Bard Android widget’ının ne zaman kullanıma sunulacağına dair herhangi bir zaman çerçevesi verilmemesine rağmen, Google’ın bu yılki her bir Google I/O sunumunda açıkça görüldüğü gibi, yapay zekaya yakın zamanda odaklanması göz önüne alındığında bunun önemli bir sonraki adım olduğunu biliyorduk. Ayrıca, bu widget’ın diğer Android cihazlara geçmeden önce Pixel telefonlara geleceği de söylendi.

Şimdi, Microsoft, bağlamsal AI sohbet robotunu mümkün olduğu kadar çok platformda kullanıma sunma konusunda bir kez daha Google’ı geride bırakıyor. Bing AI artık ana ekrana eklenebilecek bir Bing Chat pencere öğesiyle hem Android hem de iOS’ta Bing uygulamasının bir parçası olacak.

Ancak bu, Microsoft’un Bing’in yapay zeka sohbet robotunu mobile getirme konusundaki ilk girişimi değil. Geçen ayın başlarında Microsoft, Bing Chat’i Android için SwiftKey uygulamasına dahil edin; bu özellik, bugünden itibaren tercih ettiğiniz ton, biçim ve uzunluğa göre bir mesaj tasarlamanıza yardımcı olacak bir yapay zeka oluşturma özelliği eklenerek genişletilmiştir.

AI ile ilgili olarak işleri tamamlamak için Microsoft, Edge mobil uygulamasında bağlamsal sohbet geliştirmeleri yapıyor ve o anda görüntülemekte olduğunuz mobil tarayıcıdaki sayfa hakkında, sayfayı özetlemesini istemek de dahil olmak üzere sorular sorma yeteneği ekliyor. Microsoft’un OpenAI’ye yaptığı yatırımı çok ciddiye aldığı ve özellikle Google’ın çok yakın tarihli yapay zeka ağırlıklı Google I/O etkinliğini takip etmeyerek, şöhretine oturmayı düşünmediği açık.telefon-1