Eskiden Facebook olarak bilinen teknoloji devi Meta, çaresizce yapay zeka araştırmalarının ön saflarında yer almak istiyor, ancak işler tam olarak planladığı gibi gitmiyor.

tarafından bildirildiği gibi Gizmochina, Meta, 2022’de AI araştırma ekibinin üçte birini kaybetti ve bunların çoğu, ayrılma nedenleri olarak tükenmişlik veya şirketin liderliğine olan inanç eksikliğini gösterdi. Bu yılın başlarında yapılan bir şirket içi anket, çalışanların yalnızca %26’sının bir işletme olarak Meta’nın yönüne güven duyduğunu gösterdi.

CEO Mark Zuckerberg, 2013’te Meta’nın AI çabalarına liderlik etmesi için Fransız bilgisayar bilimcisi ve robotist Yann LeCun’u işe aldı, ancak daha yakın zamanlarda Meta, aşağıdakiler gibi rakip platformların gösterdiği AI genişlemesinin hızlı hızına ayak uydurmak için gözle görülür bir şekilde mücadele etti. ChatGPT Ve Google Bard’ı. LeCun, Beyaz Saray’ın son Şirketler Yapay Zeka İnovasyon Zirvesi zirvesine davet edilenler arasında özellikle yer almadı.

Bu, Meta’nın AI alanında tamamen başarısız olduğu anlamına gelmez; son zamanlarda ortaya çıkanlar güçlü AI müzik yaratıcısı ve bir konuşma oluşturma aracı halka açıklanamayacak kadar tehlikeli AI geliştirme söz konusu olduğunda Facebook sahibinin tam olarak ellerinde oturmadığını gösterin. Öyleyse neden hala geride kalıyor?

yön değişikliği

İpucu adında: 2021’de, o zamanlar her yerde bulunan Facebook’un “Meta” olmak için tamamen yeniden markalaştığı zamanı hatırlıyor musunuz? O zamanlar, sürüngen efendimiz Zuckerberg tarafından yönetilen yeni bir teknoloji çağının habercisi olması gerekiyordu. Meta veri deposunu girindedi, en çılgın hayallerinin gerçekleşebileceği yer.

Aradan iki yıl geçtikten sonra, oldukça netleşti ki onun Hazır Oyuncu Zuck fanteziler gerçekleşmeyecek; en azından, bir süreliğine değil. Öte yandan, AI gerçekten yeni teknoloji sınırıdır – ancak Meta’nın meta evrene olan önceki takıntısı, onu AI altına hücumda geri adım attı.

Meta şimdi olmasına rağmen ana yatırım alanı olarak yapay zekaya kaydı ve yıllardır bir AI araştırma departmanına sahip olmasına rağmen, Facebook sahibinin geçen yılın sonlarında AI patlamasından yararlanamadığını söylemek doğru olur. Gizmochina’ya göre çalışanlar, yönetimi, şirketin metaverse itişi lehine yol kenarına düşen üretken yapay zekaya odaklanmaya çağırıyorlar.

Belki de Meta çok ince yayılmıştır. Şubat ayında Zuckerberg, 2023’ü şirketin “verimlilik yılı” olarak tanımladı – Meta’nın Kasım 2022’de toplu işten çıkarmaları ve proje kapanışları için ince bir örtü iç moral tüm zamanların en düşük seviyesine düşüyor. Meta, VR pazarında hala aşağıdaki gibi ürünlerle ilerlemeye çalışıyor: Meta Görev Profesyonelive yakın zamanda olacağını duyurdu Twitter rakibini serbest bırakmaksözde ‘İplikler’ olarak adlandırıldı.

Her halükarda, görünüşe göre Meta gemiyi kaçırmış olabilir. ChatGPT ve Microsoft’un Bing AI’sı ile birlikte daha geniş kamusal alanda büyük dalgalar yaratıyor. en iyi AI sanat üreteçleri Midjourney gibi.

Meta’nın AI projelerinin mevcut sıralamada nereye sığacağını görmek zor; belki de Zuckerberg bunun yerine sosyal medyaya bağlı kalmalı. Ya da belki Meta’nın ‘MetAI’ veya eşit derecede saçma bir şey olmak için başka bir acele isim değişikliği yaptığını göreceğiz. İmkanlar sonsuzdur!genel-6