2024 iPad Pro modellerinde bazı değişiklikler var. OLED ekranlar muhtemelen en çok bilinen yükseltme olsa da, iPad Pro’ya (2022) güç veren M2’nin yerini alan yeni, güçlü 3nm M4 çipin de çok geride kalmadığı görülüyor. Öne bakan kamera artık yatay yönde ve Ultra geniş lensin çıkarılmasıyla arkadaki kamera sayısı ikiden bire düşürüldü.

Ancak bazı iPad Pro (2024) alıcıları, tabletin arkasında gizemli bir sensör olduğunu fark etti. Önceki nesil iPad Pro modelinde Geniş ve Ultra geniş lensler, LiDar tarayıcı, mikrofon ve LED flaş bulunuyordu. Başına 9’dan 5’e MacApple’ın en üst düzey tabletinin yeni versiyonu, yeniden tasarımıyla birlikte arka tarafında yukarıda bahsedilen Wide lense, LiDar tarayıcıya, mikrofona, LED flaşa ve gizemli sensöre sahip.

Peki bu sensör tam olarak nedir ve ne işe yarar? Görünüşe göre bu bir arka Ortam Işığı Sensörü. Muhtemelen kendi kendinize “Tabletin ön tarafını da böyle bir sensör süslemiyor mu?” diyorsunuzdur. Eğer kendinize bunu soruyorsanız %100 haklısınız. Ön Ortam Işığı Sensörü, ekranın otomatik parlaklık özelliği ayarlarını ve True Tone ayarını kontrol etmek için kullanılır. İkincisi, ortam ışığına göre ekranın renk sıcaklığını ayarlamak için sensörleri kullanır.

Buradaki düşünce, Apple’ın artık tek başına olan arka kamerayı geliştirmek için bir arka Ortam Işığı Sensörü eklemesidir. “Let Loose” etkinliği sırasında Apple, M4 iPad Pro modellerinin, donanım ve yapay zeka kombinasyonu sayesinde gölgeleri ortadan kaldırarak belge taramayı kolaylaştırmak için ortamdaki ışık koşullarını algılayan yeni bir “uyarlanabilir” True Tone flaşa sahip olduğunu belirtti. Yeni Ortam Işığı Sensörü, bir belgeyi tararken veya fotoğrafını çekerken True Tone flaşın rengini değiştirebilir.

Bu sensörün belgelerin yakalanmasını iyileştirmenin yanı sıra başka bir nedeni varsa Apple henüz bunu açıklamadı.telefon-1