Kredi: Pixabay/CC0 Kamu malı

Queen’s Üniversitesi’nden araştırmacıların da aralarında bulunduğu bir grup uluslararası gökbilimci, dergide yayınlanan sonuçlara göre iki potansiyel kutup halkası gökadası belirledi. Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri.

Queen’in araştırmacıları Nathan Deg ve Kristine Spekkens (Fizik, Mühendislik Fiziği ve Astronomi), Avustralya’nın ulusal bilim kurumu CSIRO’nun sahip olduğu ve işlettiği bir teleskop kullanılarak elde edilen verilerin analizine öncülük etti. CSIRO’nun ASKAP radyo teleskopunun bir parçası olarak 600’den fazla galaksideki hidrojen gazının gökyüzü haritalarına bakılıyor WALLABY anketiana sarmal diskine dik bir yıldız halkası ve gaz sergileyen bir tür galaksi olan iki potansiyel kutup halkası galaksisi belirlediler.

Her ne kadar gökbilimciler kutup halkalı gökadaları ilk kez gözlemlemiyor olsa da, bunlar Batı Avustralya’daki Wajari Yamaji Ülkesinde bulunan CSIRO’nun Murchison radyo astronomi gözlemevi Inyarrimanha Ilgari Bundara’da bulunan ASKAP teleskopu kullanılarak gözlemlenen ilk gökadalardır.

Yalnızca gazdaki bu yeni tespitler, kutup halkalı gökadaların önceden inanıldığından daha yaygın olabileceğini düşündürmektedir.

Galaksilerin nasıl evrimleştiğini anlamak

Kutupsal halka yapılarının daha fazla araştırılması galaksilerin nasıl evrimleştiğini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Örneğin, kutup halkalarının kökenini açıklayan ana hipotezlerden biri, daha büyük bir galaksinin daha küçük bir galaksiyi ‘yuttuğu’ bir birleşmedir. Eğer kutup halkalı gökadalar önceden düşünülenden daha yaygınsa, bu, bu birleşmelerin daha sık olduğu anlamına gelebilir.

Gelecekte kutup halkalı galaksiler, karanlık madde araştırmalarındaki potansiyel uygulamalarla evrene dair anlayışımızı derinleştirmek için de kullanılabilir. Ev sahibi galaksinin karanlık maddesinin şeklini araştırmak için kutup halkalarını kullanmak mümkün; bu da bulunması zor maddenin gizemli özellikleri hakkında yeni ipuçlarına yol açabilir.

Kutup halkası galaksilerinin görselleştirilmesi

WALLABY araştırma ekibinin bir üyesi ve aynı zamanda Manitoba Üniversitesi’nde astronomi görüntüsü oluşturma konusunda uzman olan Jayanne English, farklı teleskoplardan alınan optik ve radyo verilerinin bir kombinasyonunu kullanarak bu gazlı kutup halkalı gökadaların ilk görüntülerini geliştirdi.

İlk olarak Hawaii’deki Subaru teleskopundan alınan optik ve kızılötesi veriler galaksinin sarmal diskinin görüntüsünü sağladı. Ardından, yaklaşık yarım milyon galaksiden gelen atomik hidrojen emisyonunu tespit etmek için CSIRO’nun ASKAP radyo teleskopunu kullanan uluslararası bir proje olan WALLABY araştırmasından elde edilen verilere dayanarak gazlı halka eklendi.

Bunun ve diğer astronomik görüntülerin yaratılışı tamamen kompozittir çünkü gözlerimizin yakalayamayacağı bilgileri içerirler. Bu özel durumda, insan gözüyle görülemeyen soğuk hidrojen gazı bileşeni, CSIRO’nun ASKAP’ı kullanılarak radyo ‘ışığında’ görülüyor.

Bu halkanın ince renk gradyanı, gazın yörüngesel hareketlerini temsil ediyor; alttaki morumsu tonlar, üst kısım uzaklaşırken izleyiciye doğru hareket eden izleme gazını gösteriyor. Halkadan gelen emisyon, Profesör Tom Jarrett (Cape Town Üniversitesi, Güney Afrika) ile işbirliği içinde, sanal gerçeklik araçları kullanılarak galaksinin diskinden yayılan radyo emisyonundan ayrıldı.

Kanada, Avustralya, Güney Afrika, Ekvador, Burkina Faso, Almanya, Çin ve diğer ülkelerden 25’ten fazla küresel işbirlikçi, WALLABY anketinin ilk kamuya açık veri sürümünden elde edilen verileri analiz etmek için birlikte çalıştı ve sonuçta yeni yayınlanan makale ortaya çıktı.

Ekibin bir sonraki adımı, Güney Afrika’daki MeerKAT radyo teleskopu da dahil olmak üzere farklı teleskoplar kullanılarak yapılan ek gözlemler yoluyla kutup halkası galaksilerinin bulunduğunu doğrulamak olacak.

Dr. Nathan Deg, “Kutup halkalı galaksiler, evrendeki en muhteşem görünümlü galaksilerden bazılarıdır. Bu bulgular, yakındaki galaksilerin %1-3’ünün, optik teleskopların önerdiğinden çok daha yüksek olan gazlı kutup halkalarına sahip olabileceğini gösteriyor” dedi. Araştırmacı, Fizik Bölümü, Mühendislik Fiziği ve Astronomi, Queen’s Üniversitesi, Kanada ve çalışmanın baş yazarı.

“Bu sonuçlar, gökyüzünü daha önce hiç olmadığı kadar derin ve daha geniş bir şekilde haritalandırmanın muazzam değerinin gerçekten güzel bir örneğidir. Bu, en iyi ihtimalle tesadüftür: bulmayı kesinlikle beklemediğimiz şeyleri bulduk” diye ekledi Dr. Kristine Spekkens, Profesör (Kraliyet Askeri Koleji’nden çapraz atanmıştır), Fizik, Mühendislik Fiziği ve Astronomi Bölümü, Queen’s Üniversitesi, Kanada.

“Böylesine çeşitliliğe sahip ve işbirliğine dayalı bir ekiple çalışmaktan heyecan duyuyorum. Eski moda radyo alıcınızdaki radyo istasyonlarına eşdeğer olan, hız kanallarının ince bir ızgarasını gösteren verilerle çalışabildik. hız verileri, kutup halkası içinde meydana gelen hareketi zarif bir şekilde iletmek için bu bileşiğe birden fazla renk atayabileceğim anlamına geliyordu. Gazın dansı ve koreografisi çok güzel ve gazın bu hareketi bize galaksilerin zaman içinde nasıl geliştiğine dair bazı ipuçları veriyor. ” dedi Manitoba Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümü’nden Dr. Jayanne English.

“ASKAP radyo teleskopumuz bir veri akışı sağlıyor ve biz de buna hazırız. ASKAP’ı kullanarak, tam WALLABY, aralarında kutup halkaları gibi pek çok olağandışı nesnenin de bulunduğu, hidrojen açısından zengin 200.000’den fazla galaksi sunacak ve bunlar, şekli ve şekli araştırmak için kullanılabilecek. karanlık madde halelerinin dağılımı” yorumunu yaptı CSIRO Kıdemli Baş Araştırma Bilimcisi Dr. Bärbel Koribalski

“Normalde normal görünen sarmal gökadaların etrafındaki şaşırtıcı halka benzeri yapıları ortaya çıkaran bu yeni ASKAP gözlemleri, gaz bakımından zengin yoldaş gökadalarla etkileşimler yoluyla gaz birikiminin daha önce inandığımızdan çok daha yaygın olduğunu öne sürüyor. WALLABY, şaşırtıcı bir kaynak olacak.” WALLABY Eş-Baş Araştırmacısı ve Geçici İcra Direktörü Profesör Lister Staveley-Smith, “Gelecekte bu tür sistemlerin çok daha fazlasını ortaya çıkaracağız” dedi.

Daha fazla bilgi:
Nathan Deg ve diğerleri, WALLABY Pilot Araştırması: Potansiyel Kutup Halkası Galaksi Adayları NGC 4632 ve NGC 6156, Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri (2023). DOI: 10.1093/mnras/stad2312

Queen’s Üniversitesi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: İki potansiyel kutup halkası gökadasının keşfi, bunların önceden inanıldığından (2023, 13 Eylül) daha yaygın olabileceğini düşündürmektedir; 13 Eylül 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-09-discovery-potential-polar-galaxies- adresinden alınmıştır. ortak.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1