Almaz-Antey savunma endişesinin bir parçası olan Obukhov Fabrikası, 3 Mayıs’ta dün açıklanan St. Petersburg’daki eski Toyota fabrikasının yönetim şirketi oldu.

Almaz-Antey Hava ve Uzay Savunma Endişesi, S-500 uzun menzilli ve orta menzilli uçaksavar füze sistemi (SAM) dahil olmak üzere hava savunma sistemleri üreten askeri-sanayi kompleksindeki en büyük işletmelerden biridir ve çeşitli sivil ürünler. Önceden, endişenin sivil otomobil endüstrisi ile neredeyse hiçbir ilgisi yoktu.


Fotoğraf: Alexander Demyanchuk / TASS

Daha önce de bildirdiğimiz gibi 2024 yılında Obukhov Fabrikası tarafından geliştirilen BAZ-S36A11 sivil kamyonun üretimine bu sahada başlanması planlanıyor. E-Neva elektrikli araç serisinin üretimine 2026 yılında başlanacak.

Yerli bileşenlerden monte edilen BAZ-S36A11 kamyona gelince, şasi bir delme, boşaltma ve pompalama üst yapısı ile donatılabilir ve ayrıca kurtarma ve yangın ekipmanı, vardiya otobüsleri olarak kullanılabilir.

Otomotiv endüstrisinde bağımsız bir danışman olan Sergey Burgazliev, BAZ kamyonlarının bu tesiste monte edilmesinin mümkün olacağını, ancak büyük kütle nedeniyle bir konveyör üzerinde monte edilemeyeceğini söyledi. Kamyonların SKD yöntemiyle monte edileceğine inanıyor.genel-22