İlk önce yapılacaklar: asla elektronik hiçbir şeyi yutmayın; hatta ilk etapta ağzınıza bile koymayın.

Moe Kennedy adındaki bir kadın, bu haziran ayında harika bir yaz gecesi geçirdi ve uyurken yanlışlıkla AirPods Pro’larından birini yuttu. Yutulmuş ses parçasını alışılagelmiş yöntemlerle geri almayı başaramayınca (resmi görüyorsunuz), acil servise gitti (üzerinden AppleInsider).

Kennedy ve annesi gecenin erken saatlerinde Covington Tıp Merkezi’ne geldi. Dünyanın dört bir yanındaki acil servislerdeki profesyoneller, insan vücudundaki her türlü organik olmayan nesneye kesinlikle aşinadır, ancak bir ses ekipmanının yutulması her gün görülen bir durum değildir.

Daha da büyüleyici olanı: AirPod’lar hâlâ çalışıyordu. Kennedy ve annesinin teknolojik araştırma mı yapmak istediği yoksa bunu sırf keyif için mi yapmak istediği belli değil ama AirPod’lara bağlandılar ve Kennedy’nin mide seslerini ve kahkahalarını duyabiliyorlardı. “İçimi duymak” kavramının yepyeni bir tanımı. Sağlık personeli kulaklığı ondan çıkarmayı başardı ve kulaklık hâlâ çalışıyordu; aslında ikisi de iyiydi: Kennedy ve teknoloji nesnesi.

Moe, bir TikTok videosunda “AirPod’unuzu kaybettiyseniz ve nereye bakacağınızı merak ediyorsanız… Belki karnınıza bakın çünkü belki de onu benim yediğim gibi yemişsinizdir” diyor.

“Genel olarak %100 tavsiye ederim [AirPods Pro]Kennedy, bir e-postada AppleInsider’a şunları söyledi: “Sonuçta tamamen iyi olduğum için çok mutluyum ve Pro’ların mide asidine dayanıklı olma yeteneğini kazara test ettiğime güldüm, ki bunu öğrendim ki bu, en az 9 saate kadar.”

Piller tehlikelidir

Bu acil durum endoskopisi iyi gitti ve mutlu sonla bitti, ancak içinde pil bulunan elektronik eşyaları yutmak şaka değil.

Yutulan piller bir çocuğun yemek borusunu sadece 2 saat içinde yakarak ameliyata, beslenme ve solunum tüplerinin aylarca kullanılmasına ve hatta ölüme yol açabilir. 20 mm, 3 voltluk lityum madeni para hücreleri en tehlikeli olanlardır Bir rapor, sıkışıp daha hızlı yanacak kadar büyük olduklarını gösteriyor.telefon-1