Kötü amaçlı mobil uygulamaların keşfedilme sıklığı giderek daha önemli hale geliyor. Neredeyse her hafta, kullanıcıların “bu uygulamaları kaldırmaları gerektiğini yoksa dünya ölüyor” diyen makaleler görüyorum. Baştan çıkarıcı bir başlığın kullanılması, hatırlanması gereken önemli bir dersi gizler. Ne yazık ki, bu dersi birçok kişi zor yoldan öğrenmek zorunda kalacak.

Ne için ? Çünkü fidye yazılımı tuzağına düşen akıllı telefonlarda gizlilik tehlikeye girer veya veriler çalınır. Bu talihsiz durum yaygındır. Henüz başınıza gelmemiş olabilir, ancak bu muhtemelen an meselesidir.

Peki, akıllı telefonunuzu güvenceye almak için yapılacak en kolay şey nedir?

Telefonunuzun güvenliğini sağlamak için yapılacak en kolay şey, yalnızca resmi uygulamaları yüklemektir. Ancak resmi başvuru nedir?

Düşüncemi şu şekilde açıklamama izin verin. Android ve iOS akıllı telefonlarınız, Apple Mail ve Gmail gibi resmi uygulamalarla birlikte gelir. Bunlar resmi uygulamalardır.

Şimdi, çevrimiçi mağazada bu e-posta istemcilerinin çabalarını kopyalayan birçok üçüncü taraf uygulaması bulacaksınız. Bu üçüncü taraf uygulamalardan bazıları da çok güçlüdür. Sorun, birçok üçüncü taraf uygulamasının kötü amaçlı bir yük içermesidir. Bu, kasıtsız (saldırıya uğramış veya hileli hale gelen reklam ağlarını kullanan uygulamalar gibi) veya kasıtlı olabilir. Her iki durumda da, bu bir risk.

Android ile daha ileri gidin

Her iki uygulama mağazasında da Android veya iOS’un temel işlevlerini kopyalayan uygulamalar vardır. Örneğin, Android’in Dosyalar uygulamasındaki temizleme özelliğini ele alalım. Bu kullanışlı özellik, cihazınızda çok fazla alan boşaltmanızı sağlar. Ancak, Google Play Store’u kontrol ederseniz, aynısını yapmayı vaat eden birçok üçüncü taraf uygulaması bulacaksınız.

Bir düşünün: Google, yalnızca Android’i değil, uygulamayı da geliştiriyor Dosyalar. Bu nedenle yerleşik olanın güvenilir olduğunu ve yalnızca işi yapmakla kalmayıp aynı zamanda herhangi bir kötü amaçlı kod eklemeden yaptığını söylemek güvenlidir.

Telefonunuzdaki hemen hemen tüm resmi uygulamaların listesine göz atabilir ve üçüncü taraf eşdeğerini bulabilirsiniz. Resmi uygulamayı kullanmak güvenli bir bahistir.

Bir uygulama tam olarak incelenmediyse, hakem tarafından incelenmediyse ve bilinen bir varlık tarafından yapılmadıysa, bundan kaçınmalısınız.

Ancak bu, resmi bir başvuru yerine üçüncü taraf bir uygulamayı kullanmayı seçemeyeceğiniz anlamına gelmez. Güvenilir geliştiricilere ve/veya şirketlere ait üçüncü taraf uygulamaları yüklemeniz kesinlikle önemlidir.

Örneğin, Android’de Chrome’u varsayılan tarayıcınız olarak kullanmak istemediğinizi varsayalım. Bu durumda, Firefox (Android’deki varsayılan tarayıcım) veya Opera gibi başvurabileceğiniz resmi uygulamalar vardır. Bunlar bilinen ürünler yaratan bilinen markalardır. Ayrıca (en azından Google Play Store’da) daha önce hiç duymadığınız, tek başına geliştiriciler veya küçük ekipler tarafından oluşturulmuş web tarayıcıları bulacaksınız.

Onlara güvenebilir miyiz? Muhtemelen. Ama neden riske girelim? Özetle, bir uygulama tam olarak incelenmediyse, hakem tarafından incelenmediyse ve bilinen bir varlık tarafından yapılmadıysa, bundan kaçınmalısınız.

“İhtiyacınız yoksa kurmayın”

Daha önceki tavsiyem her zaman şu olmuştur: “İhtiyacınız yoksa kurmayın”. Ancak, 2.0 tavsiyesi şuna benzer: “İhtiyacınız yoksa veya kimin geliştirdiğini bilmiyorsanız, kurmayın”.

Deneyecek yeni bir şey bulmak için uygulama mağazasını her ziyaret edişinizde bu ipucunu hatırlayarak akıllı telefonunuzu, hesaplarınızı ve verilerinizi daha güvende tutabilirsiniz.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15