Her yıl Savannah Sanat ve Tasarım Koleji’nde, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin Oscar kısa listelerini belirlemek için yaptığı oylamadan kısa bir süre önce düzenlenen ve belgesel programcılığının önde gelen vitrini haline gelen SCAD Savannah Film Festivali, belgesel programcılığının önde gelen vitrinlerinden biri haline geldi. Popüler İzlenecek Dokümanlar panelinin bu yılki edisyonunda öne çıkaracağı 10 belgesel özelliğinin adları.

Belgesel film yapımının zorlukları ve ödülleri hakkında tartışmaların yer aldığı İzlenecek Dokümanlar toplantısı, 25 Ekim Çarşamba akşamı, festivalin 26 Ekim’den itibaren sürecek olan 26. edisyonunun ortasında Lucas Tiyatrosu’nda gerçekleşecek. 21’den 28 Ekim’e kadar. Üst üste 10. yıldır, tarafından sunulacak. Hollywood Muhabiri ve gerçekten sizin tarafınızdan yönetiliyor.

Bu yılki İzlenecek Dokümanlar panelinde temsil edilen filmler (hepsi de festival sırasında gösterilecek ve ardından yönetmen(ler)iyle soru-cevap bölümü yapılacak) şöyle olacak:

  • Mariupol’da 20 Gün (PBS)Yönetmen tarafından temsil edilen, Rusya’nın ülkelerini işgali sırasında çalışmalarına devam eden Ukraynalı gazetecilerden oluşan bir ekip hakkında bir film. Mstislav Çernov
  • Amerikan Senfonisi (Netflix)Ünlü bir müzisyenin en büyük mesleki başarısını yaşarken aynı zamanda karısının da en büyük kişisel mücadelesini anlatan bir film, yönetmen tarafından temsil ediliyor. Matthew Heineman (2015’in en iyi belgesel Oscar adayı Kartel Ülkesi)
  • Ütopyanın Ötesinde (Yol kenarı)Yönetmen tarafından temsil edilen, Güney Koreli bir papaz ve onun Kuzey Kore’den kaçmasına yardım etmeye çalıştığı insanlar hakkında bir film. Madeleine Gavin
  • En Derin Nefes (Netflix)yönetmen tarafından temsil edilen, talihsiz derin deniz serbest dalgıçlarını konu alan bir film Laura McGann
  • Ebedi Hafıza (MTV)Yönetmen tarafından temsil edilen, Şilili bir çiftin, ilişkinin üyelerinden birinin Alzheimer hastalığının sislerine gömülmesiyle ilgili deneyimi hakkında bir film. Maite Alberdi (2020’nin en iyi belgesel Oscar adayı Köstebek Ajanı)
  • Kokomo Şehri (Manolya)yönetmen tarafından temsil edilen dört Siyah trans seks işçisinin hayatını konu alan bir film D.Smith
  • Görev (NatGeo)bir Evanjelik misyonerin dünyanın en yalıtılmış Yerli halklarından biriyle temas kurma çabalarını anlatan bir film, ortak yönetmen tarafından temsil ediliyor Jesse Moss
  • Gümüş Dolar Yolu (Amazon)yönetmen tarafından temsil edilen, atalarının topraklarını geri almak için mücadele eden Siyah bir aileyi konu alan bir film Raoul Peck (2016’nın en iyi belgesel Oscar adayı Ben senin zenci değilim)
  • Yine de: Bir Michael J. Fox Filmi (Elma)Yönetmen tarafından temsil edilen, genç yaşta Parkinson hastalığına yakalanan sevilen aktörün hayatını ve mücadelelerini anlatan bir film. Davis Guggenheim (2006’nın en iyi belgesel Oscar’ını kazanan Uygunsuz bir gerçek)
  • Baştan Damgalı (Netflix)yönetmen tarafından temsil edilen, Amerika’daki Siyah karşıtı ırkçılığın tarihini konu alan bir film Roger Ross Williams (2009’un en iyi kısa belgesel Oscar’ını kazanan Prudence’ın müziği ve 2016’nın en iyi belgesel Oscar adayı Hayat, Animasyon)

Geçtiğimiz dokuz yılda 45 film en iyi belgesel Oscar’ına aday gösterildi; bunlardan 18’i ilk olarak İzlenecek Dokümanlar panelinde öne çıktı ve bunlardan yedisi sonuçta en iyi belgesel Oscar’ını kazandı.

“Bu yıl, SCAD Savannah Film Festivali’nin ayrılmaz bir parçası olan İzlenecek Dokümanlar’ın 10. yıldönümünü kutluyoruz.” Christina RouthierFestivalin genel müdürü bir açıklamada bulundu. “Scott Feinberg ile ortaklığımızı sürdürmekten heyecan duyuyoruz ve Hollywood Muhabiri yılın önde gelen belgesellerini kutlamak ve bu film yapımcılarını izleyicilerimiz ve SCAD öğrencilerimizle buluşturmak. Her yıl düzenlenen bu etkinlik, festivalimizi ödül sezonunun mutlaka katılması gereken bir etkinlik haline getirdi.”

Ayrıca bu yılki İzlenecek Dokümanlar panelinin başlangıcında belgesel film yapımcılarına iki özel ödül verilecek.

Travon’suz Ve Martin Desmond Roe festivalin, gelecek vaat eden bir film yapımcısına veya film yapım ekibine verilen açılış Yükselen Belgeselci Ödülü’nü alacak. 2020’li yıllarla tanınan Free (38) ve Roe (44) İki Uzak YabancıEn iyi canlı aksiyon kısa filmi Oscar’ını kazanan, geçtiğimiz günlerde beğenilen iki belgesel filmi olan 2022 kısa belgeselini yayınladı. Bahçede 38 ve 2023 belgesel özelliği BS Yüksek.

Festival ayrıca, çalışmaları dünyada fark yaratan cesur bir belgesel film yapımcısına verilen ve henüz açıklanmayan bir film yapımcısına verilen ikinci yıllık Cesur Belgeselci Ödülü’nü de verecek.

Sekiz gün süren festivale her yıl 63.000’den fazla kişi katılıyor. Bu yılki festivalin tam programı 6 Ekim’de açıklanacak. Daha fazla bilgi ve bilet için şu adresi ziyaret edin: filmfest.scad.edu.

21 Eylül saat 15:00 PST’de ek bilgilerle güncellendi.sinema-2