California Valisi Gavin Newsom, sürücüsüz bir kamyonun eyaletteki halka açık yollarda çalıştırılması durumunda bir insan güvenliği operatörünün orada bulunmasını gerektiren bir yasa tasarısını Cuma günü veto etti.

Otonom kamyon endüstrisinin kazanması, Kaliforniya Senatosunun Eylül ortasında tasarıyı kabul etmesinden sonra geldi. Tasarı, sürücüsüz otonom ağır hizmet kamyonlarının tasarlandıkları şekilde çalışmasını etkili bir şekilde yasaklayacaktı.

Newsom, yazısında şöyle yazdı: “Mevcut yasa, uygun düzenleyici çerçeveyi oluşturmak için yeterli yetkiyi sağladığından, Kaliforniya’daki ağır hizmet otonom araç teknolojisinin düzenlenmesi ve denetimi için 316 sayılı Meclis Tasarısı gereksizdir.” mektup faturayı bloke ediyor.

Waymo ve Cruise gibi robotaksi şirketlerinin teknolojilerini geliştirmeleri ve ticarileştirmeleri için bir savaş alanı olmasına rağmen Kaliforniya, ülkedeki en katı otonom araç düzenlemelerinden bazılarına sahip.

Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı tarafından belirlenen kurallara göre şirketlerin eyalette test yapmak ve konuşlandırmak için birçok izin turundan geçmesi gerekiyor. Bugüne kadar kamuya açık yollarda yalnızca hafif hizmet kamyonlarının kullanılmasına izin veriliyor.

DMV, eyalette ağırlığı 10.001 poundun üzerinde olan otonom araçların test edilmesine yönelik mevcut yasağı kaldırmayı düşünüyor. Teşkilat bu yılın başlarında konuyla ilgili halka açık bir çalıştay düzenledi ve bu da Kaliforniyalı milletvekillerinin AB 316 yasa tasarısını ortaya koymasına neden oldu. Tasarı, DMV’nin gelecekteki AV’leri düzenleme yetkisini sınırlayacaktı; bu, ajansın 2012’den beri elinde tuttuğu güçtü.

Meclis üyesi Cecilia Aguiar-Curry tasarıyı ilk kez Ocak ayında sundu. Teamsters sendikası da dahil olmak üzere mevzuatın savunucuları, Kaliforniya’daki yol kullanıcılarını korumak ve kamyon sürücüleri için iş güvenliğini sağlamak amacıyla, eyaletin sürücüsüz kamyonlardan güvenlik sürücülerinin çıkarılması konusunda daha fazla kontrole sahip olması gerektiğini savundu.

“Bugün buradayım çünkü Gavin Newsom, 39 milyon Kaliforniyalının güvenliğine sırtını dönme ve AB 316’yı veto etme niyetinin sinyalini verdiği için, yalnızca tüm Kaliforniya sürücülerini tehlikeye atmakla kalmayıp, aynı zamanda yüz binlerce işi ortadan kaldıracak Büyük Teknoloji’nin kapısını araladı. ” dedi üyelerden Mike Di Bene Taşımacılar Bir açıklamada Oakland’daki yerel 70.

AV şirketleri, sektör temsilcileri ve ticaret odaları, tasarının yalnızca hayat kurtarabilecek teknolojinin ilerlemesini engellemekle kalmayıp, aynı zamanda tedarik zincirindeki yenilikleri sınırlayıp Kaliforniya’nın ekonomik rekabet gücünü de engelleyeceğini savundu.

Mektubunda Newsom, Kaliforniya yollarındaki AV’lerin testlerini ve operasyonlarını sürekli olarak izleme, halkın güvenliğini korumak için izinleri askıya alma veya iptal etme konusunda DMV’ye güvendiğini söyledi. Ayrıca, kariyer yollarını teşvik etmeyi ve çalışanları bu gelişen teknolojiyle etkileşime geçmeleri için gerekli becerilerle donatmak üzere eğitmeyi taahhüt edeceğini de söyledi.

Newsom, AV kamyonlarının potansiyel istihdam etkisini azaltmak için tavsiyeleri gözden geçirmek ve geliştirmek üzere önümüzdeki yıl bir paydaş sürecine liderlik etmesi için İşgücü ve İşgücü Geliştirme Ajansı’na talimat verdiğini söyledi.

“Yönetimimin Kaliforniya’daki çalışma ve işçiler için mevcut ve gelecekteki zorlukları ele alma konusunda uzun süredir devam eden kararlılığı ve bu özel teknolojiyi halihazırda ve yeterince yöneten mevcut düzenleyici çerçeve göz önüne alındığında, bu yasa tasarısına şu anda ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu nedenlerden dolayı bu tasarıyı imzalayamıyorum.”genel-24