Kredi: Pixabay/CC0 Kamu malı

Hindistan’ın uzay ajansı, Ay’ın büyük ölçüde keşfedilmemiş güney kutbu yakınına bir araç indiren ilk ülke olduktan birkaç gün sonra, Pazartesi günü Güneş’i araştırmak için bir uydu fırlatacağını söyledi.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), daha önce Twitter olarak bilinen X’te yaptığı açıklamada, “Güneş’i inceleyen ilk uzay tabanlı Hint gözlemevi olan Aditya-L1’in lansmanı 2 Eylül’de planlanıyor.” dedi.

Hintçe’de “güneş” anlamına gelen Aditya, Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre (930.000 mil) uzaktaki bir uzay bölgesinde bir halo yörüngesine ateşlenecek ve gemiye Güneş’in sürekli net bir görüntüsünü sağlayacak.

ISRO, “Bu, güneş aktivitelerini ve bunun uzay havası üzerindeki etkisini gerçek zamanlı olarak gözlemlemede daha büyük bir avantaj sağlayacaktır” dedi.

Uzay aracı, elektromanyetik ve parçacık alanı dedektörleri de dahil olmak üzere, Güneş’in fotosfer ve kromosfer olarak bilinen en dış katmanlarını gözlemlemek için yedi yük taşıyacak.

Çeşitli hedeflerin yanı sıra, güneş rüzgârının dinamiklerini daha iyi anlamak da dahil olmak üzere, uzay havasının etkenlerini inceleyecek.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) daha önce Güneş’i incelemek için yörüngeye araç yerleştirmiş olsa da bu, Hindistan için bu türden ilk görev olacak.

İnsansız Chandrayaan-3 (Sanskrit dilinde “Mooncraft”) geçen hafta ay yüzeyine indi ve Hindistan, ABD, Rusya ve Çin’in ardından Ay’a başarıyla iniş yapan dördüncü ülke oldu.

Bu, Hindistan’ın iddialı ancak indirimli fiyatlı uzay programında son dönüm noktası oldu ve dünyanın en kalabalık ülkesinde kutlamalara yol açtı.

Hindistan’ın nispeten düşük bütçeli bir uzay programı var, ancak 2008’de Ay’ın yörüngesine ilk kez bir sonda gönderdiğinden bu yana boyut ve ivme açısından önemli ölçüde büyüyen bir program.

Uzmanlar, Hindistan’ın mevcut teknolojiyi kopyalayıp uyarlayarak ve yabancı meslektaşlarından çok daha az maaş alan çok sayıda yüksek vasıflı mühendis sayesinde maliyetleri düşük tutabileceğini söylüyor.

2014 yılında Hindistan, Mars yörüngesine bir araç yerleştiren ilk Asya ülkesi oldu ve önümüzdeki yıl Dünya yörüngesine üç günlük mürettebatlı bir görev başlatması planlanıyor.

Ayrıca, 2025 yılına kadar Ay’a başka bir sonda göndermek üzere Japonya ile ortak bir görev ve önümüzdeki iki yıl içinde de Venüs’e bir yörünge misyonu göndermeyi planlıyor.

© 2023 AFP

Alıntı: Ay’a inişten sonra Hindistan Güneş’e bakıyor (2023, 28 Ağustos) 28 Ağustos 2023 tarihine https://phys.org/news/2023-08-moon-india-eyes-sun.html adresinden erişildi

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1