Affogato bir Anime Ters Kule Savunması” oyunudur ve ilgimi çeken oyunun tüm açıklamasıydı. Bir “Anime Ters Kule Savunması” oyunu mu? Bu ne anlama geliyor? Bütün bir oyunu bundan nasıl çıkarabilirsin ve bunun için hala bir nedenin var? Neyse ki Affogato bunun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklamakta oldukça iyi bir iş çıkarıyor.

Oyunun Adı : Affogato
Platform(lar): PC
Yayıncı(lar): Spiral Yukarı Oyunları
Geliştirici(ler): Befun Studio
Yayın Tarihi: 17 Ağustos 2023
Fiyat: 16,99$

Affogato, Affogato (yalan söylemiyorum) adıyla anılan karakterinizin bir cadı olmasıyla geçiyor. Bu önermede cadı, büyülü yetenekler kazanmak için bir iblisle anlaşma yapan biri anlamına gelir. Affogato ile sizinle anlaşma yapan iblis Mephisto arasındaki dinamiği göreceksiniz. Hatta geçiminizi sağlamak için para kazanmak amacıyla bir kafede bile çalışabilirsiniz. Ne yazık ki cadı olmak kira ödemeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

İyi

Affogato, daha ilk andan itibaren gördüğünüz her sanat karesinde ve duyabildiğiniz müzikte kişiliği yansıtıyor. Bu oyun estetiği ve logoları açısından Persona’dan ilham alıyor. Neyse ki bu, kopyala-yapıştır türü bir ilham kaynağı değil, oyunu benzersiz kılmaya ve çalışması için özel bir metin yazı tipine sahip olmaya çalışıyor. Sanatı ve her şeyin nasıl göründüğünü seviyorum. Şehirde dolaşmak, kule savunma oyunu oynamak, hikaye anlatımının ara sahnelerini ve görsel roman tarzı unsurlarını yapmak konusunda farklı bir tarzınız var. En iyi adımını öne çıkarır ve sizi hızla kendi dünyasının içine çeker.

Temel oyun, ters kule savunma oyunu olduğundan oldukça yoğun olabilir. Oyunda elde ettiğiniz kartlardan bir deste seçmenizi gerektirir, her kartın farklı bir işleve sahip farklı bir birimi vardır. Kartlardan biri, vuruş başına ciddi hasara neden olabilecek bir saldırgan olabilir. Bir kart, herhangi bir hasar vermeyebilecek pasif bir güçlendirme kartı olabilir, ancak yeterince düşmanın etrafında olduktan sonra özel yetenekler kullanır. Bu oyunda başarabileceğiniz çeşitli stratejiler var. Çoğu durumda çözüm bulmak için iki saldırı birimine ve bir iyileştirme kartına sahip olmayı tercih ettim.

Bulmacalar oyunda ilerledikçe oldukça yoğun olabilir, bu da oyunu biraz zihin stresi haline getirir. Neyse ki oyunun, oyunun zor yönlerinden zihninizi uzaklaştırmanıza yardımcı olabilecek başka bir yönü daha var; o da kahve dükkanı. Kahveyi bir kahve mini oyununda yapacaksınız. Kahve isteyen kişilerin isteğine ve damak tadına göre çeşitli tarifler oluşturabilirsiniz. Sadece krema, süt ve buz gibi temel malzemeler değil, aynı zamanda deneyebileceğiniz özel baharatlar da var. Şu anki kariyer yolum için üniversiteye gitmeden önce, üniversitede bir smoothie lokantasında barista olarak para biriktirdim, bu yüzden içecekleri kişiselleştirme yeteneğine sahip olmak beni eskilere götürdü.

Bu oyunda çeşitli kilidi açılabilir içeriklere sahip olabilirsiniz. En sevdiklerimden biri, şehirde farklı görevler yaparken biriktireceğiniz kıyafetlerdi. Hikaye görevleri, dünyadaki iblislerin ele geçirdiği kişilere yaklaşmak için gereken dedektiflik işini tamamlamanız için size bazı kıyafetler verecek. Hikaye görevlerini bitirme konusundaki en büyük motivasyonlarımdan biri, bundan sonra hangi kıyafeti alacağımı görmekti. Ayrıca Affogato’nun çizimlerinin giydiği her kıyafetle değiştiğini görmek hoşuma gitti. Bu oyunu yalnızca sanat eserleri için tavsiye ederim.

Affogato'daki bir patron karşılaşmasının ekran görüntüsü

Kötü

Tower Defense oyunları oldukça yoğun olabiliyor ve Affogato’da da durum farklı değil. Ne yazık ki destenizden en iyi şekilde yararlanmak için ruh parçalarını öğütmeniz gerekebilir. Üst dünyada öğütebileceğiniz karakterler ve şeytanlar var, ancak bu her zaman büyük şemaya yardımcı olmuyor. Bazı bulmacalar o kadar zordur ki, stratejinizi geliştirmek için farklı alanların etrafında daireler çizerek onları peynirlemenizi gerektirebilirler. Bu oldukça yorucu ve sinir bozucu olabilir. Oyunun ilerleyen bölümleri de, daha az kaynak ve seçeneğin mevcut olmasıyla oyunu giderek daha da zorlaştırma eğilimindedir. Bu, oyunu kazanmak için her seferinde en güçlü iki kartın puan almasına ihtiyaç duyduğunuzda, belirli yardımcı kartlara sahip olmanın işe yaramaz hissettirmesine neden olur. Keşke oyunda bazı özel yardımcı kartları kullanmak için daha fazla fırsatım olsaydı ama bunun anlamsız olacağını biliyordum.

Normal Kule Savunma oyunları genellikle yaklaşan büyük bir tehdidi durdurmak için birçok farklı kule oluşturmanızı gerektirir; Ters kule savunma oyunu için, en az miktarda kaynakla en büyük tehdidi oluşturan doğal uzantı gibi görünüyor, ancak ekip oluşturup büyük kötüyü alt etmek için birimlerden oluşan ordunuzu oluşturmak kadar eğlenceli gelmiyor. . Affogato’nun ilk iki bölümü kendinizi oyuna alıştırmak ve oyunun neden yapıldığını öğrenmek için harikadır. Çeşitli keşif seçenekleri, strateji seçenekleri ve hayal gücünüzü harekete geçirmek için kahve mini oyununu denemek için nedenler sundu. Ancak ikinci bölüm kapandığında oyun, genel hikayeye daha çok odaklandığı için dünya üzerindeki keşiflerinizi sınırlamaya başlıyor. Hikaye ve karakterlerin hepsi harika ama keşke oyunun dünyasıyla oynamak için daha fazla zamanım olsaydı. Hikâyeye odaklanan heyecan başlı başına kötü bir şey değil, ancak oyun sizi keşfetmeye ittiğinde ve oyunun mekaniğini test etmeniz için size bolca zaman verdiğinde, artık sanal alanı keşfetmeye teşvik edilmediğinizde kötü hissettiriyor oyun size sunuyor.

Affogato'nun kız öğrenci kıyafeti içindeki ekran görüntüsü

Karar

Affogato ilhamını kolunda taşıyor. Medyaya ve anime dünyasına pek çok gönderme var. Eğlenceli ve benzersiz bir oyun fikri ve gerçekten eğlenceli sanat eserleri ve hikaye fikirleri var. Zorluk derecesi büyük bir artış gösterse de, eğer anime hikayeleri ve eğlenceli konseptlerden hoşlanıyorsanız hikaye modunu keşfetmeye değer olduğunu söyleyebilirim. Büyük sahnelerin çizimleri de bu oyunu oynamak için değerli bir nedendir. Aynı zamanda alt uçta 16,99 $ olarak fiyatlandırılıyor, bu yüzden bankayı kırmanıza gerek yok. Affogato’yu yalnızca ters kule savunma oyunu için oynamayı düşünüyorsanız, bunu atlamanız gerektiğini söyleyebilirim. Ah, ayrılmadan önce, oyunun ROG Ally’de de iyi oynandığını ve bunlardan birine veya Steam Deck’inize sahipseniz harika bir elde taşınır oyun olduğunu da belirtmek isterim. Onu alıp birkaç ruh taşını çalabilmek ve öğütebilmek ve sonra tekrar yerine koyabilmek çok takdir ettiğim bir özellikti.

Affogato Steam’de mevcut bilgisayar.

Açıklama Beyanı’nı İnceleyin: Affogato inceleme amacıyla bize Spiral Up Games tarafından sağlanmıştır. Video oyunlarını ve diğer medyaları/teknolojiyi nasıl incelediğimiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen İnceleme Kılavuzumuzu/Puanlama Politikamızı inceleyin.

Ortaklık Bağlantısı Açıklaması: Yukarıdaki bağlantılardan bir veya daha fazlası bağlı kuruluş bağlantıları içerir; bu, size hiçbir ek maliyet getirmeksizin, tıklayıp öğeyi satın almanız durumunda bir komisyon alabileceğimiz anlamına gelir.

Özet

Affogato’nun kendi kahve demlenmesine bağlı pek çok harika keşif mekaniği var. Bazı zorluk ani artışları ve açıldıktan sonra kendini bağlayan bir oyun olabilir, ancak genel olarak harika bir zaman.

Artıları

  • Ters Kule Savunması benzersiz ve ilgi çekici bir fikir
  • Kahve Mini Oyunu gerçekten eğlenceliydi
  • Çizimler ve müzikler muhteşem

Eksileri

  • Zorluk artışları sinir bozucu hale getiriyor
  • Oyun yarı yolda keşfetme teşvikini kaybediyoroyun-4