Rus haber ajanslarının bildirdiğine göre, bir Rus mahkemesi Perşembe günü Alphabet’in Google’ına 3 milyon RUB (yaklaşık 31 lakh) para cezası verdi.

Geçen yıl boyunca Moskova, Rus internet kullanıcılarının çevrimiçi gördükleri üzerindeki kontrolü artırma çabasının bir parçası olarak Batılı teknoloji şirketlerine düzinelerce para cezası verdi.

Rusya, Ukrayna’ya asker göndermesinden kısa bir süre sonra katı sansür yasaları çıkarmanın yanı sıra, geçen yıl da “LGBT propagandasının teşviki” olarak adlandırdığı şeye karşı yasalarını güçlendirdi.

Rusya’nın nelerin “LGBT propagandası” olarak nitelendirildiğine ilişkin yorumunu genişleten ve bağımsız insan hakları grupları tarafından ağır bir şekilde eleştirilen yeni yasaya göre, eşcinselliği teşvik etme girişimi olarak kabul edilen herhangi bir eylem veya herhangi bir bilginin yayılması, kamusal alanda, çevrimiçi olarak veya filmlerde, kitaplarda veya reklamlarda ağır para cezalarına neden olabilir.

TASS haber ajansının bildirdiğine göre Rus savcılar, Google’ın YouTube’da yayınlanan ve Moskova tarafından “yabancı ajan” olarak kabul edilen bir blog yazarının eşcinsel çiftlerin nasıl çocuk yetiştirdiği ve St. Petersburg’daki LGBT topluluğu hakkında paylaştığı video da dahil olmak üzere birkaç videoyu kaldırmayı reddettiğini söyledi. .

Alphabet’in Google’ın Rus yan kuruluşu, Rus yetkililerin şirketin içeriği silmedeki “tekrarlanan başarısızlık” olduğunu söylediği şey nedeniyle Aralık 2021’de banka hesaplarına 7,2 milyar ruble (yaklaşık 767 crore) para cezası verilmesinin ardından yetkililerin banka hesaplarına el koymasının ardından geçen yıl iflas başvurusunda bulundu. .

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8