Phantom vs. Vandal tartışması, Valorant’ın yayınlanmasından bu yana gündemde. Valorant’ta en iyi silahı seçmek söz konusu olduğunda bu iki tüfek baş başadır. Her iki silahın da ne zaman harika kasalara sahip olduğuna ve kendi başına güçlü olduğuna karar vermek kesinlikle zor.

Bu yüzden bugün, ne zaman kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olmak için tüfeklere derinlemesine bir göz atmaya ve istatistiklerini, artılarını ve eksilerini listelemeye karar verdik. Phantom vs. Vandal tartışmasını sonuçlandırmanın ve hangisinin daha iyi silah olduğunu bulmanın zamanı geldi.

Oyun İçi İstatistikler

Yapılacak ilk mantıklı şey, Phantom ile Vandal’ın istatistiklerini doğrudan karşılaştırmaktır. Bu şekilde, diğerlerinin yanı sıra hasarları, atış hızları ve yeniden doldurma hızları hakkında harika bir genel bakış elde edeceğiz.

İstatistik hayalet Vandal
Maliyet 2.900 kredi 2.900 kredi
Duvar Penetrasyonu Orta Orta
Ateş modu Oto Oto
Ateş Hızı saniyede 11 mermi Saniyede 9,75 mermi
Hızı Donat 1 saniye 1 saniye
Dergi ebadı 30 mermi 25 mermi
Yedek Mermiler 90 mermi 75 mermi
ADS Yakınlaştırma 1,25x 1,25x
ADS Yangın Hızı Saniyede 9,9 mermi Saniyede 8.775 mermi

Yukarıdaki verilerden Phantom ve Vandal’ın çok benzer olduğunu görebiliriz. Bununla birlikte, Phantom’un daha yüksek atış hızı, daha büyük şarjör boyutu, daha fazla rezervi ve daha yüksek ADS atış hızı vardır. Bu nedenle Phantom, Vandal’a karşı erken bir liderliği ele geçirir.

Ardından, farklı mesafelerde verdikleri hasara bir göz atmanın zamanı geldi.

Mesafe Vücut parçası Phantom’un Hasarı Vandal’ın Hasarı
0 – 15 metre KAFA 156 160
Vücut 39 40
bacaklar 33 34
15 – 30 metre KAFA 140 160
Vücut 35 40
bacaklar 29 34
30 – 50 metre KAFA 124 160
Vücut 31 40
bacaklar 26 34

Yukarıdaki verilerden, Vandal’ın tüm menzillerde Phantom’dan biraz daha fazla hasar verdiği açıktır. 0 – 15 metre içinde, hasar farkı zar zor fark edilir. Yakın mesafedeki kalkanlardan bağımsız olarak düşmanları öldürmek için aynı miktarda mermi gerekir.

Ancak, daha uzak mesafelere ulaştığımızda Vandal, Hayalet’ten yavaşça uzaklaşıyor. Ateş hızındaki fark, uzun menzilli savaşlarda da göz ardı edilebilir çünkü bu mesafelere asla püskürtme yapmayacaksınız.

Hayalet

Phantom'un bir fotoğrafı

Phantom, Vandal’dan daha yüksek bir atış hızına, daha büyük bir şarjör boyutuna ve daha tutarlı bir geri tepme modeline sahiptir. Aynı zamanda mermi izleyicileri gizleyen bir susturucuya sahiptir ve bu da onu dumanlar yoluyla spam göndermek için etkili bir şekilde daha iyi bir silah haline getirir.

Aynı zamanda tüm tüfekler arasında daha bağışlayıcı bir silahtır ve Valorant’a yeni başlayanlar için harika bir silahtır. Ayrıca, düşmanları şık bir şekilde öldürmenize olanak tanıyan bir ton harika Phantom görünümü vardır.

Yakın mesafeli dövüşte, neredeyse her zaman Phantom’u kullanarak püskürtme yapacaksınız. Daha kolay geri tepme ve daha sıkı püskürtme modeli, aynı zamanda onu birden fazla düşmanı hızla alt etmek için mükemmel bir silah haline getirir. Uzun mesafede, en iyi seçeneğiniz, yavaş ve kontrollü patlamalar yapmak, hatta belki biraz ADS yapmaktır.

Vandal

Vandal'ın bir fotoğrafı

Vandal’ın ana satış noktası, tüm mesafelerdeki kalkanlardan bağımsız olarak düşmanları tek dokunuşla kafadan vurabilmesidir. Destekleme amacınız varsa, bu onu inanılmaz derecede güçlü bir silah yapar. Bu nedenle, Vandal’ı kullanmak istiyorsanız nişan alma eğitiminizi atlamayın.

Kafadan ateş edemediğiniz sürece Vandal yakın mesafeden çok güçlü değildir. Özellikle Spectre veya Yargıç gibi daha yakın mesafe odaklı silahlarla karşı karşıyaysanız. Ancak, bu orta ve uzun menzilli savaşlara geldiğinizde Vandal parlamaya başlar.

Phantom, yakın dövüşte neredeyse her zaman Vandal kullanıcılarını geride bırakacaktır. Ancak, 15 metreyi aşan herhangi bir şey, Vandal’ın artan hasarı ve hasarsız düşüşünü alt etmek zordur.

Nihai Karar

O halde Fantom ve Vandal tartışmasını bitirmenin zamanı geldi. Her iki silah da şüphesiz kendi başlarına güçlüdür. Her ikisi de belirli durumlarda parlar ve doğru kullanıldığında oyunlarınızı kazanmanıza yardımcı olabilir.

Genel olarak, püskürtmeyi, çömelmeyi ve spam göndermeyi tercih ediyorsanız, Phantom sizin için en iyi tüfektir. Ayrıca, yakın açılardan oynamayı ve agresif bir şekilde zorlamayı tercih ediyorsanız en iyisidir.

Öte yandan, menzilde düello yapmayı seven kontrollü bir oyuncuysanız, Vandal mükemmel bir seçimdir. Bu açılardan oynamayı ve köşeleri tutmayı seviyorsanız da harika.oyun-5