Giyilebilir bant pazarı bu yılın ikinci çeyreğine iki çeyreklik kayıp serisiyle girdi. İyi haber, belirtildiği gibi Kanallar2. çeyrekte, dünya çapındaki giyilebilir bant pazarındaki sevkiyatlar, üç ay boyunca dünya çapında 44,2 milyon giyilebilir bant ürününün sevk edilmesiyle yıllık bazda %6 arttı. Apple, çeyrekte yıllık bazda %3 düşüşle 8,1 milyon Apple Watch satışıyla lider oldu. Apple’ın pazar payı geçen yılın aynı çeyreğinde %20’den %18’e düştü.
Canalys Araştırma Analisti Jack Leathem şunları söylüyor: “Giyilebilir pazar, günlük yaşamın çeşitli yönlerinde artan tüketici talebinin etkisiyle yeniden canlanıyor. Farklı segmentlerdeki talep toparlanıyor ve satıcıların belirli tüketici ihtiyaçlarını karşılamalarına yol açıyor.”
Temel bantlarıyla tanınan Xiaomi, geçen yılki rakamla aynı seviyede 4,8 milyon adet satarak Apple’ın ardından ikinci sırada yer aldı. Sonuç olarak Xiaomi pazar payını %11’de tuttu. Temel kordon, saat ve akıllı saat sevkiyatlarındaki %13’lük artış sayesinde Huawei, Haziran çeyreğinde 4,1 milyon adet sevk ederek üçüncü oldu. Huawei’nin %10’luk pazar payı, geçen yılın %9’undan %1 puan daha yüksekti.

Hindistan merkezli giyilebilir cihaz firması Noise ise 3,5 milyon adet sevkiyatla onu takip etti. Geniş bir Bluetooth akıllı saat yelpazesi sunan şirket, bir önceki yıla göre %93 artışla listedeki üreticiler arasında en büyük yıllık kazancı elde etti. Şirketin pazar payı geçen yılın ikinci çeyreğindeki %4’ten bu yıl %8’e çıktı. Geriye başka bir Hintli giyilebilir marka olan Fire Boltt beşinci oldu. Fire Boltt, yıllık bazda %86 gibi ciddi bir artışla 3 milyon adet sevk etti. Şirketin pazar payı 2022’nin aynı çeyreğindeki %4’ten %75 artışla %7’ye çıktı.

Canalys Araştırma Müdürü Cynthia Chen şunları söyledi: “Mevcut ekonomik zorluklar ışığında, giyilebilir ürünler uzun vadede önemli bir potansiyele sahip. Her ne kadar kısa vadeli ekonomik faktörler tüketicileri değer odaklı giyilebilir ürünlere itse de, onların kalıcı çekiciliği tutarlı kalite ve uzun vadeli veri avantajlarında yatıyor Canalys, giyilebilir cihaz pazarının değişen tüketici ihtiyaçları ile desteklenen %4,1’lik bir CAGR (bileşik yıllık büyüme oranı) ile 2027’ye kadar sürdürülebilir bir büyümeye hazır olacağını tahmin ediyor.”

Canalys, birinci sınıf giyilebilir cihaz üreticilerinin ikinci çeyrekte Apple liderliğinde 450 doları aşan bir Ortalama Satış Fiyatına (ASP) ulaştığını söylüyor. Öte yandan Fire Boltt ortalama satış fiyatını 19 doların altına çekti.telefon-1