Yeşil BT, özellikle düzenleyici nedenlerle, birçok şirket için artık bir araç değildir. Societe Generale’de sorumlu dijital, BT stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Banka, 2019 yılında fonksiyonlar arası bir “Yeşil IS” programı başlattı. Bu, özellikle dijital teknolojiden kaynaklanan CO2 emisyonlarını 2025 yılına kadar %50 oranında azaltmayı hedefliyor. Stéphane Leclercq, bunun birden çok faaliyeti olan çok uluslu bir şirket için küçük bir başarı olmadığını kabul ediyor.

SG’nin kendi hesap makinesi var

Şirketten sorumlu inovasyon ve dijital direktörü, DIMS/IT Paris 2023 konferansında bankanın hedefleri hakkında konuştu. Ama hepsi bu kadar değil” diyor.

BT’ye yıllık 4 milyar avro bütçe ayıran Fransız şirketin yöneticisi, “Grup ne kadar büyük ve uluslararası olursa, dijital teknolojinin etkisini ölçmek o kadar zor oluyor” diye devam ediyor.

Ayrıca 25.000 BT personeli istihdam etmektedir. Kendini sorumlu dijital cephede bir kıyaslama noktası olarak kurmak istiyor. Bunu göstermek için, özellikle AMB tarafından dış denetimlere tabi olabilecek “kamu taahhütleri” vererek işe başladı.

Bu vaatler: 2050’de karbon nötr olmak, 2019 ile 2030 arasında CO2 emisyonlarını %50 azaltmak (diğer şeylerin yanı sıra emlak, seyahat ve BT dahil olmak üzere kendi hesabına). BT’de, 2025 yılına kadar hedeflenen %50’lik azalma ile son tarih daha yakın.

Tüketimi azaltma konusunda agresif BT

“Kendi hesabımıza göre liderliği ele aldıysak bu, dijital dönüşümümüzün hızlanmasındandır. Bu yüzden her zaman daha fazla dijital ekliyoruz. Bu yüzden daha agresif olmamız gerekiyordu”, diye açıklıyor Stéphane Leclercq.

Societe Generale nihayet 2025 yılına kadar çalışma ortamlarında tek kullanımlık plastik tüketimini durdurmayı taahhüt etti. Bu nedenle finans grubunun BT’si bu hedeflere ulaşılmasına katkıda bulunacak.

Banka, 2019 yılından bu yana, özellikle bir C02 hesaplayıcı kullanarak ve veri merkezlerindeki altyapıları daha az tüketen ekipmanlarla değiştirerek bu konuda çalışmaktadır. 25.000 BT çalışanının eğitimi, verilerin yaşam döngüsünün analizi, eko-tasarım kullanılan çözümlerdir.

İnovasyon başkanı yine de, özellikle farklı kapsamlarda (1, 2 ve 3) ölçümle ilgili olarak karşılaşılan zorluklara tanıklık etti. Kapsam 3’te, örneğin genel bulut gibi dış kaynaklı kaynakların tüketimi sayılır.

Güvenilir olmadığı düşünülen bulut sağlayıcılarından alınan veriler

Şirketin ekipleri, operasyonlarını yürütmek için yaklaşık 2 yıl boyunca bir bilgisayar tasarımı üzerinde çalıştı. Araç yılda iki kez etkinleştirilir. “Bugün seviye, Fransa çevresi için yeterince kesin. 2023 hedefi, aynı kalite seviyesini uluslararası düzeyde elde etmektir. »

Ve kendi hesap makinelerini sunan sağlayıcılar tarafından sağlanan verilere güvenmek söz konusu değildir. İnovasyon direktörü “Çok, çok fazla olumlular” diyor. Sorumlu dijital açısından, verilerin, kalitesinin, kalıcılığının ve kullanılabilirliğinin kritik kaldıraçlar olduğunu hatırlıyor.

“Société Générale gibi uluslararası bir grup için, veri yönetişimini kurmak ve ayıklamadan sorumlu olan, aynı zamanda verileri anlamaktan sorumlu veri sahiplerini belirlemek çok önemlidir” diye ısrar ediyor.genel-15