Microsoft’un Build 2023 etkinliğinde şirket, Windows 11’in geleceğine ilişkin vizyonunu açıkladı: Windows Copilot, Microsoft’un iddia ettiği gibi “müşteriler için merkezi yapay zeka yardımını duyuran ilk PC platformu” oldu.

Şimdiye kadar bildiklerimize göre Microsoft, Bing Chat aracını Windows 11’e daha fazla entegre edecek gibi görünüyor. Bing Chat, popüler ChatGPT’ye dayalı bir yapay zeka sohbet robotudur ve Microsoft’un bunu Bing arama motorunda kullanması, sunduğu için övülmüştür. yapay zekayı kullanmanın kullanıcı dostu bir yolu.

Microsoft’un geçmişte yapmakta zorlandığı bir şey olan Bing’e insanların ilgisini çekti, bu nedenle şirketin Bing Chat’i Windows 11’e iki katına çıkarması ve daha fazla entegre etmesi şaşırtıcı değil.

Microsoft’a göre, Windows Copilot size Windows’u kullanmanın ve yapılandırmanın yeni bir yolunu verecek – böylece ondan belirli bir uygulamayı veya ayarı açmasını isteyebilirsiniz ve bunu, bir insanın mesajlaşma kullandığı gibi Bing Chat’te sohbet ederek yapabilirsiniz. uygulama.

Dürüst olalım: Windows 11’deki mevcut arama uygulaması harika değil, bu yüzden onu iyileştiren her şey bizim için sorun değil.

oralarda

Başka bir deyişle, Windows Copilot, hangi uygulamaları ve bunları nasıl kullandığınızı algılayabilir ve buna dayalı olarak size tavsiye ve bilgi sunabilir.

Kulağa biraz ürkütücü geliyor, ancak kullanım alanları olabilir; örneğin, bir konuda bir makale yazıyorsanız, Windows Copilot size yardımcı olacak gerçekleri ve bilgileri verebilir. Elbette geçmişte gördüğümüz gibi, Bing Chat gibi yapay zeka sohbet robotları yanılmaz değildir ve yanlış bilgiler sunabilir, bu nedenle her zaman iki kez kontrol edin.

Windows Copilot, Microsoft’a göre “ne olursa olsun yardım sağlamak” için ekranın yan tarafına da yerleştirilebilir. [a user is] yapmak – ilham almak, planlamak, iletişim kurmak, yaratmak.”

Microsoft, bunu ekranlarımızın kenarına sabitlememizi istiyorsa, Windows Copilot’un gerçekten kullanışlı olduğundan ve yaptığınız işe engel olmadığından emin olması gerekir. Ne de olsa başka bir Clippy durumu istemiyoruz.

Clippy, Microsoft’un Office program paketine eklediği bir asistandı. Ne üzerinde çalıştığınızı akıllıca belirlemesi ve yardım ve ilham sunması gerekiyordu ki bu kulağa Windows Copilot’a çok benziyor.

Tek sorun, Clippy’nin birçok kişi tarafından kısa sürede beğenilmemesiydi, çünkü siz bir şey üzerinde çalışırken sık sık kesintiye uğrardı ve daha da kötüsü, sık sık size yaptığınız işle hiçbir ilgisi olmayan önerilerde bulunurdu.

Windows Copilot’un başka bir Clippy’ye dönüşmesini önlemek için Microsoft’un bunun fazla müdahaleci olmadığından emin olması gerekiyor. Bu, açılır pencereleri göstermemesi veya ekranı ele geçirmemesi gerektiği anlamına gelir.

Aynı zamanda yararlı olması da gerekir – bu nedenle, yaptığınız şeyi izliyorsa, bağlama uygun yardım ve öneriler sunması gerekir. Microsoft’un bu konuda çok işi var, bu yüzden umarım doğru yapar.

Microsoft, yeni Windows özelliklerini test etmek için kaydolan kişilere Windows Copilot’u Haziran ayında sunmaya başlayacak.genel-6