Bu, bir iOS güncellemesinin yayınlanmasının ardından yaygın bir şikayettir ve bir kez daha sosyal medya siteleri, iPhone kullanıcılarının, telefonlarının pilinin daha hızlı bitmesinin nedeninin en son iOS güncellemesinin (bu durumda, iOS 16.5) olduğundan şikayet eden gönderilerini içerir. @Ismascarade adıyla giden bir Twitter kullanıcısı tweet attı (aracılığıyla Tom’un Rehberi), “iOS 16.5 pil için ölümcül.” Ve daha çok şikayet var.
Bir Twitter abonesi daha, @inekmi1k yazdı, “Tesadüf olsun ya da olmasın, iOS 16.5’ten bu yana, yalnızca pil ömrüm korkunç değil, şarj olma sürem de büyük ölçüde yavaşladı ve bir nedenden ötürü Pilim, neredeyse hiçbir şeyi işlemezken ciddi şekilde yüksek sıcaklıklara ulaşıyor.” Ne yapabilirsin? Dürüst olmak gerekirse, bu konuda paniğe kapılmak çözüm değil. Apple’a göre yapabileceğiniz en iyi şey, zamanın geçmesini beklemek. Aslında, Apple en azından şu anda bir iOS 16.5 pil sorunu için hızlı bir düzeltme göndermeyi düşünürse şaşırırız.

Öyle değil Apple, yeni bir telefon alacak kadar hayal kırıklığına uğrayana kadar pil ömrünün azalmasıyla acı çekmenizi istiyor. Olan şu ki, iOS’un yeni bir sürümü yüklendiğinde, fotoğraflarınızın yeni algoritmalar kullanılarak yeniden taranması, verilerinizin optimizasyonu ve hatta telefonunuzun pilinin yeniden ayarlanması gibi pek çok şey arka planda gerçekleşiyor. Tüm bu işlemler pil gücünü tüketir ve pil ömrünü optimize etmek için kullanılan bazı algoritmaların işe geri dönebilmesi için birkaç döngüden geçmesi gerekir.
Sonuç olarak, mevcut iPhone ünitenizi alıp duvara atmadan önce, pil ömründe herhangi bir iyileşme olup olmadığını görmek için birkaç gün beklemek isteyebilirsiniz. Ne kadar beklemelisin? Geçen yılın Mart ayında, Apple Destek bir tweet yayınladı “Bize ulaştığınız için teşekkürler! Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Uygulamalarınızın ve özelliklerinizin bir güncellemeden sonra 48 saate kadar ayarlanması gerekmesi normaldir.”

Demek oradasın. Apple, pil ömrünün güncelleme öncesi seviyelere dönüp dönmediğini görmek için bir iOS güncellemesi yükledikten sonra iPhone’unuza 48 saate kadar süre tanıdığını söylüyor. Ve açıkçası, fazladan birkaç gün bile atabiliriz. Bu noktada, iPhone’unuzun güncelleme sonrası pil ömründen memnun değilseniz Apple Destek ile iletişime geçebilirsiniz.

telefon-1