Rusya’daki Çin arabalarının sayısındaki artışla birlikte, Izvestia’nın Rusya’daki en büyük servis istasyonu ağlarından biri olan Fit Service’e atıfta bulunarak bildirdiği gibi, servis merkezlerinde bu tür arabaların sahiplerinin sayısı da keskin bir şekilde arttı (daha fazla) 300 servis istasyonu). Toplanan istatistiklere göre, 2023’ün sekiz ayında, 2022’nin aynı dönemine kıyasla %35 daha fazla yeni Çin arabasına (dört yaşına kadar) hizmet verilmeye başlandı.

Çoğu zaman Chery, Lifan ve Geely markalarının arabaları 2023’te servis merkezlerine çağrılıyor. Ayrıca Haval (+%88), Changan (+%33) ve JAC (+%60) gibi markaların sayısında da gözle görülür bir artış yaşandı.

Bazı Çin yapımı araçlarda üretim kalitesi sorunları bulunabilir ve bu da aşınma ve yıpranmanın artmasına ve sık onarım ihtiyacına yol açabilir. Ayrıca bu tür modellerde güvenilirlik ve dayanıklılık sorunları yaşanabilir ve bu da sık sık arızalara yol açabilir.


Marshall Şirketler Grubu Genel Müdürü Mikhail Belousov.


Fotoğraf: geely-grand.ru

Uzmanlar ve mal sahipleri, Çin arabalarının tamamen farklı iklim koşulları için yaratıldığını ve bunun da yolların kalitesini de belirlediğini belirtiyor. İnce metal kullanımı, sıklıkla korozyon, kış kullanımına zayıf hazırlık, düşük kaliteli elektronikler ve “çok hassas süspansiyon” da kaydedildi.

Autostat verilerine göre 1 Temmuz itibarıyla Rusya’da yaklaşık 1,08 milyon Çin yapımı araba bulunuyordu.genel-22