Bilgisayarını bellekle yükseltmek isteyen herkes, son zamanlarda fiyatlarda gerçek bir düşüşten yararlandı. Amazon artık geçen yıl hayal bile edemeyeceğiniz fiyatlara 16 GB DDR4 RAM ve 32 GB Corsair RAM’e sahip. En iyi teklifleri bir araya getirdik.

Bilindiği gibi, bir PC’de asla çok fazla belleğe sahip olamazsınız ve bu RAM için de geçerlidir. Bilgisayar belleğini yükseltmeyi düşünen herkes, son birkaç hafta içinde düşen fiyatlardan yararlandı. Bir önceki yıla kıyasla, genellikle dörtte bir, hatta üçte bir oranında tasarruf edersiniz. Amazon şu anda çok sayıda Corsair RAM kitini harika fiyatlarla satıyor. Bunlar arasında 16 GB (2x 8 GB) Corsair Vengeance LPX DDR4-3200 ve ayrıca Corsair’den 3.600 MHz hıza sahip 32 GB (2x 16 GB) kiti bulunmaktadır. NextPit, Corsair’in Amazon’daki en iyi RAM tekliflerini sizin için bir araya getirdi.

Corsair Vengeance LPX RAM kitlerini ayıran nedir?

Bellek çubukları piyasadaki en güvenilir bellekler arasında olduğundan Corsair RAM birçok PC’de kuruludur. Son olarak, Corsair Vengeance LPX, daha hızlı ısı dağılımı ve daha soğuk çalışma sağlayan alüminyum ısı yayıcılarla sağlanır. Intel X99, 100 ve 200 serisi anakartların yanı sıra AMD 300 serisi, AMD 400 serisi ve AMD X570 için optimize edilen Corsair Vengeance LPX RAM, daha yüksek frekanslar, daha fazla bant genişliği ve daha düşük güç tüketimi sunar.

Az yer kaplayan düşük profilli bir tasarım için titizlikle tasarlanan Vengeance LPX modülleri, sorunsuz ve otomatik hız aşırtma için XMP 2.0’ı destekler. Son fiyat düşüşünün ardından, 3.200 MHz ve 3.600 MHz’lik 16 GB RAM (2x 8 GB) DDR4 bellek, Amazon’dan sırasıyla yalnızca 41,90 Euro ve 44,90 Euro’ya ücretsiz olarak satın alınabiliyor. 32 GB bellek (2x 16 GB) DDR4-3600, 81,90 Euro’luk bir fiyata, bellek kiti için neredeyse 100 Euro ödemeniz gereken geçen yıla göre artık önemli ölçüde daha ucuz.

RAM satın almadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

PC’nizi RAM ile yükseltmeden önce, optimum belleği kurmak için birkaç önemli hususu göz önünde bulundurmalısınız. Her şeyden önce, RAM modülünün mevcut anakartla uyumluluğunu kontrol etmek önemlidir. Bunun için anakartın kılavuzuna başvurmalısınız.
veya desteklenen RAM türlerini, hızlarını ve kapasitelerini öğrenmek için üreticinin web sitesine bakın.

İstediğiniz performans iyileştirmelerini elde etmek için ne kadar RAM’e ihtiyacınız olduğunu da düşünmelisiniz. Temel görevler için en az 8 GB, daha zorlu uygulamalar için 16 GB ve profesyonel uygulamalar ve oyunlar için 32 GB veya daha fazla RAM olması önerilir. Ancak sistemin kullanabileceğinden daha fazla RAM eklemek ek fayda sağlamaz.

Diğer bir husus, doğru RAM hızını seçmektir. Daha yüksek RAM hızları, sistem performansını artırabilir, ancak uyumluluk sorunlarını önlemek için anakart tarafından desteklenen hızlara sadık kalın. Ek olarak, anakart üzerindeki mevcut RAM yuvalarının sayısına dikkat etmek önemlidir.

Mümkün olan en iyi performansı elde etmek için, aynı RAM modüllerini uygun yuvalara takarak çift veya dört kanallı çalışmayı kullanın. Son olarak, RAM modülünün markasını ve kalitesini de göz önünde bulundurun. Daha güvenilir ve dayanıklı olma eğiliminde oldukları için Corsair, Kingston, G.Skill veya Crucial gibi saygın üreticilerin RAM’lerini seçmeniz önerilir.genel-27