Ubisoft kısa süre önce bulut yayın hakları için Microsoft ile büyük bir anlaşma imzaladı ve Ubisoft’un CEO’su Yves Guillemot, gelecekte oyun akışı beklentileri konusunda oldukça iyimser görünüyor. Ile konuşmak FTGuillemot, video oyunu dünyasındaki yayın akışının, film ve televizyonun Netflix ile izlediği yola benzer bir yol izleyebileceğini söyledi.

Guillemot, Netflix’in yayın yapma konusundaki büyük iddiasının hemen karşılığını vermediğini ve bunun oyunlar için de geçerli olabileceğini belirtti.

Guillemot, “Netflix yayına geçeceğini ilk söylediğinde hisseleri çok düştü ve geniş çapta eleştirildi” dedi. “Bugün bunların ne hale geldiğini görüyoruz. Video oyunlarında da aynısı olacak ama zaman alacak. Ama harekete geçtiğinde bu çok hızlı gerçekleşecek.”

Önümüzdeki 5-10 yılda, yani 2028-2033 civarında Guillemot, “birçok oyunun yayınlanacağına ve aynı zamanda bulutta üretileceğine” inandığını söyledi. Bu inancın Ubisoft’u Microsoft ile anlaşma imzalamaya ikna etmesine yardımcı olan şey olduğunu söyledi.

Ubisoft’un Microsoft ile yaptığı anlaşma, Ubisoft’a önümüzdeki 15 yıl boyunca Call of Duty ve diğer tüm Activision Blizzard oyunları için münhasır olmayan bulut yayın hakları veriyor. Ubisoft, Ubisoft+ Cloud Gaming adında ayda 18 dolardan başlayan bir oyun yayın hizmetinin sahibi ve işletmecisidir.

Oyun sektöründeki diğer birçok şirket bulut oyunlarına yatırım yapıyor veya daha fazla yatırım yapıyor. Microsoft’un, Starfield’ı iPhone’unuzda oynamanıza izin veren kendi bulut akış hizmeti vardır. Sony ayrıca oyunları bulut üzerinden yayınlıyor ve yakın zamanda PS5 oyunlarını da yayınlamaya başladı. Nvidia’nın GeForce Now akış hizmeti var ve çok sayıda başka şirket de bu hizmete dahil oluyor veya hizmete giriyor.

Bu, Birleşik Krallık’taki CMA’nın Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma teklifini başlangıçta reddetmesinin nedeninin bir parçasıydı. Endişe, Microsoft’un oyunlarını kendi bulut akış hizmetlerine özel hale getirebilmesiydi, ancak Microsoft bunu yapmayacağını söyledi ve şimdi CMA anlaşmaya geçici bir onay verdi.

Ubisoft, oyun yayın hizmetlerinin ötesinde, 2022’de geliştiricilerin “sınırsız” dünyalar yaratmasına olanak tanıyacağını söylediği “Skaler” adlı yeni, bulut destekli oyun geliştirme teknolojisini duyurdu. Şirket, Scalar’ın gelecekte oyunların yapım şeklini değiştirebileceğine inanıyor ve bazı ekipleri halihazırda bu teknolojiyi oyun geliştirmek için kullanıyor.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde yer alan herhangi bir şeyi satın almanız durumunda GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1