Birkaç hafta önce ABD bankacılık sistemi, üç bankanın, Silicon Valley Bank, Signature Bank ve First Republic Bank’ın, paralarını mümkün olan en kısa sürede çeken sigortasız mevduatları olan müşterilerin bu finansal kurumlara yaptığı saldırılardan sonra iflas ettiğini gördü. Ve geçen hafta sonlarında yayınlanan bir rapor Tüketici Mali Koruma Bürosu (CFPB), Venmo veya PayPal gibi banka dışı ödeme uygulamalarında nakit depolayanları, bir kriz durumunda güvenli olmayabileceği için bu parayı çekmeleri konusunda uyardı.
Federal Deposit Insurance Corporation’ın (FDIC) banka hesaplarını 250.000$’a kadar sigortaladığını söyleyerek karşılık verebilirsiniz ve %100 haklı olursunuz. Ancak Venmo veya PayPal’da sahip olduğunuz para genellikle bir banka hesabında değildir ve kötü bir şey olması durumunda büyük olasılıkla FDIC sigortası kapsamında değildir. Örneğin, Venmo ve Paypal’da bir koşu varsa ve paranız alınamıyorsa, büyük olasılıkla şansınız kalmaz.

Bazı tüketiciler, ödeme uygulaması hesaplarında bulunan paranın sigortalı olmadığının farkında değil

CFPB, Venmo ve PayPal tarafından sunulan ve paranızın sigortalanmasıyla sonuçlanacak bazı seçenekler olduğunu söylüyor. Örneğin, şirketin bankacılık ortağı Synchrony Bank aracılığıyla bir PayPal Birikim hesabı açarsanız, bu hesaptaki paralar FDIC tarafından karşılanır. Venmo ile, hesabınıza doğrudan para yatırma yoluyla para yatırırsanız, “çek bozdur” özelliğini kullanırsanız veya bazı kripto para varlıklarını satın almak veya almak için Venmo hesabınızı kullanırsanız, FDIC sigortasına hak kazanabilirsiniz.

CFPB raporunda, “Banka dışı ödeme platformunu işleten kuruluşun mali sıkıntı veya başarısızlığı durumunda depolanan fonların kayıp riski altında olabileceğini ve genellikle bir banka veya kredi hesabına yatırılmadığını bulduk. birlik ve bireysel mevduat sigortası kapsamından yoksundur.Tüketiciler, mevduat sigortası tarafından ne zaman ve hangi koşullar altında korunacaklarını tam olarak anlayamayabilirler.”

Bazı ödeme uygulamaları, bu uygulamalara bıraktığınız parayı yatırarak para kazanır. Size bu paraya herhangi bir faiz ödemedikleri için, yatırım yaptıkları bonolardan ve diğer borçlardan kazanılan faiz, doğrudan kârlarına gider. Bunu yapan ödeme uygulamalarının, paranızı bağlı bankanıza veya kredi birliğinize aktarmanızı sağlamak için hiçbir teşviki yoktur ve onlar tüm ödülü toplarken tüm riski size bırakır.

Kapsamınızın olup olmadığından emin değilseniz, en iyi seçeneğiniz, hesabınızın sigortalı olup olmadığını doğrulamak için ödeme uygulamanızdan birisiyle konuşana kadar parayı çekip sigortalı bir hesaba yatırmak.

Bir ödeme uygulamasında saklanan fonlar, sigortalı bir bankaya yatırılan fonlardan daha yüksek risk altındadır.

Google Pay’de sigortalı bir bakiye tutma seçeneği bulunmamakla birlikte, müşteri Apple Cash hesabını Green Dot Bank’a kaydettirirse Apple Pay’de fonlar geçiş sigortası için uygundur. CFPB’nin, bir ödeme uygulamasında tutulan fonların, fonların sigortalı bir banka hesabında veya kredi birliğinde tutulmasına göre daha yüksek kayıp riski altında olduğunu söylediğini unutmayın.

Ajansın belirttiği gibi, “Bir ödeme uygulamasında saklanan fonlar, bir tüketici için sigortalı bir banka veya kredi birliği hesabına yatırıldığından çok daha yüksek kayıp riski taşıyabilir. Örneğin, müşteri fonlarını menkul kıymetlere veya menkul kıymetlere yatıran banka dışı ödeme uygulamaları. diğer mevduat dışı ürünler, yatırımların değerinin düşmesi durumunda şirketi iflas etme riskine maruz bırakır, ayrıca müşterilerin fonlarını tek seferde talep etmesi durumunda şirketler risk altındadır.

CFPB sizi korkutmaya değil, yalnızca uyarmaya çalışıyor. “Tüketiciler, bu banka dışı ödeme uygulamalarında bakiye bırakmayı seçerlerse bu risklerin farkında olmalıdırlar. Bu riskleri en aza indirmek için tüketiciler, banka dışı ödeme uygulaması bakiyelerini, doğrudan bir ilişkilerinin olduğu federal sigortalı mevduat hesaplarına geri aktarmayı seçebilirler. FDIC sigortalı bir banka veya NCUA sigortalı kredi birliği ile” diyor raporunda. Ajansın tavsiyesini mümkün olan en kısa sürede almak isteyebilirsiniz.telefon-1