Birkaç ay önce, 2023’ün kapaklı telefonun yılı olacağına dair çılgın tezi içeren görüş yazımı yayınladım. Hiçbir zaman büyük akıllı telefonların hayranı olmadım ve Royole FlexPai çıktığında katlanabilir akıllı telefon konseptinin sadece daha büyük bir cihazı elinizde tutmak zorunda kalacak şekilde suistimal edilmesinin utanç verici olduğunu düşündüm. Sonunda bu durumu kabullendim – ta ki Samsung, Galaxy Z Flip’i piyasaya çıkarana kadar! Nostalji mi yoksa sadece bir önsezi mi? Katlanabilir ekranlı kapaklı telefonların formatını her zaman alakalı bulmuşumdur.

Samsung birkaç yıldır bu formatı ihmal etti ve Oppo Find N2’nin piyasaya sürülmesi bana o kadar umut verdi ki, bu formatın katlanabilir akıllı telefonların geleceği olduğuna inanıyorum. Bu ilk makaleden altı ay sonra artık durumu değerlendirmenin zamanı geldi ve size neden 2023’ün aslında katlanabilir telefon yılı olduğuna inandığımı açıklayacağım.

Üreticilerin (neredeyse) tamamı katlanabilir form faktörünün avantajlarını fark etti

Katlanabilir akıllı telefonların sorunu, kompaktlıktan başka bir şey sunmamalarıydı. Ancak önceki makalemde de belirttiğim gibi üreticiler bu form faktörünü daha işlevsel hale getirme ihtiyacının farkına vardıkça bu durum değişiyor.

Devrim Razr 2022 (test) ile başladı, ardından Find N2 Flip (test) ve özellikle de katlanabilir bir akıllı telefonun nasıl olması gerektiğini gerçekten temsil eden Razr 40 Ultra (test) geldi. Aslında en önemli sorun olan kapak ekranının kullanışlılığından başlayarak seleflerinin tüm sorunlarını çözdü.

3,6 inçlik ekranıyla Razr 40 Ultra, kapağını açmaya gerek kalmadan her şey için kullanılabiliyor. Bunun temel nedeni, harici ekranın yalnızca widget’ları değil, gerçek uygulamaları da başlatmanıza olanak sağlamasıdır.

Motorola Razr 40 Ultra

Motorola Razr 40 Ultra en iyi katlanabilir akıllı telefon ve diğer üreticilerin de bundan ilham alması gerekiyor. / © sonrakipit

Ancak Razr 40 Ultra ileriye doğru büyük bir adımı temsil etse ve kompaktlık ile işlevselliği birleştirmeyi başarsa da bugüne kadar bunu başaran tek cihaz o oldu. Galaxy Z Flip 5 (test) ve Oppo’nun Find N2 Flip’i henüz aynı seviyede değil ve kullanıcı deneyimini iyileştirme konusunda yeterince tutarlı değil.

Tüm çabalarına rağmen gerçek şu ki Motorola, Avrupa’da başkalarının Razr 40 Ultra’yı örnek almasını sağlayacak kadar büyük bir üretici değil. Büyük Android dünyasında bunu yapabilen tek üreticiler şu anda Samsung ve Xiaomi’dir.

Ancak Samsung, Galaxy Z Flip 5’in hala widget kullanımıyla sınırlı olan kapak ekranından da görebileceğiniz gibi bunu henüz başaramadı. Ve Xiaomi, Çin’de henüz katlanabilir cep telefonunu sunmuyor.

Üreticilerin ekranın ortasındaki kıvrım, kamera kalitesi veya hızlı şarj gibi konularda da ciddi iyileştirmeler yapması gerekiyor.

Örneğin Galaxy Z Flip 6, S24 Ultra veya Z Fold 6 ile aynı kamera modülünü almalı. Üreticiler, bu katlanabilir akıllı telefonları daha işlevsel hale getirmenin başarılarının anahtarı olduğunu gerçekten anlar anlamaz, akrabaları Cüzdan boyutunda olacak. Hakkında endişelenmek.

Samsung Galaxy Z Flip 5

Daha büyük ve daha işlevsel: Katlanır ekran, 2023’te çok daha fazla olanak sunuyor. Ama hâlâ bir şeyler eksik. / © sonrakipit / © sonrakipit

Katlanabilir katlanabilir akıllı telefonlar akıllı telefon pazarını canlandıracak, ancak …

Birine göre 2023 yılında Counterpoint’ten rapor Counterpoint’in bir başka raporu, katlanabilir akıllı telefon satışlarının muhtemelen akıllı telefon pazarı için on yıl içindeki en kötü yıl olacağını gösteriyor bu sene giy.

Kullanıcılar formatlar arasında ayrım yapmaz ve genel olarak kendilerini sadece katlanabilir formatla sınırlandırırlarsa şüphesiz katlanabilir akıllı telefonu tercih edeceklerdir. Basitçe, en ucuz format olduğundan ve özellikle bu zamanlarda insanların en ucuz fiyatı istemesi mantıklıdır. Bu durumda katlanabilir akıllı telefonlar en çok satan akıllı telefonlar olacak ve genel olarak katlanabilir dünyasının kapısını aralayacak.

Akıllı telefon alıcıları fiyatla daha az, kullanıcı deneyimiyle daha fazla ilgileniyorsa, katlanır cep telefonları bir kenara bırakılabilir; bu onların ceplerini daha da derinden kazmak anlamına gelse bile.

Bunun kanıtı olarak Samsung, Galaxy Z Fold 5 ve Z Flip 5 için çok farklı bir pazarlama yöntemi kullanıyor. Aşağıdaki videoda da görüldüğü gibi Galaxy Z Fold 5, “üretkenlik ve multimedya için merkezi bir merkez” olarak pazarlanıyor. Z Flip 5, “cebe sığabilirlik”, yani cebinize kolayca koyabileceğiniz havalı ve modaya uygun bir akıllı telefon olması nedeniyle satılıyor. Bu reklamdan sonra öne çıkan bir diğer argüman ise “kendini ifade etme” yani selfie ve tasarıma odaklanılması.

Yani en azından Samsung’da katlanabilir cep telefonlarının hakim olacağına dair bir işaret yok, çünkü insanların tercihi fiyattan ziyade arzu edilen deneyime bağlı.

Peki gelecekte katlanabilir akıllı telefonlar, kullanıcı deneyimine odaklananlara da hitap edebilir mi? Bu önümüzdeki birkaç ay/yıl içerisinde netleşecektir.

Gerçekten uygun fiyatlı ilk katlanabilir cihaz, “katlamak” yerine “çevirmek” olacak ve bunun da iyi bir nedeni var

Meslektaşım Antoine’ın konuyla ilgili makalesinde açıkladığı gibi katlanabilir akıllı telefonlar şu anda hala çok pahalı. Ancak katlanabilir akıllı telefonların cüzdan formatından bir adım önde göründüğü bir yer varsa, o da maliyet düşürme potansiyelidir.

Son dönemde cüzdan formatında piyasaya sürülen katlanabilir akıllı telefonlara bakacak olursak, bu formatın artık bir ilerleme kaydedemediği görülüyor. Örneğin Galaxy Z Fold 5 ve Z Fold 4 karşılaştırmamız, Samsung’un önemli bir iyileştirme yapmadığını, bu nedenle Samsung’un sunum sırasında menteşeler gibi ayrıntılara odaklandığını gösteriyor. Honor da bu durumda görünüyor çünkü Magic V2’nin (test) ana argümanı ince tasarımı.

Bu modeller aynı zamanda sadece üst seviye akıllı telefonlar olmaya mahkum görünüyor. Örneğin Galaxy Z Fold 5’i (test) ele alalım. Arkasındaki üçlü kamera modülü, iki selfie kamerası ve ekranlarının çözünürlüğü ile Samsung, Snapdragon 7+ Gen 2 gibi orta sınıf bir SoC’yi veya 3000 mAh’lik küçük bir pili oraya koymayı göze alamaz.

Çok iyi üretkenlik özelliklerini ve multimedyayı birleştiren klasik katlanabilir cihazların deneyimi, onları üst düzey bir veri sayfası sunmaya zorluyor.

Onur Büyüsü V2

Honor Magic V2 süper incedir! / © sonrakipit

Katlanabilir cep telefonlarında durum böyle değil çünkü üreticilere teknik taviz verme konusunda daha fazla fırsat sunuyorlar. Temel olarak bu tür katlanabilir bir cep telefonu, açıldığında hala normal bir akıllı telefondur. Bu nedenle üreticiler, kendileri için daha az kısıtlayıcı ve kullanıcılar için daha kolay kabul edilebilir tavizler vermeyi göze alabilirler.

Örneğin Motorola, daha küçük kapak ekranına veya orta sınıf SoC’ye rağmen etkileyici olan Razr 40 ile bunu başardı.

Samsung, Galaxy Z Fold 6’yı kapak ekranı olmadan piyasaya sürerse formatın amacını yitirdiği açık. Fotoğraf çekmek ve hatta telefon görüşmesi yapmak için büyük tabletinizi kullanmak gibi bir şey.

Tersine, Galaxy Z Flip 6 kapak ekranı olmadan da çalışabilir çünkü kompaktlığıyla hâlâ puan alıyor. Bunun ideal olmayacağını kabul ediyorum ama kim bilir? Belki potansiyel alıcılar, fiyatı önemli ölçüde düşürecekse bu tavizi vermeye istekli olabilirler. Her durumda teknik olarak mümkün olabilir ancak Fold 6 için durum böyle değil.

Katlanabilir akıllı telefonlarda deney kapsamı, geleneksel katlanabilir akıllı telefonlara göre çok daha geniştir. Cam arka kısımlar yerine plastik gibi tercihler, çok daha uygun fiyatlı modelleri karşımıza çıkarabilir.

Bu nedenle üreticiler, bu formatı keşfetmeye giderek daha fazla istekli olan geniş bir müşteri yelpazesinin ihtiyaçlarını karşılarken daha fazlasını veya daha azını yapma seçeneğine sahiptir.

Motorola Razr 40

Kapak ekranı olmayan bir Samsung Galaxy Z Fold 5 hayal edin, bu hiç mantıklı değil. Öte yandan Galaxy Z Flip 5… / © nextpit

Çözüm

Sonuç olarak 2023 yılı, katlanabilir ekranlı katlanabilir telefonların gerçekten yükselişe geçtiği ve gelecekte ne kadar alakalı olabileceğini kanıtladığı yıl olarak kesinlikle hatırlanacak. Format, pazarın büyümesini teşvik ediyor ve üreticileri, tabiri caizse, daha önce ihmal edilen potansiyellerini keşfetmeye itiyor.

Bununla birlikte, hala gidilecek uzun bir yol var ve kapaklı teknik özellikler sayfaları, klasik katlanabilir özelliklere kıyasla bunların da paranıza değdiğini henüz kanıtlamadı. Formatın bir hayranı olarak Z Flip’in Z Fold’un önünde Galaxy Unpacked’in yıldızı haline gelmesinin an meselesi olduğunu düşünüyorum.

Bu arada mevcut modellerin kompaktlık ve işlevselliği birleştirmeyi başarmış olması da bu formatın geleceği için umut veriyor.

Bu form faktörü hakkındaki fikrim hakkında ne düşünüyorsunuz? Sonunda aklınız başına gelip “Klappizm”e mi dönüşeceksiniz?

Daha fazlasını mı istiyorsun? Daha fazla bilgi için 2023’ün en iyi katlanabilir akıllı telefonları seçimimize ve Samsung Galaxy Z Flip 4 ile Galaxy Z Flip 5 karşılaştırmamıza bakın.genel-27