Teknolojinin gelişimi ve erişilebilirliğindeki katlanarak büyümenin, 21. yüzyılın en tanımlayıcı unsuru olması muhtemeldir. Bu teknoloji patlamasının ortasında, küresel finans sektörü şimdi yeni bir yatırım aracı kategorisine bakıyor: kripto para birimleri. Doğası gereği değişken olan kripto para birimleri, finansal değerlere sahip olan ve anında sınır ötesi transferleri uygun maliyetli bir şekilde kolaylaştırabilen ve aynı zamanda finansın göndericisinin yanı sıra alıcısının ayrıntıları üzerinde bir anonimlik katmanı koruyan dijital varlıklardır.

Hintli kripto para kaynakları, 11 Mayıs Perşembe günü Ulusal Teknoloji Günü’nü eski ve yeni yatırımcılara özel bir teşvikle kutladı ve onlara “kriptoyu kucaklamalarını” önerdi.

“Kriptoyu bir fintech aracı olarak benimsemek, dünya çapındaki insanlar için daha kapsayıcı ve merkezi olmayan bir finansal geleceğin yolunu açabilir. Kripto, dünya dijital bir ekonomiye doğru ilerlerken geleneksel finansal sistemlere bir alternatif sunuyor. Bir fintech aracı olarak kripto, hız, güvenlik ve erişilebilirlik gibi avantajlar sunarak finansal işlemlerde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. WazirX Başkan Yardımcısı Rajagopal Menon, Gadgets 360’a verdiği demeçte, merkezi olmayan doğası şeffaflığı ve kapsayıcılığı teşvik ederek aracılara olan güveni azaltıyor.

Kripto para birimi kavramı ilk olarak, 2009 yılında ilk kripto para birimi için teknik incelemeyi yayınlayan Bitcoin’in anonim kurucusu Satoshi Nakamoto tarafından öne sürüldü. Nakamoto, Bitcoin’i “güven yerine kriptografik kanıta dayalı eşler arası elektronik nakit sistemi” olarak tanımlamıştı. , herhangi iki istekli tarafın, güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan birbirleriyle doğrudan işlem yapmasına izin verir.

Nakamoto’nun kripto para birimi kavramının arkasındaki fikri, elektronik ödemeleri işlemek ve hizmet ücreti olarak kesintiler yapmak için güvenilir üçüncü taraflar olarak hizmet veren finansal kurumları önlemenin bir yolunu yaratmaktı.

Bitcoin’in başlangıcından bu yana geçen 14 yılda, 24.000’den fazla kripto para birimi küresel finans piyasasına girdi. göre CoinMarketCap, dünya çapında 620’den fazla borsa, şu anda 1,13 trilyon dolarlık (kabaca Rs. 92,97,619 crore) bir değerlemede oturan dijital varlıklar sektörüyle mücadele ediyor. 2021’de, kripto sektörünün piyasa değeri 3 trilyon doları (kabaca 2,45,96,880 Rs) aşacak şekilde tırmandı.

Hindistan da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki birçok ülke, şu anda istikrarsız yapıları nedeniyle yatırımcılar için finansal bir risk oluşturmasıyla ünlü olan bu blok zincir tabanlı fintech araçlarının gerekliliğini ve potansiyel kullanım durumlarını değerlendiriyor.

Yıllar geçtikçe, Michael Saylor ve Elon Musk gibi milyarderler de dahil olmak üzere kripto endüstrisinden birkaç kişi, kripto endüstrisini yatırımcılar için güvenli bir bahis haline getirmenin tek yolunun, daha fazla insanın katılması ve bunu getirmesi için sektörü düzenlemek olduğunu tahmin etti. sektöre istikrar katıyor.

Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanından düzenleyiciler, geleneksel finansa alternatif olarak kripto para birimlerinin kullanılmasının, şu anda fiziksel nakit para üreten ve ülkelerin finansal istikrarlarını kontrol eden merkez bankalarının tekelini azaltabileceğinden endişe duyuyor.

Dijital cüzdan firması Liminal’de Strateji ve İş Operasyonları Kıdemli Başkan Yardımcısı Manan Vora, Gadgets 360’a yaptığı açıklamada, kripto para birimleri ve NFT’ler gibi gelişmekte olan teknolojilerin finans ve fintech’in geleceğinde kritik bir rol oynamaya hazır olduğunu söyledi.

Amaç, bireylerin ve küçük işletmelerin daha önce erişilemeyen finansal hizmetlere erişmesini sağlamaktır.

“Teknoloji, finans ve fintech’in geleceğini çeşitli şekillerde şekillendirmede kritik bir rol oynayacak. Yapay Zeka (AI), blockchain ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi gelişmekte olan teknolojiler, finansal kurumların verimliliklerini, doğruluklarını ve operasyon hızlarını artırmalarına olanak tanır. Finans kurumlarının bu teknolojik gelişmelere ayak uydurması ve rekabetçi kalabilmek ve müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için bunları iş stratejilerine dahil etmesi gerekiyor” dedi.

Son yıllarda, aralarında JP Morgan, Mastercard ve Shinhan Bank’ın da bulunduğu birçok uluslararası finans devi, kripto ile ilgili hizmetleri denemeye yönelik olumlu bir yaklaşım sergiledi.

Hindistan, devam eden G20 başkanlığının bir parçası olarak, sektörü yatırımcılar için güvenli hale getirmek amacıyla kripto sektörünü küresel düzeyde yönetecek yasaları formüle etmek için şimdi Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile birlikte çalışıyor.

Bu yasalar ayrıca, kara para aklama ve terör finansmanı gibi yasa dışı faaliyetler için kripto paranın kötüye kullanılması olasılığını azaltmayı amaçlıyor.

Uzmanlar, kripto para birimlerinin kullanımının teknoloji oyuncuları arasında finansal işlemleri gerçekleştirmenin daha çevre dostu bir yolu olarak blockchain teknolojisini daha da teşvik edebileceğine inanıyor.

“Blockchain dağıtılmış defter teknolojisi, işletmelerin çeşitli taraflara bilgi erişimini yönetmesini son derece uygun hale getiriyor. Blockchain, fiziksel kağıt belgelere olan ihtiyacı azaltır ve hataları en aza indirir. Blockchain’in benimsenmesi, işlemleri tamamlamak için aracıları ortadan kaldırarak genel giderleri önemli ölçüde azaltabilir. Dünya, hüküm süren enerji krizine ve Dünya’nın doğal kaynakları üzerindeki artan baskıya bir çözüm arıyor. Tezos Hindistan Operasyon Başkanı Poorvi Sachar, “Blockchain, daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir gezegen yaratmak için taban seviyesinde değişiklik getirmek için mükemmel bir çözüm gibi görünüyor” dedi. mevcut finansal teknolojileri değiştirin.

Bu arada, farklı sektörlerdeki teknoloji oyuncuları, sektörleri için daha iyi ve daha gelişmiş bir gelecek umuduyla bugün Ulusal Teknoloji Günü’nü kutluyor.

Eski Başbakan Atal Bihari Vajpayee ilk kez 11 Mayıs 1999’da özgür Hindistan’da teknoloji kutlamasının işaretini vermişti. Amaç, Mayıs 1998’de Pokhran’da gerçekleştirilen Hindistan’ın ilk nükleer bomba testinin başarıyla tamamlanmasının ardından Hintli bilim adamlarını ve mühendisleri onurlandırmaktı.


OnePlus kısa süre önce Hindistan’da yalnızca Halo Green renk seçeneğiyle satılan ilk tableti olan OnePlus Pad’i piyasaya sürdü. Bu tablet ile OnePlus, Apple’ın iPad’inin hakim olduğu yeni bir bölgeye adım attı. Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.

Kripto para birimi, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir, yasal bir ihale değildir ve piyasa risklerine tabidir. Makalede sağlanan bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve bunları teşkil etmez. NDTV, makalede yer alan algılanan herhangi bir tavsiyeye, tahmine veya diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8