Hala göz önünde değiliz SpaceX’in Starship roketi patlıyor ilk kez alev alev yanan bir alevde Kalkış, ancak şirketin ağır hizmet fırlatma aracının bir kez daha uçtuğunu görmeye hazır olduğu bildiriliyor.

Salı günü, şirketin CEO’su Elon Musk yazdı Twitter’da Starship’in bir sonraki uçuş testinin altı ila sekiz hafta içinde gerçekleşeceğini bildirdi. Starship ilk kez fırlatıldı 20 Nisan’da, roket motorlarından birkaçının uçuş sırasında arızalandığı ve iki aşamalı ağır kaldırma fırlatma aracının kendi kendini imha etmeye zorlandığı, ideal olmayan bir test uçuşu için. aynı zamanda kendini yok etme komutuna yanıt vermek için roketin 40 saniyesini aldıendişe verici başka bir yönü ilk uçuşu.

Starship’in ilk lansmanı, çevreye bir toz ve enkaz bulutu göndererek fırlatma rampasına zarar verdi. SpaceX’in fırlatma rampasını tamir ettiği ve gelecekteki hasarları önlemek için yükseltmeler eklediği bildiriliyor. yükleme Güney Teksas’taki Starbase tesisinde bir su baskını sistemi. Şirket yakın zamanda su soğutmalı sistemini test etti. Roket motorlarından birinin güçlü ateşine karşı çelik levha.

SpaceX ayrıca bir sonraki Starship prototipi olan Ship 25’i statik bir yangın testi olan Teslarati’den önce fırlatma rampasına taşıdı. bildirildi. Statik ateşleme testi, ikinci aşamanın altı Raptor motorunu ateşleyecek. Gemi 25, yaklaşan test uçuşu için Booster 9’un üzerine monte edilecek. Güçlendirici, Teslarati’ye göre, Nisan ayındaki test uçuşu için kullanılana kıyasla bazı yükseltmelere sahip, yani hidrolik itme vektörü kontrollerinden elektrikli itme vektörü kontrollerine geçiş, bu da Starship’in ilk kalkışı sırasında anormalliğini önlemeyi amaçlıyor.

Tüm bu onarımlar devam ederken, SpaceX’in Starship’i ikinci bir test uçuşu için fırlatmak için Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) yeşil ışığa ihtiyacı var. Yönetim devam eden bir soruşturma süresince karaya oturmuş Starship beceriksiz uçuşuna. bu FAA ayrıca bir dava ile mücadele ediyor Boca Chica’daki SpaceX’in Starship faaliyetlerine verdiği onay nedeniyle bir koruma ve Teksas-yerel kar amacı gütmeyen grup koalisyonunu dava etmeye iten başarısız lansmanla ilgili. UzayX yakın zamanda FAA’nın yanında savaşmak için başvurdu bu davada

SpaceX, Starship’in uçmasını bekleyen tek varlık değil. NASA, SpaceX bir test altında olduğu için Starship’in yaklaşan testi için de hevesli. 2,89 milyar dolarlık sözleşme Starship roketinin aya iniş versiyonunu kullanmak için 2025’in sonlarına kadar Ay’a insan iniş uzay ajansının Artemis 3 görevinin bir parçası olarak ve sonra Artemis 4 için tekrar 2028 yılında, bir 1,15 milyar dolarlık ayrı sözleşme geçen yıl imzalandı Jim Free, NASA’nın keşif sistemleri geliştirme için yardımcı yönetici, son zamanlarda endişeyi dile getirdi Artemis 3 görevi, Starship nedeniyle gecikmelere maruz kalabilir.

Musk’ın iddialı zaman çizelgesi, Starship’in ilk test uçuşu için roket nihayet bu yılın başlarında havalanana ve ardından patlayana kadar asla gerçekleşmeyen hayali fırlatma tarihleri ​​vaat eden roket CEO’su için oldukça uygun.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun adanmışlarına yer işareti koyun Uzay uçuşu sayfası.

genel-7