Bir Raptor Vakum motoru, Ağustos 2023’teki bir test sırasında başarıyla soğuk çalıştırıldı. Kredi: SpaceX

NASA astronotları Artemis III görevinde ay yüzeyine geri döndüklerinde plan, aya iniş aracı olarak değiştirilmiş bir SpaceX Yıldız Gemisi kullanmaktır. NASA geçen hafta SpaceX’in iniş aracı için kullanılacak vakumla optimize edilmiş Raptor motorunun önemli bir yeteneğini gösterdiğini duyurdu: aşırı soğuk çalıştırma.

Geçtiğimiz ay yapılan bir test, aracın uzayda uzun süre kaldığında bile, sıcaklığın daha kısa bir alçak Dünya yörüngesi görevinden daha düşük bir seviyeye düşeceği soğuk uzay koşullarında bile motorun çalıştırılabileceğini başarıyla doğruladı. Raptor vakum motoru, uzayda uzun bir deniz yolculuğunun ardından koşulları taklit etmek için soğutuldu ve ardından başarıyla ateşlendi.

SpaceX’in sahip olduğu bir video X’te (eski adıyla Twitter) testin gerçekleştirilmesini gösteriyor.

NASA, Artemis görevlerini alçak Dünya yörüngesindeki görevlerden ayıran bir zorluğun, iniş yapanların uzun bir süre ateş etmeden uzayda kalabilmesi, “donanım sıcaklığının, Dünya yörüngesinde karşılaşacakları seviyenin altına düşmesine neden olması” olduğunu söyledi. çok daha kısa bir alçak Dünya yörüngesi görevi.”

SpaceX, astronotların 2025 yılında Ay’a inmesi planlanan Artemis 3 için bir insanlı iniş sistemi (HLS) geliştirmek amacıyla NASA ile 2,89 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı. Ayrıca SpaceX, geçen yıl Artemis 4 için geçici olarak 1,15 milyar dolarlık bir sözleşme daha imzaladı. yer 2028.

Artemis 2, NASA’nın Artemis programının ikinci planlı görevi ve NASA’nın Orion uzay aracının ilk planlı mürettebatlı görevidir ve şu anda Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) tarafından Kasım 2024’te fırlatılması planlanmaktadır. Ancak çeşitli göstergeler bu uçuşun ertelendiğine işaret etmektedir.

Starship HLS, şirketin Raptor motorlarının iki çeşidiyle güçlendirilecek; biri deniz seviyesinde atmosferik basınçta çalışacak şekilde optimize edilmiş, diğeri uzayda veya atmosferin olmadığı bir boşlukta çalışacak şekilde optimize edilmiş.

SpaceX daha önce motorun, görevin iniş kısmını idare edebileceğini, 281 saniye boyunca sürekli ateş ederek, ay yüzeyine iniş yanığı için yaklaşık süreyi test etmişti. Kasım 2021’de yapılan bu test, Raptor’un gaz kelebeği profili adı verilen motor gücü seviyesini zaman içinde değiştirme ve motorun motorlu iniş aşamasının tüm süresi boyunca yanmasını sağlama yeteneğini de gösterdi. NASA, başarılı testin NASA’ya “şirketin motor gelişimine erken güven sağladığını” söyledi.

Artemis III için Starship HLS, mürettebatını Ay’ın Güney Kutbu’na yakın bir bölgeye indirerek ay yürüyüşleri yapacak ve gelecekteki bir ay üssünün olası alanını araştıracak. SpaceX, gelecekteki görevlerde Starship’in kapsamlı yüzey araştırmaları için gerekli malzeme, ekipman ve bilimsel yükleri sağlayacağını söylüyor.

Tüm uzay donanımları gibi, kritik teknolojilerin ve donanımların simüle edilmiş ve gerçek uçuş koşulları altında test edilmesi çok önemlidir. 20 Nisan 2023’te SpaceX, şimdiye kadar fırlatılan en güçlü roket olan Starship ve Super Heavy güçlendiricinin ilk entegre fırlatmasını gerçekleştirdi. Ancak havalandıktan sonra araçta birden fazla birinci aşama motorunun kaybı da dahil olmak üzere çeşitli anormallikler yaşandı. İkinci etabın birinci etaptan ayrılamaması üzerine aracın uçuş sonlandırma sistemi devreye alındı.

SpaceX’in Raptor motorları bundan sonra şirketin Starship ve Super Heavy’ye yönelik ikinci entegre uçuş testi sırasında teste tabi tutulacak; Bu testin programı şu anda bilinmiyor.

Universe Today tarafından sağlanmıştır


Alıntı: SpaceX testi, aya inişi simüle eden bir Raptor motorunu çalıştırıyor (2023, 18 Eylül), 19 Eylül 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-09-spacex-raptor-simulated-lunar.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1