Ay yüzeyindeki su içeriği haritası. Kredi bilgileri: Li ve diğerleri, 2023

Hawaii Üniversitesi’nden bilim adamları, Dünya’nın plazma tabaka elektronları Ay’ın hava koşullarını etkiler ve suyun oluşmasına yardımcı olabilir. Keşif, Dünya-Ay ilişkisine dair anlayışımızı derinleştiriyor ve gelecekteki keşif fırsatlarına işaret ediyor.

Hawaii Üniversitesi’nden (UH) Mānoa gezegen bilimci liderliğindeki bir araştırma ekibi, Dünya’nın plazma tabakasındaki yüksek enerjili elektronların Ay yüzeyindeki hava koşulları süreçlerine katkıda bulunduğunu ve daha da önemlisi elektronların oluşuma yardımcı olabileceğini keşfetti. Ay yüzeyindeki su. Çalışma 14 Eylül’de dergide yayınlandı. Doğa Astronomi.

Ay’daki suyun konsantrasyonlarını ve dağılımlarını anlamak, onun oluşumunu ve evrimini anlamak ve gelecekteki insan keşifleri için su kaynakları sağlamak açısından kritik öneme sahiptir. Yeni keşif aynı zamanda daha önce su buzunun kökeninin açıklanmasına da yardımcı olabilir. ayın kalıcı olarak gölgeli bölgelerinde keşfedildi.

Dünyanın Manyetosferi ve Etkileri

Dünya’nın manyetizması nedeniyle, gezegeni çevreleyen, manyetosfer olarak adlandırılan ve Dünya’yı uzaydaki hava koşullarından ve Güneş’ten gelen zararlı radyasyondan koruyan bir kuvvet alanı vardır. Güneş rüzgarı manyetosferi iter ve onu yeniden şekillendirerek gece tarafında uzun bir kuyruk oluşturur. Bu manyeto kuyruğunun içindeki plazma tabakası, Dünya’dan ve güneş rüzgarından kaynaklanabilecek yüksek enerjili elektronlardan ve iyonlardan oluşan bir bölgedir.

Daha önce bilim insanları çoğunlukla yüksek enerjili iyonların Ay’ın ve diğer havasız cisimlerin uzayda aşınması üzerindeki rolüne odaklanıyordu. Proton gibi yüksek enerjili parçacıklardan oluşan güneş rüzgarı, Ay yüzeyini bombalıyor ve Ay’da suyun oluşmasının başlıca yollarından biri olduğu düşünülüyor.

Manyetosfer ve Plazma Levha Grafiği

Manyetosferi ve plazma tabakasını gösteren grafik. Katkıda bulunanlar: NASA/Goddard/Aaron Kaase

Dünya’nın Manyeto Kuyruğunun Ay’a Etkisi

UH Mānoa Okyanus ve Yer Bilimi ve Teknolojisi Okulu’nda (SOEST) yardımcı araştırmacı olan Shuai Li, Dünya’nın manyeto kuyruğundaki oksijenin Ay’ın kutup bölgelerindeki demiri pasladığını gösteren önceki çalışmasına dayanarak, yüzey hava koşullarındaki değişiklikleri araştırmakla ilgilendi. Ay, Dünya’nın manyeto kuyruğundan geçerken, bu bölge Ay’ı neredeyse tamamen güneş rüzgârından koruyan ancak Güneş’in ışık fotonlarından koruyan bir bölgedir.

Li, “Bu, ay yüzey suyunun oluşum süreçlerini incelemek için doğal bir laboratuvar sağlıyor” dedi. “Ay, manyeto kuyruğunun dışında olduğunda, ay yüzeyi güneş rüzgarları tarafından bombalanır. Manyeto kuyruğunun içinde neredeyse hiç güneş rüzgarı protonu yok ve su oluşumunun neredeyse sıfıra düşmesi bekleniyor.”

Li ve ortak yazarlar, 2008 ile 2009 yılları arasında Hindistan’ın Chandrayaan 1 misyonunda bulunan Ay Mineraloji Haritalandırıcı cihazı tarafından toplanan uzaktan algılama verilerini analiz ettiler. Özellikle, Ay, Dünya’nın plazmayı da içeren manyeto kuyruğundan geçerken su oluşumundaki değişiklikleri değerlendirdiler. çarşaf.

Li, “Uzaktan algılama gözlemleri beni şaşırttı; Dünya’nın manyeto kuyruğundaki su oluşumunun, Ay’ın Dünya’nın manyeto kuyruğunun dışında olduğu zamanla neredeyse aynı olduğunu gösterdi” dedi. “Bu, manyeto kuyrukta, güneş rüzgarı protonlarının implantasyonuyla doğrudan ilişkili olmayan ek oluşum süreçleri veya yeni su kaynaklarının olabileceğini gösteriyor. Özellikle yüksek enerjili elektronların yaydığı radyasyon, güneş rüzgarı protonlarıyla benzer etkiler gösteriyor.”

Li, “Bu bulgu ve daha önceki paslı ay kutupları bulgularım, Dünya Ana’nın Ay’ına pek çok bilinmeyen açıdan güçlü bir şekilde bağlı olduğunu gösteriyor” dedi.

Gelecekteki Araştırma Yolları

Gelecekteki araştırmalarda Li, bir ay misyonu üzerinde çalışmayı hedefliyor. NASAArtemis, Dünya’nın manyeto kuyruğunun geçişi sırasında Ay farklı evrelerde olduğunda, Ay’ın kutup yüzeyindeki plazma ortamını ve su içeriğini izlemeye yönelik programlar.

Referans: “Dünya’nın manyeto kuyruğundaki yüksek enerjili elektronlarla ilişkili ay yüzey suyunun oluşumu”, S. Li, AR Poppe, TM Orlando, BM Jones, OJ Tucker, WM Farrell ve AR Hendrix, 14 Eylül 2023, Doğa Astronomi.
DOI: 10.1038/s41550-023-02081-yuzay-2