Rocket Lab'ın Elektron roketi, şirketin 41. görevi sırasında bir anormallik yaşadı.

Rocket Lab’ın Elektron roketi, şirketin 41. görevi sırasında bir anormallik yaşadı.
Fotoğraf: Roket Laboratuvarı

Rocket Lab’ın “Seni Asla Terk Etmeyeceğiz” adlı 41. görevi, Electron roketinin fırlatılmasından iki buçuk dakika sonra belirsiz bir anormallik yaşamasının ardından başarısızlıkla sonuçlandı.

Şirketin iki aşamalı fırlatma aracı kaldırıldı Salı günü saat 2:55’te ET, Yeni Zelanda’daki Fırlatma Kompleksi 1’den Capella Space’in radar görüntüleme uydusunu taşıyor. Roket Max-Q’yu (aerodinamik stresin en fazla olduğu an) aştı ve ilk aşama yanma ve aşama ayrımını gerçekleştirdi. Ancak fırlatılışından yaklaşık iki dakika 30 saniye sonra Electron, görevin başarısız olmasına neden olan bir sorunla karşılaştı. duyuruldu.

“Şirketle yakın işbirliği içinde çalışıyoruz” [Federal Aviation Administration] Rocket Lab, e-postayla gönderilen açıklamasında, “Temel nedene yönelik soruşturma başlarken destek veren kurumlar ve kuruluşlar” diye yazdı. “Sorunu hızlı bir şekilde belirleyip düzeltici eylemleri uygulayacağız ve kısa süre içinde pad’e geri döneceğiz.”

Salı günkü anormallik, Electron’un üçüncü görev başarısızlığına işaret ediyor. Uzay Haberleri (ve 2017’deki açılış uçuşu da dahil olmak üzere roketin dördüncü fırlatma hatası). Küçük roket, Temmuz 2020’de bir motor arızası nedeniyle yörüngeye ulaşamadı ve bir kez daha Mayıs 2021’de üst kademe motorunun ateşlemeden birkaç saniye sonra kapanması nedeniyle yörüngeye ulaşamadı. Sonuçta Electron 37 başarılı lansman gerçekleştirdi.

İlgili makale: Rocket Lab Beklediğimiz SpaceX Rakibi mi?

Şirket son dönemdeki başarının tadını çıkarıyordu. Temmuz ayında Rocket Lab, Elektron roketinde yedi uyduyu fırlattı. güçlendirici, paraşüt destekli okyanus sıçramasıyla kurtarıldı yeniden kullanılabilirliğini test etmek için. Rocket Lab, güçlendiricinin yeniden kullanılabilirliği şirket için büyük bir öncelik haline geldiğinden, endüstri lideri SpaceX ile olan rekabetinde adım adım yaklaşıyordu.

Ancak son görev başarısızlığının ardından Rocket Lab’ın hisseleri piyasa öncesi ticarette %20 düştü, CNBC rapor edildi. Pazartesi günü piyasanın kapanmasıyla hisse senedi yıl genelinde %34 artış gösterdi.

Rocket Lab’ın bu yılın üçüncü çeyreğinin sonundan önce planlanan bir sonraki görevi, şirketin düzeltici eylemler uygulaması nedeniyle ertelendi.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin heyecan ve Gizmodo’nun özel yer imlerine ekleyin Uzay uçuşu sayfası.genel-7