En iyi düşmanlar Spotify ve Apple yine iş başında: Spotify’ın CEO’su Daniel Ek, Finans Zamanlarıyine Cupertino devini hedef alıyor.

“İki şirketin bu şekilde hareket etmesini çılgınca buluyorum [Apple and Google] Esas olarak dünya çapında 4 milyardan fazla tüketicinin internete nasıl eriştiğini kontrol ediyor. Sadece kuralları dikte etmekle kalmıyorlar, aynı zamanda bu sağlayıcılarla doğrudan rekabet ediyorlar” diyen Daniel Ek, Birleşik Krallık mevzuatının dijital ortamda “hakem olmak istiyorsanız oyuncu da olamazsınız” hükmünü sağlaması gerektiğini ekledi. pazar.

Ek’e göre Apple’la olan sorunu, App Store’u kullanmanın maliyetinden çok, Apple’ın geniş bir tüketici grubu için “hakim” olması, bir yandan rakip hizmetler sunarken bir yandan da bir “bekçi” işlevi görmesidir.

Ek, “Bunun bir alışveriş merkezi olduğunu ve Birleşik Krallık nüfusunun tam anlamıyla yarısının bu alışveriş merkezinde olduğunu hayal edin” diyor ve Apple ile doğrudan rekabet eden işletmelerin uygulama içi satışlarda komisyon ödemek zorunda kaldığını ekliyor. “İşte bu noktada rekabete aykırı hale geliyor. Bu her geliştirici için geçerlidir. Bu geliştiricilerin giderek daha fazlası artık Apple’ın bir rakip olduğunu anlıyor” (via 9’dan 5Mac’e).

Gerçek bir tutkunun kısa tarihi

Spotify ve Apple birbirlerini seviyorlar: 2012 yılında Spotify yöneticilerine Spotify’ın o zamanlar çok geciken ABD’ye girişi hakkında soru sorulduğunda bu konuyu ele almıştık. Doğrudan Apple’ı suçlamasalar da, müzakerelerin ve lisans anlaşmalarının neden beklenen 6-12 hafta yerine 128 hafta sürdüğüne dair ipuçları verildi. Ardından 2018 geldi ve Samsung, her iki tarafın da kendilerini güvence altına alması için Spotify ile işbirliği yaptı. Apple Music’e karşı.

2019 yılında Spotify’ın kurucusu ve CEO’su Daniel Ek, Spotify’ın Avrupa Komisyonu’na (AK) Apple’a karşı resmi bir şikayette bulunduğunu duyurduğunda işler gerçeğe dönüştü. Sorun şu ki, konu Apple Music ve App Store olduğunda, şirket kendisine AB antitröst düzenlemelerini ihlal ederek haksız bir avantaj sağlıyor. Daniel Ek, Apple’ın bunu, Apple’ın kendi ödeme sistemi aracılığıyla yapılan aboneliklerde üstlendiği aylık abonelik ücretlerinin %30’u olan “Apple Vergisi” aracılığıyla yaptığını söylüyor.

Mart 2023’te, Avrupa Komisyonu Genel Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager’a (Spotify ve diğer 7 şirket tarafından) açık bir mektup gönderildi. Mektupta şirketler, Avrupa Komisyonu’ndan “bazı küresel dijital bekçilerin (Apple) rekabete aykırı ve adil olmayan uygulamalarına karşı” hızlı ve kararlı eylem” talep ediyor.

Sadece birkaç hafta önce, Eylül 2023’te Spotify’dan, Apple’ı “internet ekonomisinin geleceğinin bağlı olduğu” iddiasıyla adil olmayan bir oyun oynamakla suçlayan bir açıklama yayınlandı.telefon-1