Apple, ChatGPT veya Google Bard gibi büyük dil modeli (LLM) hizmetleriyle rekabet edebilmek için kendi üretici yapay zeka araçlarını yarattı. Bloomberg Çarşamba günü bildirildi.

Bloomberg (ayrıca bugün için planlar bildirdi Apple, Disney’i satın alacak), Apple’ın LLM modelleri oluşturmak için kendi dahili çerçevesini oluşturduğunu söylüyor.

  • Bu model, “Ajax”, görünüşe göre dahili olarak “Apple GPT” olarak adlandırılan bir sohbet robotu hizmeti oluşturmak için kullanıldı.
  • Google Cloud’da çalıştırılan ikinci aracın, popüler LLM hizmetlerine benzer özelliklere sahip olduğu bildiriliyor.
  • Bu, eğitildiği verilere dayalı olarak soruları yanıtlayabileceği, metni özetleyebileceği vb. anlamına gelir.
  • Mevcut sürüm bir web uygulaması olarak çalışır ve dahili olarak ürün prototipleme için kullanılır.

“Chatbot uygulaması, geçen yılın sonunda küçük bir mühendislik ekibi tarafından bir deney olarak oluşturuldu.” Bloomberg diyor ve ekliyor: “Bundan elde edilen herhangi bir çıktı, müşterilere yönelik özellikler geliştirmek için kullanılamaz.”

Henüz pazara açılma planı yok

Apple yöneticilerinin bunu piyasaya sürmek için henüz net bir stratejileri yok, ancak biraz baskı hissedecekler. Tarihteki en başarılı ürün lansmanlarından biri olan üretken yapay zeka, the ChatGPT’nin arkasında 2023’ün büyük hikayesi. Bu güçlü teknolojinin kusurları olmasına ve dünya çapında hükümetlerin teknolojinin etik kullanımını araştıran soruşturmalar başlatmasına tanık olmasına rağmen, çoğu yazılım geliştiricisi onu kullanan araçlar geliştiriyor. Bing/OpenAI ile Microsoft, Bard ile Google ve Llama 2 ile Meta ve Qualcomm.

Örneğin Adobe, yaratıcı ürünlerinde kendi yüksek odaklı üretici yapay zeka uygulamalarını tanıttı.

Apple, tüm ürünlerinin içinde yapay zekaya sahip olsa da, bu oyunda gerçekten bir hissesi yoktu. Bunun yerine Apple CEO’su Tim Cook, teknolojinin kullanılmasıyla ilgili çözülmesi gereken “sorunlar” olduğu konusunda uyardı. Ayrıca, Apple’ın daha fazla ürününe “çok düşünceli bir temelde” yapay zeka ekleyeceğini söyledi.

Bloomberg şimdi Apple’ın 2024’te AI ile ilgili önemli bir duyuru yapmayı hedeflediğini iddia ediyor.

Truva savaşları

İsim üzerinde düşünmek ilginç. Siri’nin şimdiden size söyleyebileceği gibi, Ajax bir klasik Yunan kahramanı Truva Savaşları’nda yer alan İlyada. Muazzam cesarete sahip büyük bir savaşçı olan Ajax, güçlü, güçlü ve çok akıllı olarak tanımlanıyor.

Ad seçimi, en azından Kaliforniya tatil yerlerinden bir sapmadır ve Apple’ın başarmak istediklerinin ölçeğini yansıtabilir. Çünkü partiye geç kalmış gibi görünse de, Apple’ın bu teknolojiyi başarıya ulaştırmak için katlanması gereken önemli kaynakları var.

Sahip olduğu en büyük avantajlardan biri, şirketin Spotlight’ı desteklemek için topladığı arama verileri olacaktır. Ayrıca şirket, arama amacına ilişkin yüksek kaliteli ancak anonimleştirilmiş bilgilere sahip olacaktır.

Ancak, belki daha da önemlisi, Apple’ın sonunda dağıtmayı seçeceği herhangi bir LLM teknolojisi, bir kişinin tüm cihaz bilgilerine ve her cihazın içinde bulunan makine zekasını destekleyen Neural Engine’e erişime sahip olacak.

Diğer bir deyişle, LLM, doğru ve ilgili yanıtlar oluşturmak için bir kişinin kişisel bilgilerine erişebilecek ve bunu herhangi bir kişisel bilgi cihazdan ayrılmadan veya Apple ile paylaşılmadan yapabilecektir.

Tek ihtiyacı olan, insanların başarmak için teknolojiye ihtiyaç duyduğu görevleri anlamak ve ardından ilgili çerçeveler oluşturmaktır. (Örneğin, Fotoğraflar’da üretken yapay zeka tabanlı görüntü düzenleme akla geliyor.)

Girişim için bir destek mi?

Gizlilik, yalnızca tüketici markalarında bir avantaj değildir; işletme içinde de önemlidir. Şirket verilerini koruma konusunda endişeli olan Apple, Samsung ve diğerleri dahil olmak üzere büyük şirketler, çalışanlarının dahili olarak ChatGPT veya GitHub Copilot kullanmasını yasakladı.

Bu araçları kullanma isteği var, ancak bu, kurumsal gizlilik pahasına değil. Apple’ın kurumsal BT’deki artan statüsü bağlamında, güçlü sonuçlar verirken aynı zamanda yerleşik gizlilik korumasına sahip olan LLM hizmetlerinin nihai olarak piyasaya sürülmesi, şirketin kurumsal çalışanların kullanmasına izin verilebilecek araçları sağlayabileceği anlamına gelir.

Sadece bu değil, aynı zamanda bu araçlar bir dereceye kadar görüntülenebilir. kişisel bağlamsal alaka Başkalarıyla önemli kişisel verileri paylaşmadan başka yerde bulunmayan.

Yani, çok fazla iyimserlik var; Ne de olsa bu, Apple’ın bir partiye geç kaldığı ve ardından başka yerlerde mevcut olandan daha iyi bir deneyim sunduğu ilk kez değil.

Bu iyimserlik yatırımcılar tarafından da hızla yansıdı. Bank of America, bir sonraki iPhone’un Ekim ayına kadar gönderilmeyebileceği konusunda uyarıda bulunurken, Apple hedefini hisse başına 190 dolardan 210 dolara yükseltti. Credit Suisse, Apple fiyat hedefini hisse başına 20$’dan 220$’a yükseltti.

Haber, Apple hisselerinin hisse başına yaklaşık 193 dolara yerleşmeden önce 197,32 dolara ulaşmasını sağladı.

lütfen beni takip et Mastodonveya bana katılın AppleHolic’in barı ve ızgarası Ve Elma Tartışmalar MeWe’deki gruplar.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-12