2018-2021 Kia Stinger’ı etkileyen sorun, üreticiyi güvenlik endişeleri nedeniyle binlerce aracı geri çağırmak zorunda bıraktı. İmalat hatasından kaynaklanan bu sorun yakıt pompasından kaynaklanmaktadır ve aracın güç kaybetmesine neden olarak kaza riskini arttırabilmektedir.

Kia’nın henüz bu sorun nedeniyle herhangi bir yaralanma, çarpışma veya ölümden haberi yok. Ancak şirket, 29 Eylül 2017 ile 20 Ocak 2021 arasında üretilen 2.0 litrelik Theta II motorlu 18.224 Stinger’ı geri çağırıyor.

Otomobil üreticisi, saha verilerini inceledikten sonra Mayıs 2023’te bu sorunun farkına vardı. Şirket, bir aracın yüksek basınçlı yakıt pompasının değiştirilmesi yönünde çok sayıda talep olduğunu fark etti. Sonuç olarak Kia’nın Kuzey Amerika Güvenlik Ofisi konuyla ilgili bir soruşturma başlattı.Mühendisler, değiştirilmesi gereken pompaları inceledikten sonra yüksek hızlarda güç kaybettiklerini doğruladılar. Sorun sonuçta yüksek basınçlı yakıt pompasındaki yanlış hizalanmış yakıt valfi pistonundan kaynaklanmaktadır. Bu, düzensiz aşınmaya neden olabilir ve zamanla açık kalarak hava/yakıt karışımının çok zengin olmasına neden olarak motorun düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Kia şu anda sorundan etkilenen 80 aracın farkında ve bunun geri çağırma kapsamındaki 18.000’den fazla Stinger’ın yalnızca yüzde birini etkilemesini bekliyor. Şirket, 10 Kasım’da tüm grup sahipleriyle iletişime geçip arabalarını kontrol etmeyi planlıyor. Gerektiğinde yüksek basınçlı yakıt pompası yenisi ile değiştirilecektir.genel-22