WWDC öncesinde birçok kişi, Apple’ın şirketi AI yarışına itmek için nihayet bir duyuru yapıp yapmayacağını merak ediyordu. Ve pek çok kişiyi hayal kırıklığına uğratacak şekilde etkinlik, herhangi bir üretken yapay zeka projesi açıklanmadan devam etti.

Apple, üretken yapay zeka patlamasına açıkça katılmamış olsa da, oldukça ince bir şekilde de olsa yine de yapay zeka endüstrisindeki varlığını ima etti. Çünkü Apple’ın birçok yazılım ve donanım duyurusunun arkasında, birçok gelişmiş özelliği mümkün kılan yapay zekadır.

Fark etmediyseniz, yapay zekanın WWDC’de nasıl göründüğünün bir özetini burada bulabilirsiniz.

Vision Pro artırılmış gerçeklik başlığının özellikleri


Apple Vizyon Pro


Apple Vision Pro, 5 Haziran 2023’te duyuruldu. Jason Hiner/ZDNET

Apple’ın ilk karma gerçeklik kulaklığı Vision Pro, WWDC’nin en büyük duyurusuydu.

Bu kulaklık, dizüstü bilgisayarınızda gezinmek veya film izlemek gibi sıradan etkinlikleri sürükleyici etkinliklere dönüştürmek için fiziksel gerçekliğinizi sanal gerçeklikle harmanlamak üzere tasarlanmıştır.

Örneğin Vision Pro, FaceTime arama deneyiminde büyük bir dönüşüm sunuyor. Kulaklıklı mikrofon setini takan kullanıcılar, görüşmedeki her kişinin “gerçek boyutlu” döşemelerini görebilir ve her kişinin sesi, kendi döşemelerinin konumundan gelir. Bu daha doğal bir konuşma sağlar.

Bu süre zarfında arayanlar, Vision Pro kullanıcısının “dijital kişiliğini” (veya kişiliğini) görecek ve yapay zekanın devreye girdiği yer burasıdır. Kulaklık, kullanıcının yüzünü yansıtan gerçekçi bir sanal avatar oluşturmak için Apple’ın makine öğrenimi teknolojisini kullanır. ve ilk yüz taramasından gerçek zamanlı olarak el hareketleri.

Elma/ZDNET

Video konferanstaki avatarlar, metaverse’nin önemli bir parçasıdır ve Apple’ın çözümü, avatarlarını oluşturmak için yapay zekaya dayanır.

Ayrıca kulaklık, el ve göz izleme teknolojisinin yanı sıra sesli komutlarla da kontrol ediliyor. Siri gibi konuşma tanıma teknolojisi, yapay zekanın erken bir örneğidir.

AirPods özel birimi


AirPods Pro burada kitaplarla birlikte görülüyor.


Jason Cipriani/ZDNET

AirPod’larla ilgili donanım açısından yeni bir duyuru yapılmazken, Apple, dinleme deneyiminizi geliştirecek çok heyecan verici bazı yeni özellikleri duyurdu.

Özel ses düzeyi, kullanıcıların zaman içindeki çevresel koşullarını ve dinleme tercihlerini dikkate alarak ses deneyiminde ince ayar yapmasına yardımcı olan yeni bir özelliktir.

Bir kullanıcının dinleme tercihlerini anlamak ve bunlara göre hareket etmek için bu özellik makine öğrenimine dayanır.

iPadOS Gelişmiş Otomatik Doldurma


apple-yazılım-güncellemeleri-ipados


Elma/Ekran Görüntüsü, Jason Cipriani/ZDNET

iPad, yeni bir Sağlık uygulaması ve bir akıllı ev nesnesini Ana ekrandan kontrol etme yeteneği dahil olmak üzere iPadOS 17 sayesinde yeni özelliklerden adil bir pay aldı.

En dikkate değer özelliklerden biri, iPad’deki PDF’lerde yapılan bir iyileştirmedir.

“Gelişmiş Otomatik Doldurma” adlı bir özelliği kullanarak iPad’iniz, Kişiler’de kayıtlı bilgileri kullanarak kişisel bilgileri otomatik olarak doldurmak için bir PDF’deki alanları tanımlayabilecektir.

Uygulama, bir sayfadaki doldurulması gereken alanları doğru bir şekilde belirlemek ve kendi kişilerinizden bilgi almak için büyük ihtimalle yapay zekadan yararlanıyor.

Günlük uygulaması


uygulama günlüğü


Elma/ZDNET

Apple, iOS duyurularının bir parçası olarak, kullanıcıların zihinsel ve fiziksel sağlıklarını iyileştirmek için günlük aktivitelerini kaydedebilecekleri yepyeni bir Journal uygulamasını duyurdu.

Uygulamanın güçlü yönlerinden biri, Fotoğraflar, Müzik ve hatta konumunuz gibi diğer uygulamalardaki etkinliklerinize göre kişiselleştirilmiş önerilerde bulunabilmesidir.

Uygulamanın kullanıcı davranışını analiz etme ve sonuçlarına göre doğal dil mesajları üretme yeteneği yapay zekayı kullanır.

Geliştirilmiş kendi kendini düzeltme


ios-17-elma-sitesinden-özellikler


Elma/Ekran Görüntüsü, Jason Cipriani/ZDNET

Daha önce otomatik düzeltmeyi kullandıysanız, muhtemelen metninizi yanlışlıkla utanç verici veya yanlış bir şeye dönüştürmüştür. Bu sorunu çözmek için iOS 17, daha doğru otomatik düzeltme ve kelime tahmini içerecektir.

Apple, iOS 17’deki klavyenin bu gelişmiş metin işlevleri için “dönüştürücü bir dil modeline” dayanacağını söylüyor ve bu da AI’nın katılımını doğruluyor.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15