Disgaea hem aşık olduğum hem de sevdiğim bir dizi. İlk üç oyunu, oyunların mekaniklerini anlamadığım için devam etme konusunda gerçek bir istek duymadan oynadım. PSP tutkunu olduktan sonra seriyle ilgilenmeye başladım. Disgaea 2 ve Disgaea 3’e geri dönmeyi çok sevdim, sonra Disgaea 4 ve 5’in bir kısmını oynayabildim. Disgaea 6’yı kütüphanemden birkaç haftalığına kiraladım ama oyuna pek giremedim. Disgaea 7: Erdemsizlerin Yeminleri’ni inceleme şansı bulduğum için heyecanlıyım.

Oyunun Adı: Disgaea 7: Erdemsizlerin Yeminleri
Platform(lar): PC, Nintendo Switch, PS4, PS5(İncelendi)
Yayıncı(lar): NIS Amerika
Geliştirici(ler):Nippon Ichi Software, Inc.
Yayın Tarihi: 3 Ekim 2023
Fiyat: 59,99$

Disgaea 7: Erdemsizlerin Yeminleri, Hinomoto’lu bir samuray savaşçısı Fuji ile tanıştığımızda güçlü bir şekilde başlıyor. Hinomoto, Bushido kurallarına güçlü bir şekilde bağlı olan bir uçak, ya da eskiden öyleydi. Bu diyardaki iblisler, sadece hayatı yaşamak istedikleri için Bushido kurallarına göre çok daha az önemli görünüyorlar. Fuji, neyse ki bu seride en büyük arzusu Para veya HL olduğu için Samuray kodunu önemsememek konusunda zaten çok iyi. Pirilika adında zengin bir turist, samurayların zengin tarihine dair hikayeler duyduktan sonra Hinomoto’ya gelmeye karar verir ve Bushido’nun gelmiş geçmiş en büyük ineğidir. Samuray çağını özlüyor ve Fuji’nin onu umduğu kadar büyük olmayan bir topluma uyandırmak zorunda kaldığını duyunca üzülüyor. Biraz tartıştıktan sonra Fuji, Hinomoto’yu istediği yere getirmek için iblis yeraltı dünyasındaki yedi kurucu silahı bulmasına yardım etmek üzere sözleşme yapar.

Elinden Gelenin En Kötüsünü Yap

Disgaea, hem zorluğu hem de mekaniği çeşitliliği ile bilinen bir seridir. Disgaea 7, önceki oyunların tüm eski mekaniklerine sahiptir, ancak oyuna girdikçe bunların kilidi açılır ve öğretilir. Oyuna, birimlerinizi bir haritanın başlangıç ​​alanından başlatma ve eylemleri hareket ettirme ve yürütme becerisine ilişkin temel bir eğitimle başlarsınız. Düşmanların arkasına geçmek, onlara verilen hasarı artırmanın yanı sıra onlara vurma olasılığınızı da artırır. Disgaea, kamerayı bulunduğunuz savaş alanının yukarısına konumlandıran ve erişebildiğiniz birimleri haritadaki bir başlangıç ​​noktasından çağırma olanağı sağlayan taktiksel bir RPG’dir. Bazen size birimleriniz verilir ve çoğu zaman birimlerin zaten haritada olduğu zamanlar olur, bu nedenle her zaman aynı birimleri her zaman çağıramazsınız. Normal saldırılar yapabilir veya karakterlerinizin erişebildiği benzersiz becerilerden yararlanabileceğiniz beceri aralığına bağlı olarak yapabilirsiniz.

Kendinizi bir avantaja doğru itmek için taktikleri ve savaş alanını kullanabilseniz de Disgaea hala büyük ölçüde karakterinizin ustalığını ve istatistiklerini geliştirmeye dayanıyor. Silahla her saldırı yaptığınızda ustalık dereceniz artar; sınıfınız veya silah rütbeniz üzerindeki ustalığınızı artırabilir. Sınıflarda daha yüksek bir ustalığa sahip olmak size daha fazla kullanabileceğiniz beceri sağlar. Daha iyi bir silah ustalığı elde etmek, o silahla ilgili becerilerinizi geliştirir, bu da rakiplerinize vurma ve o silahla hasar verme yeteneğinizi artırır. Yine de HIT statünüzü artırmak akıllıca olacaktır çünkü bu, sahip olduğunuz herhangi bir silahla vurma yeteneğinizi etkileyecektir.

Karakterlerinizle odaklanabileceğiniz sekiz ana istatistik var. ATK, ne kadar hasar verebileceğinizle ilgilenir. DEF, Fiziksel hasara ne kadar direnildiğidir. INT, ne kadar büyülü hasar verebileceğinizi gösterir ancak aynı zamanda beceri hasarınızı artırmanıza da yardımcı olur. RES, ne kadar büyü hasarına karşı koyabileceğinizi gösterir. HIT, bir düşmanı doğru bir şekilde vurma yeteneğinizdir. Bu istatistik çok düşükse çok şey kaçırabilirsiniz. SPD, karakterinizin ne kadar hızlı olduğudur. SPD’nin en iyi yanı, yetenekler ve saldırılardan etkilenmeme şansınızı artırmasıdır. HP, sağlık puanlarınızdır ve SP, beceri puanlarınızdır. Hareket aralığı, atlama aralığı ve atış aralığı gibi bu istatistiklere yardımcı olan pek çok başka şey de vardır ancak genel olarak bunlar, yükseltildiğinde farkı en iyi görebileceğiniz istatistikler olacaktır.

Disgaea 7 inceleme görseli-02

Fırlatma mekaniği geri dönüş yapar ve belirli birimler için çok daha fazla alan geçmenize olanak tanır. Bir biriminizi başka bir biriminizi taşımak ve haritada daha uzağa fırlatmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca birimlerinizi üst üste istifleyebilir, böylece bir kısmını harita üzerinde daha uzağa fırlatabilirsiniz. Bu, savaş alanında daha iyi bir tutuşa sahip olmanıza ve birimlerinizin, düşmanlardan gelen büyük alan etkili saldırılar için kolayca gruplandırılmasına gerek kalmamasına yardımcı olur. Bu mekanik aynı zamanda Jumbification’ın yeni mekaniğini tamamlamaya da yardımcı oluyor.

Birimleri birleştirmek, birimlerinizden birini harita boyutunda ve harita üzerinde herhangi bir yere ulaşabilecek hale getirmek anlamına gelir. Yalnızca öfke ölçeriniz dolduğunda etkinleştirilebilir. Öfke göstergesini hasar vererek ve tank hasarı vererek doldurursunuz. Ayrıca karakterlerinizden biri yenildiğinde öfke göstergesinde büyük bir artış elde edersiniz. Düşmanlarınız da Jumbification’ı kullanabilir. Jumbified olduklarında, hemen birimlerinizin büyük bir kısmına saldırmayı deneyecekler ve Jumbified saldırıları oldukça iyi bir menzili kapsıyor, bu nedenle tüm birimlerinizin tek bir yerde olması onların ölmesine neden olacak. Buna karşı en iyi savunma, biriminizin Jumbify olmasını ve bunun yerine onlara saldırı savurmasını sağlamaktır. Onları yok etmeyebilir ama dikkatlerini birimlerinizden uzaklaştıracaktır.

Disgaea 7 inceleme resmi-03

Silah Otaku

Hikayede yeterince ilerlediğinizde Nethership Hub’a erişebileceksiniz. Burası, oluşturulan karakterleri grubunuza alabileceğiniz, öğeler satın alabileceğiniz, Dark Assembly’yi kullanabileceğiniz ve hastaneyi ve Meyve Suyu barını kullanabileceğiniz yerdir. Karakterler işe alım görevlisinden işe alınabilir. Sınıfları, cinsiyetleri, renkleri, ekstra istatistikleri ve adlarını seçebileceksiniz. Pek çok komik isim olduğundan, rastgele isim kullanmayı eğlenceli buldum. Bu oyunun o kadar eğlenceli bir mizah anlayışı var ki bu bir Disgaea oyunu için fazla bir şey ifade etmiyor çünkü hepsinin çok eğlenceli ve benzersiz bir mizah anlayışı var. Bu oyun, Japonya’daki oyun endüstrisine, anime endüstrisine ve çeşitli kültürel olaylara pek çok eğlenceli referansın yanı sıra, kendi kendisiyle dalga geçmek için bir çıkış noktasıdır. İşverende daha güçlü birimler elde etmek için iyi bir HL yığınına ihtiyacınız var.

Nethership’e yeni özellikler eklemek, karakterlere hareket ve atış menzili gibi istatistiklerin yanı sıra başka bir mekanik Reenkarnasyon eklemek için Dark Assembly’yi kullanabilirsiniz. Karanlık Meclis’teki her şey, gelişmek için kullandığınız veya genel olarak Reenkarnasyon istediğiniz kişiden Mana gerektirir. Reenkarnasyon, karakterinizi alıp birinci seviyeye ölçeklendirmenize olanak tanır, ancak yine de Meyve Suyu çubuğundan ve öğelerinizden eklenen istatistikleri alırsınız. Bunun yanı sıra mananız fazlaysa karakterinizin temel istatistiklerini de artırabilirsiniz. Belirli istatistiklerin büyüme hızını artırmak için belirli pasifler de uygulanabilir, böylece Fuji’niz ATK veya karar verdiğiniz herhangi bir şey için daha güçlü bir temel istatistik ve büyüme istatistiğine sahip olabilir.

Tıpkı Disgaea 6 gibi Disgaea 7 de otomatik savaşı geri getiriyor; ancak Disgaea 6’nın aksine, hikayeyi ilerletmek için otomatik savaşçıyı kullanamazsınız. İlgili seviyede otomatik savaş özelliğini kullanmanıza izin verilmeden önce stratejiyi bulmanız ve seviyeyi kendiniz geçmeniz gerekir. Ustalık taşlamanın bir kısmını yapmak için otomatik savaşçıyı kullanmayı seviyorum. Daha zayıf karakterlerimden birkaçını zayıf seviyeye indireceğim ve onların tekrar tekrar çılgına dönmesine izin vereceğim. Eğer karakterleri süper kitlesel bir şekilde seviyelendirmek istersem, onları Eşya Dünyasına getireceğim.

Disgaea 7 inceleme görseli-04

Item World, yeteneklerinize güvendiğinizde ve birimlerinizi kullanmanın en iyi yolunu bildiğinizde seviye atlamanın en iyi yollarından biridir. Esasen envanterinizde bulunan bir öğeye seyahat ediyorsunuz, katlardan geçerek onları tüm düşmanlardan kurtarıyorsunuz. Ayrıca warp bölgesini bularak bir sonraki kata kaçmayı da deneyebilirsiniz, ancak bu, ustalığınıza veya becerilerinize hiçbir şekilde yardımcı olmaz. Katlarda ilerledikçe o eşyanın seviyesini arttırırsınız ve eşyanın seviyesini ne kadar yükseltirseniz istatistikleri de o kadar güçlü olur. Bu sadece karakterlerinizin daha güçlü olmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda eşyaların da daha güçlü olmasına yardımcı olur.

Gerçek Hinomoto

Disgaea, taktiksel bir savaş alanında ölçeği göstermeye yardımcı olmak için genellikle çok sayıda chibi modeli kullanan benzersiz sanat tarzıyla tanınır. Disgaea 7 de bu sanat tarzını burada kullanıyor. Bu, benzersiz ama aynı zamanda orta düzeyde işe yarayan, gerçekten iyi bir stil anlayışıdır. Chibi modelleri ayrıca Jumbified ünitelerini ve diğer her şeyin üzerinde nasıl yükseldiklerini göstermeye yardımcı oluyor. Disgaea 7’nin hala özünde Disgaea olduğunu takdir ediyorum. Eğer geleceğin oyunları hala bu sanat tarzı ve tutkuyla geliyorsa, sanırım daha uzun yıllar Disgaea oyunlarını oynamaya devam edeceğim. Şans eseri oyunda olaylar meydana geldikçe karakterlerin harika sanat eserlerini de görüyoruz. Bu tür sanat eserlerini seviyorum ama keşke bu anlardan bazılarını içeren 2 boyutlu animasyonlu ara sahnelerimiz de olsaydı.

Disgaea 7: Vows of the Virtueless’ı PS5’te oynadım ve gözle görülür bir performans sorunu yaşamadım. Sorunsuz bir şekilde çalıştı ve daha zayıf birimlerimi öğütmem gerektiğinde aşamaları tekrarlamakta hızlıydı. Ayrıca Fuji, Pirilika, Yeyasu ve Higan’ın seslendirme sanatçılarına da büyük bir teşekkür borçluyum. Bunlar oyundaki en sevdiğim karakterlerdi ve bence bunun büyük bir kısmı seslerinin ne kadar iyi oynanmasından kaynaklanıyor. Diğer sesler de iyiydi! Sadece oyuncuların karakterlerine olan tutkusunu değil aynı zamanda ses yönetmeninin de bu konudaki tutkusunu takdir ediyorum!

Disgaea 7 inceleme görseli-05

100 milyon HL’ye değer mi?

Genel olarak Disgaea 7: Erdemsizlerin Yeminleri için pek fazla şikayetim yok. Zorluktaki ani artışlar esas olarak benim yeterince akıllı oynamamam yüzündendi, ancak tüm sistemleri ve karakterlerimi nasıl kıracağımı çözdükten sonra, çok daha ilginç ve eğlenceli hale geldi. Ayrıca Evil Gacha sistemini kullanmanın çok güçlü ekipmanlar toplamanın çok kolay bir yolu olduğunu anladım ve bundan çok faydalandım. Eğer bu oyunda zorlanıyorsanız, Dark Assembly’den Evil Gacha sistemini olabildiğince çabuk almanın bir yolunu bulmanızı tavsiye ederim.

Disgaea 7, oyunu zorlaştırma ama aynı zamanda çok fazla ekstra yaşam kalitesi özelliğini hemen sunmama anlamında bir forma dönüş. Ayrıca yeni Jumbification mekaniği, savaş alanı kontrolüne başka bir karmaşıklık düzeyi katıyor. Bu oyunda çok keyif aldım ve Disgaea hayranı olan herkese veya seriyi ilk kez denemek isteyen herkese tavsiye edebilirim.

Açıklama Beyanı’nı İnceleyin: Disgaea 7: Erdemsizlerin Yeminleri inceleme amacıyla bize NIS America tarafından sağlanmıştır. Video oyunlarını ve diğer medyaları/teknolojiyi nasıl incelediğimiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen İnceleme Kılavuzumuzu/Puanlama Politikamızı inceleyin.

Ortaklık Bağlantısı Açıklaması: Yukarıdaki bağlantılardan bir veya daha fazlası bağlı kuruluş bağlantıları içerir; bu, size hiçbir ek maliyet getirmeksizin, tıklayıp öğeyi satın almanız durumunda bir komisyon alabileceğimiz anlamına gelir.

Özet

Disgaea 7: Vows of the Virtueless, en iğrenç derecede eğlenceli taktik tabanlı RPG’lerden biri için harika bir forma dönüş. Disgaea 6’yı temel alan serinin gidişatı konusunda endişeleriniz varsa Disgaea 7’nin eski sevilen oyunlara harika bir katkı olduğunu bilmenin keyfini çıkarın.

Artıları

  • Fuji Adamdır.
  • Jumbification, zaman zaman sınırlayıcı olsa da çalışması eğlenceli bir mekaniktir.
  • Tüm mekanikler iyi çalışıyor ve oyuncuyu bunaltmayacak şekilde iyi bir hızda ortaya çıkıyor.

Eksileri

  • Auto battler, sahip olmaktan hoşlanmayanlar için hala mevcut.
  • Hikaye bazen biraz fazla uygun olabiliyor.oyun-4