Qualcomm’un Ekim ayında planlanan Snapdragon 8 Gen 3 lansmanı yaklaştıkça, yeni nesil mobil işlemci hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıkıyor. En yeni nesil amiral gemisi SoC’nin iddia edilen bir kıyaslama testi şimdi ortaya çıktı ve bu, şu anda en hızlı Qualcomm işlemcisi olan Snapdragon 8 Gen 2 üzerinde önemli bir gelişme olduğunu gösteriyor.


Çok güvenilir olduğu düşünülen “Dijital Sohbet İstasyonu” tipster, Çin sosyal ağı Sina Weibo’da henüz yayınlanmamış Snapdragon 8 Gen 3’ün sözde “GeekBench 5” test sonucunu yayınladı. Buna göre işlemci, tek çekirdek kategorisinde 1.700 puan, çok çekirdek testinde ise 6.600 civarında puan elde etti. Bu, yeni mobil sekiz çekirdekli işlemciyi, söz konusu kıyaslama testinde ortalama 1.500 ve 5.000 puan alan Snapdragon 8 Gen 2’den yüzde 12 ve 20 daha yükseğe koyuyor.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 ve Apple A16 Bionic

Yonga setinin üretim biriminde bu puanlar karşılandığında, Snapdragon 8 Gen 3, tek çekirdek alanında Apple A16 Bionic’in (1.800/5.300) altında kalıyor. ancak çoklu çekirdek alanında bunun çok üzerinde. Apple A16 Bionic yonga seti şu anda iPhone 14 Pro (test) ve iPhone 14 Pro Max’e güç veriyor. Çok daha verimli olan A17 Bionic işlemci, Eylül ayında Apple iPhone 15 ile tanıtılacak.

Twitter kullanıcısı Revegnus tarafından alıntılanan ayrı bir sızıntıda, bu sayılar, 1+5+2 çekirdek kümesi kullanan yonga setinin güncellenmiş yapılandırmasına dayanıyor. Bununla birlikte, birincil Cortex-X4 çekirdeği 3,4 GHz’den 3,2 GHz’e düşürülürken, beş performans çekirdeği artık iki farklı hız kullanıyor ve bu da daha yüksek bir çoklu çekirdek puanı sağlıyor.

Snapdragon 8 Gen 2'nin Şeması

İşte Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 2 işlemci bloklarının bir diyagramı. / © Qualcomm

Daha önce Snapdragon 8 Gen 3’ün 3,7 GHz’lik bir tepe saat hızına ve yüzde 50’ye kadar daha hızlı GPU performansına ulaşacağı tahmin edilmişti. Ancak o zamandan beri bu konuda daha fazla bilgi verilmedi. Belki de bu özel CPU sürümü, Galaxy için Snapdragon 8 Gen 2’ye benzer şekilde, Samsung’a özel ve özeldir.

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3’ün büyük olasılıkla duyurulacağı bir sonraki Snapdragon Zirvesi’nin Ekim ayında düzenleneceğini onayladı. Bu platformda çalışan ilk akıllı telefonların Kasım ayında çıkması bekleniyor. Gelen haberlere göre Xiaomi, bu tarihe kadar Xiaomi 14 serisini şimdiden tanıtacak.

Qualcomm’un mobil yonga seti yarışında Apple’ı yeneceğine bahse girer misiniz? Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlarda bize yazın.genel-27