Yonga setinin sözde yapılandırmasını ve olası lansman zaman çizelgesini bildiğimiz için, en azından son gelişmelere göre, Apple’ın M3 ve M3 Pro’sunu çevreleyen bazı olumlu haberler var. Kısacası, bu süper şarjlı MacBook Pro modellerini normalden biraz daha erken görebiliriz.

Apple’ın M3 Pro için GPU ve birleşik RAM desteğini artırdığı bildirildi

Bloomberg’den Mark Gurman’ın ‘Power On’ haber bültenine göre, hayal kırıklığı yaratan bir şekilde, M3 Pro’nun bu yıl piyasaya sürülmesi beklenmiyor ve en son tahmini, M3 SoC’nin gelecek yıla erteleneceğini belirten önceki bir söylenti ile uyumlu. Bu, Apple’ın 2023 için ilk 3 nm yonga setinin A17 Bionic olacağı anlamına geliyor ve bunun yalnızca iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te bulunacağı söyleniyor. Aşağıda M3 Pro hakkında yeterli bilgi sağlar.

“Peki M3 neye benziyor? Eh, test edilen en az bir sürümde 12 CPU çekirdeği, 18 grafik çekirdeği ve 36 gigabayt bellek var. Bu, bir App Store geliştiricisi tarafından toplanan ve Power On ile paylaşılan verilere göredir. Çipin ana işlemcisi olan CPU, en yoğun görevleri yerine getiren altı yüksek performanslı çekirdekten ve daha az güç gerektiren işlemler için devreye giren altı verimlilik çekirdeğinden oluşuyor.”

Gürman’a göre M3 Pro, 2024’ün başlarında duyurulabilir, bu da gelecek yılın ilk çeyreği anlamına gelebilir. Bu temel yapılandırma için, M2 Pro’nun temel sürümüne kıyasla performans çekirdeği sayısının değişmediğini, ancak daha fazla verimlilik çekirdeğine sahip olduğunu fark ettik. Bu söylentiler, Apple’ın yenilenmiş 14 inç ve 16 inç MacBook Pro ile pil ömrünü artırmaya daha fazla odaklanmak istediği anlamına gelebilir, çünkü TSMC’nin 3nm işlemi daha iyi watt başına performans sağlayabilir. Bu, gereksiz performans çekirdekleri ekleme ihtiyacını ortadan kaldıracak ve süreçte pil ömrünü feda edecektir.

M3 Pro’nun bu temel sürümü, söylentilere göre 14.1 inç iPad Pro’da da bulunabilir ve tablette bulunan değişmeyen performans çekirdeği sayısı, sıcaklıklarının aşırıya kaçmasını önlemeye yardımcı olabilir. Genel olarak, 12 çekirdekli CPU, 10 çekirdekli M2 Pro’ya kıyasla hafif bir çıkıntıdır, bu yalnızca aynı muamelenin muhtemelen M3 Max ve M3 Ultra’ya verileceği anlamına gelir.

Ayrıca, tıpkı M2 Pro gibi, Apple’ın da M3 Pro’nun artırılmış CPU ve GPU çekirdeklerine sahip daha yüksek katmanlı bir sürümüne sahip olması bekleniyor, ancak şu an itibariyle bu bilgi bizim için mevcut değil. Yeni Apple Silicon sürümlerinin 2024’ün başlarına kadar beklenmediğinden, önümüzdeki haftalarda karşılaşabileceğimiz çok daha fazla bilgi var, bu nedenle daha fazla güncelleme için bizi izlemeye devam edin.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17