Yakın zamanda keşfedilen Nishimura Kuyruklu Yıldızı, C/2023 P1, halkın dikkatini çekti. Yörüngesi Güneş’e yakın bir yaklaşımı ve çıplak gözle görülebileceğini akla getirse de, parlak bir gökyüzü gösterisinin, özellikle de bu muhteşem illüstrasyona benzer bir şeyin olması pek olası değildir.

Güneş Sistemindeki tüm nesneler arasında belki de en muhteşem olanı ara sıra göklerimizi süsleyen büyük kuyruklu yıldızlardır. Son birkaç gündür sosyal medyadaysanız, muhtemelen şu anda göklerimizde böyle bir kuyruklu yıldızın bulunduğunu ilan eden makaleler görmüşsünüzdür: C/2023 P1 (Nishimura).

Ben bunu yazarken, Nishimura kuyruklu yıldızı 400 yılı aşkın süredir ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. Japon gökbilimci Hideo Nishimura, kuyruklu yıldızı 12 Ağustos’ta keşfetti. Kısa bir süre sonra, kuyruklu yıldızın Ocak ayına ait keşif öncesi görüntüleri bulundu ve bu, gökbilimcilerin yolunu belirlemesine olanak sağladı.

Nishimura’nın bu ay Güneş’e Merkür’ün yörüngesinden daha yakın olacağını hemen fark ettiler. Kuyruklu yıldızın keşfedildiği andaki parlaklığı göz önüne alındığında, çıplak gözle görülebilecek kadar parlak hale gelebilir. Peki göklerimizde muhteşem bir manzara mı olacak? Muhtemelen değil.

Kuyruklu yıldız Nishimura

Yeşil saçı ve ince kuyruğu olan Nishimura Kuyruklu Yıldızı’nın bu görüntüsü, 18 Ağustos’ta California, June Lake’ten çekildi. Katkı ve Telif Hakkı : Dan Bartlett

Ne yazık ki Nishimura’nın yolu, Dünya’dan gözlemlendiği gibi onu gökyüzünde Güneş’e yakın tutacak. Kesinlikle karanlık gökyüzünde çıplak gözle görülebilecek kadar parlak olsa da, en iyi ihtimalle gün batımından hemen sonra ufka sarılacak ve neredeyse Güneş’in parıltısında kaybolacak.

Yine de dünyanın dört bir yanındaki gökbilimciler heyecanlı. Çıplak gözle görülmesi zor bir kuyruklu yıldız bile gözlemlenmeye değer. Ve bilim yazarı ve gökbilimci David H. Levy olarak önceden söylenmiş:

“Kuyruklu yıldızlar kediler gibidir: kuyrukları vardır ve tam olarak istediklerini yaparlar.”

Nishimura’nın beklenmedik bir şekilde aydınlanma ihtimali var. Eğer öyleyse, önümüzdeki birkaç hafta içinde özel bir şeyler görebiliriz. Değilse, her zaman gelecek yıl vardır; ancak bunun hakkında daha sonra daha fazla bilgi vereceğiz.

Parlak Kuyruklu Yıldızın Tarifi

Kuyruklu yıldızlar, Güneş’ten uzaktayken, uzayın buzlu derinliklerinde, aslında kirli kartoplarıdır: Güneş Sisteminin oluşumundan kalan buz, toz ve kaya yığınlarıdır.

Kuyruklu yıldız Güneş’e yaklaştıkça yüzeyi ısınmaya başlar. Yüzeye yakın buzlar ısınır ve “yüceGaza dönüşüyor ve kuyruklu yıldızın yüzeyinden dışarıya doğru patlıyor. Bu gaz toz ve enkaz taşıyor ve çekirdeği “koma” adı verilen şeffaf bir gaz ve toz bulutuyla kaplıyor.

Güneş rüzgarı daha sonra gazı ve tozu Güneş’ten uzaklaştırır, bu da kuyruklu yıldıza kuyruğunu (veya kuyruklarını) verir. Kuyruklar Her zaman Güneş’ten uzağa işaret edin.

Gördüğümüz kuyruklu yıldız, komadaki ve kuyruklardaki gaz ve tozdan yansıyan güneş ışığıdır; çekirdeğin kendisi ise gözden gizlenmiştir. Bu nedenle bir kuyruklu yıldızın parlaklığı genellikle üç şey tarafından belirlenir:

  1. çekirdeğin boyutu: daha büyük bir çekirdek tipik olarak daha büyük bir aktif alan (her ne kadar bazı kuyruklu yıldızlar diğerlerinden daha aktif olsa da) ve daha fazla gaz ve toz üretimi anlamına gelir
  2. Güneş’e uzaklık: Kuyruklu yıldız Güneş’e ne kadar yakın olursa o kadar aktif (ve daha parlak) olur
  3. Dünya’ya uzaklık: Kuyruklu yıldız bize ne kadar yakınsa o kadar parlak görünecektir.

Peki ya Nishimura?

Bu bizi Nishimura kuyruklu yıldızına getiriyor. Görünüşe göre Nishimura o kadar da büyük değil – aksi takdirde onu daha önce fark ederdik – ve Dünya’ya da pek yakın değil. Ancak Güneş’e nispeten yakın geçiyor ve günberi (Güneş’e en yakın nokta) çevresinde çok aktif olması bekleniyor.

Eğer karanlık bir gece gökyüzünde görmek mümkün olsaydı kuyruklu yıldız oldukça etkileyici olurdu. Ne yazık ki, Nishimura en iyi halinde bile gökyüzünde Güneş’e yakın olacaktır.

Üstelik, kuyruklu yıldız ve Dünya, görüntüleme için yaklaşık olarak en kötü yönelimde yer alıyor: Nishimura, bizden uzaklaşırken Güneş’e yakın kalacak ve yıldızın parıltısına gömülü kalacak.

Nishimura’yı Avustralya’dan Görmek İçin Kısa Bir Pencere

Nishimura yakında gün batımından sonra batı ufkunun üzerine göz atacak, ama sadece hemen. Onu Avustralya’dan görmek için en iyi şans, kuyruklu yıldızın başının Güneş’ten yaklaşık bir saat sonra batacağı 20-27 Eylül haftasında gerçekleşecek. 23 Eylül akşam gökyüzünde Güneş’e en uzak konumda olacak.

Alacakaranlık sona erdiğinde Nishimura batı ufkuna çok yakın olacak ve batmak üzere olacak. Bu muhtemelen Güneş’in parıltısında kaybolacağı anlamına geliyor.

Nishimura Kuyruklu Yıldızının Gökyüzündeki Konumu

Bu görüntü, 23 Eylül akşamı gün batımından 40 dakika sonra Toowoomba’dan görüldüğü gibi Nishimura’nın gökyüzündeki konumunu göstermektedir. O sırada, alacakaranlığın solması sırasında kuyruklu yıldız batı ufkunun sadece 5 derece üzerinde olacaktır. Kredi: Ekran Görüntüsü/Stellarium

Ama unutmayın, kuyruklu yıldızlar kediler gibidir. Bazı kuyruklu yıldızlar Güneş’e en yakın olduklarında parçalanırlar ve bu durumda genellikle önemli ölçüde parlaklaşırlar. Eğer bu Nishimura’nın başına gelseydi fark edilmesi çok daha kolay olabilirdi.

Ne yazık ki, parçalanma olasılığı en yüksek olan kuyruklu yıldızlar, iç Güneş Sistemi’ni ilk kez ziyaret eden ve onlarca veya yüzbinlerce yıllık çok uzun dönemli yörüngelerde hareket eden kuyruklu yıldızlardır. Nishimura, yaklaşık 430 yıllık bir yörünge periyoduna sahip deneyimli bir ziyaretçidir. Muhtemelen Güneş’in yanından birçok kez geçmiş ve hayatta kalmıştır, bu da onun parçalanma olasılığını azaltır.

Bununla birlikte, kuyruklu yıldızın başı alacakaranlıkta kaybolmuş olsa da, gökyüzü kararırken kuyruğu hala görülebiliyor. Kuyruklu yıldız, kuzey yarımküredeki izleyicilerin gözleri önünde kaybolmadan önce, gözlemciler kuyruğunun uzunluğunu yaklaşık altı derece olarak belirlediler ve kuyruklu yıldız Güneş’e yaklaştıkça büyük olasılıkla büyüyecek.

Şanslıysanız, gökyüzü kararırken kuyruğun ufkun üzerinde gururla durduğunu fark edebilirsiniz.

Bir sonraki büyük kuyruklu yıldız

Eğer Nishimura umduğunuz gösteri olmazsa, gelecek yıl başka bir kuyruklu yıldızın gerçekten muhteşem bir gösteri sergileme şansı var. Kuyruklu yıldız C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) bu yılın başında keşfedildi. Şu anda neredeyse Güneş’e uzaklığı kadar Jüpiter.

Önümüzdeki 12 ay boyunca Güneş’e doğru alçalmaya devam edecek ve Eylül 2024’ün sonlarında Güneş’e en yakın noktaya gelecek. Tsuchinshan-ATLAS umut verici görünüyor. Beklendiği gibi davranırsa muhteşem bir manzara olabilir; ancak şunu unutmayın: kuyruklu yıldızlar kediler gibidir!

Güney Queensland Üniversitesi Profesörü (Astrofizik) Jonti Horner tarafından yazılmıştır.

Orijinal olarak yayınlanan bir makaleden uyarlanmıştır. Konuşma.Konuşmauzay-2