Bitcoin, 8 Eylül Cuma günü 26.230 $ (kabaca Rs. 21,8 lakh) fiyat noktasında işlem görerek yüzde 1,61’lik küçük bir kar kaydetti. Bu, bu hafta ilk kez en pahalı kripto para biriminin 26.000 $ (kabaca 21,6 lakh rupi) sınırını aşmayı başardığı anlamına geliyor. Şu ana kadar çoğu gün BTC 25.000 dolar (kabaca 20,7 lakh rupi) civarında işlem görüyordu. Sektör analistlerine göre, JPMorgan Chase & Co.’nun blockchain tabanlı bir ödeme ve ödeme sistemi keşfetmesiyle ilgili haberlerin ardından yatırımcı hissiyatı biraz artmış gibi görünüyor. Bu, şirketlerin hala devam eden ayı aşamasında gelişme kaydettiğinin bir işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Ethereum yüzde 0,52 artışla 1.647 dolar (kabaca 1,37 lakh rupi) fiyat noktasında işlem gördü. Son 24 saatte ETH’nin değeri 15 dolar arttı (kabaca 1.247 Rupi).

JPMorgan’ın blockchain araştırmasının yanı sıra, diğer faktörler de kripto sektörünün lehine.

“Bu olumlu fiyat hareketinin nedeni IMF ve G20 Finansal İstikrar Kurulu’nun dün yayınladığı bir rapor olabilir. Mudrex’in CEO’su ve kurucu ortağı Edul Patel, Gadgets 360’a yaptığı açıklamada, kriptoya yönelik genel bir yasağın uzun vadede etkili olmayacağına dikkat çekti ve bunun yerine hedefli kısıtlamalar ve kapsamlı para politikası önerdi.

Bu makale esasen küresel bir düzenlemenin öneminin altını çiziyor ve bunun yerine hedefli kısıtlamalar ve sağlam para politikası öneriyor.

Bugün kar elde eden kripto para birimleri arasında Binance Coin, Ripple, USD Coin, Cardano, Dogecoin, Solana ve Polkadot damgasını vurdu.

Bugün kazanç elde eden diğer kripto para birimleri arasında Litecoin, Bitcoin Cash, Avalanche, Stellar, Monero, Binance USD, Cosmos ve Cronos yer alıyor.

Son 24 saat içinde genel kripto piyasası değerlemesi yüzde 1,15 artarak 1,05 trilyon dolarlık (kabaca 87,32,986 milyar rupi) kapitalizasyon noktasına ulaştı. CoinMarketCap.

Korku ve açgözlülük endeksi de dünden bu yana 5 puan yükseldi ve şu anda 46/100 puanla korku bölgesinde bulunuyor.

Bu arada, Cuma günü Polygon, Shiba Inu, Chainlink, Uniswap ve Qtum dahil olmak üzere bazı kripto para birimleri de kayıplar yaşadı.

G20 liderlerinin bugün G20 toplantılarına katılmak üzere Delhi’ye gitmesi nedeniyle önümüzdeki üç gün, küresel kripto pazarı için çok önemli olabilir. Hindistan, G20 başkanı olarak uluslararası düzeyde işe yarayacak kripto kuralları oluşturmaya çalışıyor. Önümüzdeki günlerde de aynı konuyla ilgili önemli güncellemelerin gelmesi bekleniyor.


Kripto para birimi düzenlenmemiş bir dijital para birimidir, yasal bir para birimi değildir ve piyasa risklerine tabidir. Makalede verilen bilgiler, NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde mali tavsiye, alım satım tavsiyesi veya başka tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve teşkil etmez. NDTV, algılanan tavsiye, tahmin veya makalede yer alan diğer bilgilere dayalı olarak yapılan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan hiçbir zarardan sorumlu olmayacaktır.

Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8