Birkaç gün önce, size bunu söylemiştik. iPhone 15 Ultra/Pro Max, gelişmiş optik yakınlaştırma özellikleri için bir periskop kamera içerebilir. Böyle bir özellik, lensten yakalanan ışığı yansıtmak ve görüntü sensörüne göndermek için telefonun içinde prizmalarla birlikte katlanmış bir kamera kullanır. Bu, bir akıllı telefon nispeten küçük bir cihaz olsa bile odak uzaklığının uzatılmasına izin verir. Şu anda, iPhone 14 Pro Max 3x optik yakınlaştırma sunarken, bir periskop kamera bunu iPhone 15 Ultra için 6x’e kadar çıkarabilir.
Periskop kamerası olması iPhone 15 Pro değil de iPhone 15 Ultra, iki premium iPhone 15 modeli arasında büyük bir fark yaratacağı için 15 Pro Max adının kullanılmayacağı fikriyle uyumlu görünüyor. Apple bunu resmileştirene kadar, yeni nesil birinci sınıf iPhone’un adının ne olacağını kimse tahmin edemez.
Largan Precision’ın Apple’ın periskop kamerada kullanılan lenslerin ana kaynağı olacağı ve hatta bazı raporlarda şirketin parçaların tek tedarikçisi olduğu bildirildi. Ancak DigiTimes (aracılığıyla MacSöylentiler) farklı olmaya yalvarıyor ve ödeme duvarlı bir raporda, Largan Precision ve Genius Electronic Optical’ın (GSEO) potansiyel periskop lens tedarikçileri olduğunu iddia eden endüstri kaynaklarına (alıştığı gibi) atıfta bulunuyor.

Rapor, GSEO’yu ikincil bir tedarikçi olarak adlandırmasa da, kilit parçaları teslim eden birden fazla şirkete sahip olmak mutlaka garip veya olağandışı değildir. Bazı üreticiler, onsuz yapamayacakları önemli bir parçayı teslim eden birden fazla şirkete sahip olmayı tercih eder. DigiTimes’a göre GSEO, periskop kamera lenslerini daha önce 2021’de bilinmeyen bir Japon cep telefonu üreticisine teslim etmişti.

Güvenilir TF International analisti Ming-Chi Kuo geçen ay, Apple’ın periskop kamera lensleri (prizmalar dahil) için Largan’a kişi başı ortalama 4 dolar ödeyeceğini, piyasanın Apple’ın ise 4,50 dolar, hatta 5 dolar ödemesini beklediğini belirtti. Kuo, sonuç olarak Largan’ın bu sözleşmeden kar elde edemeyeceğini belirtiyor. Ancak işler yolunda giderse, Apple’ın gelecekteki iPhone modelleri için daha yüksek bir fiyat ödemesini bekleyebilirsiniz.

Gelecekteki modeller hakkında konuşan Kuo, hem iPhone 16 Pro hem de iPhone 16 Ultra’nın periskop kameralara sahip olacağını söylüyor. Analist, 2024 modellerinde kullanılan periskop kamera sistemlerinin bu yıl iPhone 15 Ultra ile aynı veya benzer lensleri kullanacağını söylüyor.telefon-1