Hayvan temelli korku filmleri dünyasında örümcek geniş çapta göz ardı ediliyor. Yılanlarkurtlar, köpekbalıkları, ayılar, sanki onları her zaman görüyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Ve evet, var katil örümcek filmleri, ama bu kadar çok insanın sekiz bacaklı yaratıklardan ne kadar korktuğu göz önüne alındığında, düşünüldüğü kadar değil. Fantastic Fest 2023’te yeni bir film görücüye çıktı ve tüm zamanların korkunç örümcek filmleri arasında Rushmore Dağı’na katılmaya hazır.

O filmin adı İstila edilmiş (diğer adıyla Haşere), ve 2024’te Shudder’a geliyor. Filmde Théo Christine, kız kardeşiyle birlikte Fransız bir gökdelende yaşayan genç dolandırıcı Kaleb’i canlandırıyor. Kaleb ürkütücü hayvanları sever ve bir gün yerel bir karaborsa satıcısından güzel görünümlü bir örümcek satın alır. Sadece bakacak güzel bir şey istiyor ama örümcek dışarı çıkıyor ve bu düşünceyi olası en kötü kabusunuza taşıyın. istila edilmiş işte bu ve çok daha fazlası.

Hikaye büyük ölçüde Kaleb’in yüksek binasıyla sınırlı ve örümcek olayı başlamadan önce onun kim olduğunu, ailesini, arkadaşlarını ve daha fazlasını öğreniyoruz. O, gerçek sorunları olan bir adam; abartılı sorunlar olmasa da ilişkilendirilebilir sorunlar. Örneğin kendisinin ve kız kardeşinin ölen anneleri hakkında konuşamadıklarını ve en yakın arkadaşının ona gizemli bir kin beslediğini öğreniyoruz. Kaleb ve komşuları iyi insanlardır. Gerçek insanlar. İşler bu yüzden işler çığırından çıkınca bu kadar korkutucu oluyor.

Hakkında spesifik bir şeyi bozmayacağım istila edilmiş, ama bunun neden bu kadar eğlenceli olduğunu tam olarak açıklamak için sahneyi biraz hazırlamam gerekiyor. Kaleb’in eve getirdiği örümcek normal bir örümcek değil. Kötü niyetli ve son derece uyarlanabilir. Birkaç dakika içinde bir ısırık seni öldürecek. Birkaç saat içinde milyonlara ulaşıyor. Şimdi, ilgilenmeye geldiğiniz karakterleri belki bir milyon katil örümceğin bulunduğu bir binaya koyun. Her yerde ağlar. Duvarların her yerinde örümcekler var, borulardan çıkıyor vs. Evet. Şimdi onu alıyorsun.

istila edilmiş Bu hikayeyi saf gerçeklik ve nabzı hızlandıran bir tempoyla anlatan Sébastien Vanicek tarafından yönetiliyor. Akılda kalıcı hip-hop, film müziğinde patlama yaratıyor. Elde tutulan kamera hareketleri izleyiciyi aksiyonun içine sokar. İnsanlar ölür, duygular yükselir ve her türlü biyolojik mantık pencereden dışarı atılır. Bir örümceğin yapması tamamen imkansız olan ve her şeyi son derece korkutucu hale getirecek bir şey varsa, işte olan da budur. istila edilmiş.

Bu mantık eksikliği filmin sonunu biraz karıştırıyor ve örümcek aksiyonu umduğunuzdan biraz daha az yaygın görünüyor. Ama birkaç hafif yakınmayla bile, istila edilmiş mükemmel. Hem koltuğunuzda hem de koltuğunuzun kenarında kıvranmanıza neden olacak.

istila edilmiş Kuzey Amerika’daki ilk gösterimini Fantastic Fest 2023’te gerçekleştirdi ve 2024’te Shudder’da gösterime girecek.


Daha fazla io9 haberi mi istiyorsunuz? En son gelişmeleri ne zaman bekleyeceğinizi öğrenin hayret, Yıldız SavaşlarıVe Yıldız Savaşları yayınlanıyor, sırada ne var Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7