Qualcomm’un önümüzdeki ay TSMC tarafından 4nm işlem düğümü kullanılarak üretilecek Snapdragon 8 Gen 3 yonga setini tanıtması bekleniyor. Bu, çoğu amiral gemisi Android telefonda bulunan güçlü Snapdragon 8 Gen 2 uygulama işlemcisinin (AP) yerini alacak SoC’dir. Ancak bir sürpriz de gelebilir. Qualcomm’dan geldiği iddia edilen sızdırılan belgeler Güney Koreli yetkililer tarafından yayımlandı gamma0burst (aracılığıyla Gizmochina) yonga setinin ikinci bir versiyonunu ortaya çıkarıyor.
Belgeler şunu belirtiyor: Aslanağzı 8 Nesil 3 SoC, beklendiği gibi Cortex-X4 prime CPU çekirdeğini, Cortex-A720 performans CPU çekirdeğini ve Cortex-A520 verimlilik CPU çekirdeğini içerecek. Ancak ikinci bir varyantın da olacağını belirtiyorlar. iken Aslanağzı 8 Nesil 3 AP, TSMC’nin 4nm işlem düğümü kullanılarak üretilecek, ikinci varyant ise TSMC’nin N3E (gelişmiş) 3nm düğümü kullanılarak üretilecek. Şu anda yalnızca iki telefon, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, 3nm yonga setleri (A17 Pro) tarafından desteklenmektedir.

Daha düşük bir işlem düğümü, daha küçük bir özellik kümesi anlamına gelir, bu da daha küçük transistörler anlamına gelir. Daha küçük transistörler sayesinde, çipin içindeki küçük alana daha fazlası sığabilir ve bu da çipin daha güçlü ve enerji açısından verimli olmasını sağlar. Sonuç olarak, 3nm varyantında daha fazla transistör bulunmalıdır. Aslanağzı 8 Nesil 3 4nm varyantında bulunan SoC.

Verim, tek bir levhanın kalite kontrolünden geçen kalıpların, levhanın içerdiği toplam kalıp sayısına göre yüzdesidir.

Snapdragon 8+ Gen 1’in Snapdragon 8 Gen 1’in yerini aldığı 2022’den farklı olarak, sızdırılan belgeler Snapdragon 8+ Gen 1’in her iki varyantının da mevcut olduğunu gösteriyor. Aslanağzı 8 Nesil 3 aynı anda açıklanacak. Bunun 24 Ekim’de Hawaii’deki Snapdragon Zirvesi’nde gerçekleşmesi bekleniyor. İkinci versiyonun olup olmadığı belli değil Aslanağzı 8 Nesil 3 Snapdragon 8+ Gen 3 adını kullanacak.

Tekrarlamak gerekirse, yonga setinin her iki çeşidi de tamamen aynı konfigürasyona sahip olacak. İkisi arasındaki tek fark, her bir bileşeni oluşturmak için kullanılan süreç düğümü olacaktır. Ve bu şunları içermiyor gibi görünüyor Aslanağzı 8 Nesil 3 Galaxy için 4nm çipin hızaşırtılmış versiyonu olması gerekiyor.telefon-1