Niura beyin aktivitesini izleyen bir çift kulaklık geliştirdi ve iddiaya göre hem potansiyel sağlık sorunlarını izleyebiliyor hem de müziği kullanıcının ruh haline göre eşleştirebiliyor.

Kurucular Ryan Ahmed, Shahriar Huda, Dang Nguyen ve Authoy Das, aile üyelerinin beyin sağlığı sorunlarıyla uğraşmasının ardından lise yıllarında nöromonitörizasyon fikrine sahip oldular.

Niura’nın CTO’su Ahmed, TechCrunch’a, babasının beyin anevrizması geçirmesinin ardından kendisi ve kurucu ortaklarının, erken teşhis kaynaklarının eksikliğinin, Ahmed’in babası gibi kişilerin kendilerini “tespit edilemeyen nörolojik tehditlere” hazırlamasını zorlaştırabileceğini fark ettiklerini söyledi.

TechCrunch Disrupt 2023’te Battlefield 200’ün bir parçası olarak sergilenen Niura, FDA’nın sınıf II tıbbi sınıflandırması kapsamındaki elektroensefalografi (EEG) entegre kulaklıklarının beyin sağlığını izlemenin ve potansiyel olarak erken dönemde hayat kurtarmanın erişilebilir ve uygun fiyatlı bir yolu olduğunu söylüyor beyin bozukluklarının tespiti.

Niura’nın klinik araştırma koordinatörü Pari Patel, şirketin tanıtımını yaptığı en son makalesini söylüyor Askı Sağlığı “kulak içi EEG teknolojisinin nörolojik aktivite gösterme ve serebral enfarktüs ve kanama gibi beyin dalgası anormalliklerini tespit etme kabiliyetine sahip olduğunu gösterdiğini” bildirdi. Niura ayrıca Ingenium Resepsiyonu tarafından da tanındı ve New York Teknoloji Enstitüsü’nde Kaynak Konferansıdiyor Patel.

Bir yıllık girişim, Neural adı verilen kulaklıklarda uygulanan iletken silikon elektrot teknolojisini ve bir mobil uygulamayı sunuyor. Prototipi, değiştirilmiş bir kalp monitörü olan Arduino ile başladı ve Hızlı Fourier dönüşümüve şirket bunu, “EEG okuyucuyu, ses verilerini ve veri işleme parçalarını kapsayan bir çip olan NeuralONE (30 x 30 mm), ardından NeuralTWO (22 x 22 mm) ve NeuralTHREE (20 x 12 mm) ile giderek küçülttü.” sonunda PCB’yi normal kulaklıklara sığacak şekilde sıkıştırır. Ahmed, NeuralTHREE’nin kulaklık entegrasyonu için kullanıma hazır olduğunu söylüyor.

Uygulama, “EEG verilerinin gerçek zamanlı görselleştirilmesi, veri paylaşım yetenekleri ve derinlemesine veri analiz araçları” dahil olmak üzere bir dizi özellik sunuyor. Veriler şifre korumalıdır ve HHS (Sağlık ve İnsan Hizmetleri) ve FDA (Gıda ve İlaç İdaresi)Patel’e göre, HIPAA’nın (Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası) sıkı gerekliliklerine uygundur ve hem CE (Conformité Européenne) hem de FCC (Federal İletişim Komisyonu) tarafından belirlenen yönergelere uygundur.

Resim Kredisi: Niura

“İş modelimiz, ürünümüzü lisanslamak ve ortaklıkların en yüksek güvenlik standartlarını korumasını sağlamak etrafında dönüyor. Önde gelen şirketlerle olan bu stratejik işbirliği aynı zamanda araştırmamızı kolektif olarak ilerletmemize de olanak tanıyor,” diye açıklıyor Patel. “Ayrıca verileri korumak için uçtan uca şifreleme kullanıyoruz. Kullanıcılar verilerini Apple Health uygulamasında veya Android’deki muadilinde rahatça saklayabilir ve biz de bu verilerin işlenmesinin diğer giyilebilir cihazlar için belirlenen standartlarla uyumlu olmasını sağlıyoruz.”

Niura’nın ikili lisanslaması, EEG teknolojisinin kulaklık, kulaklık ve tıbbi cihazlar gibi ürünlere dahil edilmesine olanak tanıyacak. Niura, Bose, Samsung ve Sony gibi kulaklık/kulaklık üreticilerinin yanı sıra Regeneron, Medtronic ve Siemens gibi biyomedikal şirketleri için bir lisans programı başlatmayı planlıyor. Ahmed, TechCrunch’a Niura’nın halihazırda bu şirketlerden birkaçıyla görüştüğünü söyledi.

Resim Kredisi: Niura

Ahmed şöyle devam ediyor: “Ürünümüz klinik, profesyonel ve kişisel ortamlarda kullanılabiliyor, bu da onu çok yönlü kılıyor.” “Geleneksel EEG teknolojisi yalnızca cerrahi işlemlerden önce veya sonra kullanılabilirken, Niura, doktorların bu kulak uçları aracılığıyla EEG verilerini takip ederken güvenli bir şekilde açık beyin ameliyatları yapmasına olanak tanıyor. Bu kulaklıklar aynı zamanda ayaktan ve uzaktan kullanım olanağı da sunuyor, böylece hastalar ve klinisyenler hasta bakımını garanti altına alırken maliyetleri ve kaynakları en aza indirebiliyorlar.”

Niura, kulaklıklarının daha iyi kullanıcı deneyimi ve konforla rakiplerine göre daha üstün olduğunu iddia ediyor. Şirket, diğer rakiplerinin daha invaziv ve daha az çok yönlü ürünler sattığını söylüyor. Örneğin, Muse’un akıllı kafa bandıAhmed, aynı zamanda EEG beyin sensörü kullanan ve kullanıcının beyin sağlığını tespit eden bu cihazın gün boyu takılamayacağını belirtiyor. Niura’nın kulaklıklarının kullanıcının beyin aktivitelerini sürekli olarak izleyebildiğini ve terde bile hassas kalabildiğini, bunun da EEG okumalarını etkileyebileceğini ekliyor.

Şirketin şu anda sunmadığı bir özellik olan yapay zeka destekli müzik önerisi sorulduğunda Patel, potansiyelinin “kulak içi EEG elektrotunun müzik ve sesin işlenmesinden sorumlu olan işitsel kortekse yakınlığından kaynaklandığını” söylüyor.

Patel şöyle açıklıyor: “Elektrotların kulak içine yerleştirilmesi, işitsel korteksi verimli bir şekilde izlememize ve ondan anlamlı veriler elde etmemize olanak tanıyor.” “EEG verilerini takip ederek yalnızca ses deneyimlerini geliştirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda ruh hali ve duygular gibi nüanslardan da yararlanabiliyoruz. Bu bilgiler, algoritmalarımızın kapasitesini önemli ölçüde zenginleştiriyor ve onlara, kullanıcının çalma listesinde çalınacak en uygun müziği önerme gücü veriyor.”

Ön yüklemeli girişim şu anda ürünlerini ortaklıklar aracılığıyla kulaklıklara dağıtmak için tohum turunda 550.000 dolar toplamayı planlıyor. Ekip şu anda şarj istasyonu ve iletken kulak uçları da dahil olmak üzere altı adet geçici Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi patentine ve dört adet geçici olmayan patente sahiptir. Niura’nın bugün itibariyle 30 personeli var.genel-24