Microsoft’un Bing’i bir dizi yapay zeka iyileştirmesi elde etmekOpenAI’nin yeni DALLE-E 3 modeli desteği, arama ve sohbette daha kişiselleştirilmiş yanıtlar ve görüntülere yapay zeka tarafından oluşturulmuş filigran ekleyen araçlar dahil. Şirket duyuruldu bunları ve diğer Windows ve Bing haberlerini bu hafta New York’ta düzenlenen bir etkinlikte duyurduk ve burada yerleşik yapay zeka deneyimlerini içeren yeni Surface cihazları da tanıtıldı.

Şirket, Windows 11 yükseltmesinin, 26 Eylül’den itibaren yapay zeka yardımcısı Copilot’un eklenmesi de dahil olmak üzere bir dizi yapay zeka iyileştirmesi getireceğini ve bu sonbaharda Bing, Edge ve Microsoft 365 Copilot’a genişleyeceğini söyledi. İkincisi, işyeri için yeni bir yapay zeka asistanı olan Microsoft 365 Chat ile birlikte 1 Kasım 2023’te kurumsal müşterilerin kullanımına sunulacak. Yapay zeka deneyimleri Paint, Photos, Clipchamp ve daha fazlası gibi Windows uygulamalarına da geliyor.

Ancak Windows özelliklerinin ötesinde Microsoft, arama motoru Bing’e, özellikle OpenAI’nin DALL-E 3 modelinin eklenmesi de dahil olmak üzere bir dizi yapay zeka iyileştirmesi de sundu. Şirket, görüntü yaratıcısı DALLE-E’yi ilk kez bu yılın Mart ayında Bing’e getirerek tüketicilerin Bing Chat’te görüntü oluşturmasına olanak tanıdı. O dönemde şirket, DALL-E’nin hangi versiyonunu kullandığını söylemedi, bunun ötesinde bunun “en yeni” model olduğunu belirtti.

Ancak şimdi Microsoft, entegrasyonu parmaklar, gözler ve gölgeler gibi ayrıntılar için daha iyi görüntü oluşturma vaat eden DALL-E 3’e yükselteceğini doğruladı.

Aynı zamanda sorumlu imaj yaratma konusundaki vaatlerini de yerine getiriyor. Daha önce sistemde zararlı veya güvensiz görüntülerin oluşmasını sınırlamak için korkuluklar vardı. Yeni sürümle birlikte, AI tarafından oluşturulan tüm görüntülere İçerik Kimlik Bilgileri adı verilen görünmez dijital filigranlar da eklenecek. Bu teknoloji, AI görüntülerine daha fazla şeffaflık kazandırmak için “İçerik Kanıtlanması ve Orijinallik Koalisyonu (C2PA)” tarafından belirlenen şifreleme yöntemlerini ve standartlarını kullanıyor. Adobe, Intel, Sony ve diğerleri de C2PA’ya katıldı.

Bing ayrıca artık Bing Chat ile yaptığınız önceki sohbetlerden yararlanarak arama sorgularınıza daha kişiselleştirilmiş yanıtlar sunacak.

Microsoft şöyle açıklıyor: “En sevdiğiniz filmler, kitaplar veya müzikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bing Chat’i kullandıysanız, gelecekteki konuşmalar ve aramalar yanıtları verirken bu ilgi alanlarını dikkate alacaktır.” Şirket, bu sistemin devre dışı bırakıldığını, dolayısıyla kullanıcıların sohbet geçmişlerinin sonuçları bilgilendirmemesini tercih etmeleri halinde bu sistemi kapatabileceklerini belirtiyor.

Örneğin şirket, geçmişte favori bir spor takımını aramak için Bing’i kullandıysanız, bir dahaki sefere bir gezi planladığınızda Bing’in takımınızın gideceğiniz şehirde oynayıp oynamadığını size söyleyebileceğini belirtiyor.

Microsoft, birçok kişinin tek bir konu üzerinde düzinelerce arama yapması nedeniyle bu özelliğin arama sonuçlarını iyileştireceğini ve aslında bu aramaların %60’ından fazlasının orijinal sorguda ince ayar yaparak harcandığını söylüyor. Ancak bu aramalar, daha önce aradıklarınız veya şu anda web’de araştırdığınız şeyler gibi kişiselleştirilmiş bağlam içermediklerinden, olabilecekleri kadar yararlı değildir.

Şirket ayrıca, şu anda işyeri yapay zeka sohbet robotuna erişimi olan 160 milyondan fazla Microsoft 365 kullanıcısına Bing Chat Enterprise’a çok modlu Görsel Arama ve Resim Oluşturucu desteği getireceğini söyledi.genel-24