Tesla CEO’su Elon Musk’un Suudi Arabistan’da yeni bir üretim tesisi açmayı tartıştığı bildiriliyor. rapor Pazartesi günü konuya yakın birçok kaynaktan alıntı yapıldı. Potansiyel işbirliğine ilişkin raporlar, Musk ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de bir Tesla fabrikası kurmayı tartışmak üzere New York’ta buluşmasından yalnızca birkaç saat sonra geldi.

Wall Street Dergisi kaynaklarının, Suudi Arabistan’ın Tesla’ya “şirketin elektrikli araçları için ihtiyaç duyduğu belirli miktarlardaki metal ve mineralleri Demokratik Kongo Cumhuriyeti dahil ülkelerden satın alma hakkı” sunarak teklifte bulunduğunu söylediğini bildirdi. Kongo Cumhuriyeti dünya kobaltının yaklaşık %70’ini sağlıyor.

Musk, Twitter’da Suudi Arabistan ile görüşmelere ilişkin haberlerin “tamamen yanlış” olduğunu iddia etti postalamak Pazartesi günü özellikle Wall Street Journal makalesine değinen bu anlaşma, Musk’un dünya çapında yaklaşık bir düzine Tesla fabrikası açma yönündeki genişleme planlarına yardımcı olabilir. Anlaşma meyvesini verirse ek fabrika Tesla’ya hedefine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu desteği sağlayabilir. 20 milyon araç satma hedefi Şirket geçen yıl sadece 1,3 milyon araç sattı.

Bu yılın başlarında Musk mahkemeye çıktı. Tesla yatırımcıları tarafından açılan toplu dava Musk’ın 2018’de attığı bir tweet sonucunda 10 gün içinde 12 milyar dolar kaybettiklerini iddia eden kişi yazdı “Tesla’yı hisse başına 420 dolardan özel olarak almayı düşündüğünü” ve “fonlamayı güvence altına aldığını” iddia ettiğini söyledi. Musk, Ocak ayında tweet’i yayınladığında Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun mali destek sağladığına inandığını iddia etmişti.

Journal’ın raporu, Musk’un Suudi Arabistan Krallığı ile mali bağlarını derinleştirmek istediğini gösteriyor. Musk Twitter’ı (daha sonra X olarak yeniden adlandırdı) devraldığında, Suudi kraliyet ailesi üyeleriydi. ikinci büyük yatırımcılar SpaceX’in kurucusuyla birlikte takılmak zorunda kaldılar ve devralmaya büyük meblağlarda katkıda bulundular, bu da otoriter rejimin platform üzerinde ne kadar nüfuz sahibi olacağı ve bölgedeki kullanıcıları nasıl koruyacağı konusunda endişeleri artırdı.

Ağustos ayında Suudi Arabistan, hükümeti eleştiren bir dizi tweet ve retweet nedeniyle bir adamı ölüm cezasına çarptırdı. Suudi mahkemesi, 54 yaşındaki emekli öğretmen Muhammed bin Nasser el Ghamai’nin “dinine ihanet etmek”, “toplumun güvenliğini bozmak”, “hükümete karşı komplo kurmak” ve “hükümete karşı komplo kurmak” gibi suçlamalar nedeniyle idamına karar verdi. krallık ve veliaht prens” AP Haberleri bildirdi.

Musk, Suudi Arabistan’la bir Tesla fabrikası kurma konusunda görüşmelerde bulunduğu yönündeki haberlere hemen itiraz etse de, kendini ifade özgürlüğünün mutlakiyetçisi olarak ilan eden kişi, Nasser al-Ghamai’nin ölüm cezasına çarptırılmasının ardından sessizliğini korudu. Musk sadece birkaç hafta önce tweet attı: “Bu platformda bir şey paylaştığınız veya beğendiğiniz için işvereniniz tarafından haksız muameleye maruz kaldıysanız, yasal faturanızı karşılayacağız.”

Tesla, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

genel-7