NASA’nın OSIRIS-REx Asteroit Numune İade Misyonu. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracı, asteroit Bennu’nun kayalık yüzeyinden topladığı bir örnekle Dünya’ya geri dönüyor. Örnek kapsülü 24 Eylül’de Utah çölüne paraşütle indiğinde,[{” attribute=””>OSIRIS-REx will become the United States’ first-ever mission to return an asteroid sample to Earth.

After seven years in space, including a nail-biting touchdown on Bennu to gather dust and rocks, this intrepid mission is about to face one of its biggest challenges yet: deliver the asteroid sample to Earth while protecting it from heat, vibrations, and earthly contaminants.

“Once the sample capsule touches down, our team will be racing against the clock to recover it and get it to the safety of a temporary clean room,” said Mike Moreau, deputy project manager at NASA’s Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland.


NASAOSIRIS-REx uzay aracı, asteroit Bennu’nun kayalık yüzeyinden topladığı bir örnekle Dünya’ya geri dönüyor. Örnek kapsülü 24 Eylül’de Utah çölüne paraşütle indiğinde, OSIRIS-REx, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir asteroit örneğini Dünya’ya döndürmeye yönelik ilk görevi olacak. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Bu nedenle, önümüzdeki altı ay boyunca OSIRIS-REx ekibi, Utah’taki örneği kurtarmak ve NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki malzeme için inşa edilen yeni bir laboratuvara taşımak için gerekli prosedürleri uygulayacak ve iyileştirecek. Orada, bilim adamları örneği paketinden çıkaracak, dörtte birine kadarını analiz için dünya çapındaki OSIRIS-REx bilim ekibine dağıtacak ve geri kalanını şimdi ve gelecek nesillerde diğer bilim adamlarının incelemesi için küratörlüğünü yapacak.

NASA Goddard ve KinetX Aerospace’in uçuş dinamiği mühendisleri, uzay aracını Dünya’ya yaklaştıracak yörüngeyi gözden geçiriyorlar. Denver’daki Lockheed Martin’de, ekip üyeleri uzay aracını takip ediyor ve örnek kapsülü kurtarmak için bir grup hazırlıyor. Bu yaz, Colorado ve Utah’taki ekipler, kapsülü kirlenmeye karşı korurken güvenli bir şekilde kurtarmak için tüm adımları uygulayacak. Johnson Uzay Merkezi’nde kürasyon ekibi, numuneyi torpido gözünde ambalajından çıkarma ve işleme prosedürünün provasını yapıyor. Bu arada, numune bilimi ekibinin üyeleri, teslim alındıktan sonra numune materyali ile yapacakları araştırmaları hazırlıyorlar.

NASA OSIRIS-REx Paraşütü

NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracından alınan Bennu asteroit örnek kapsülü, 24 Eylül 2023’te Utah çölüne paraşütle inecek. Kredi: NASA

Tucson’daki Arizona Üniversitesi’nden OSIRIS-REx baş araştırmacısı Dante Lauretta, “OSIRIS-REx ekibi, asteroit Bennu’yu karakterize etme ve örnekleme konusunda şimdiden inanılmaz başarılar elde etti” dedi. “Bu başarılar, her adımda gerçekleştirdiğimiz kapsamlı eğitim ve provaların doğrudan sonucudur. Uçuş operasyonlarının bu son aşamasına bu düzeyde bir disiplin ve özveri getiriyoruz.”

Asteroitler, gezegen oluşumunun orijinal döneminden kalan eski malzemelerdir ve yaşamın moleküler öncüllerini içerebilir. Bilim adamları, yere doğal olarak göktaşı olarak ulaşan asteroit parçalarını inceleyerek çok şey öğrendiler. Ancak asteroitlerin bu bileşikleri 4 milyar yıl önce Dünya yüzeyine ulaştırmada rol oynayıp oynamadığını anlamak için bilim adamlarının uzaydan, karasal kirleticilerden arınmış bozulmamış bir örneğe ihtiyacı var.

Ek olarak, Bennu’da gözlemlenen en kırılgan kayalar, muhtemelen Dünya atmosferinden göktaşı olarak geçtikten sonra hayatta kalamazlardı. NASA Goddard’daki OSIRIS-REx proje bilimcisi Dr. Jason Dworkin, “Dünyada yaygın olan iki şey var: su ve biyoloji” dedi. “Her ikisi de meteorları yere indiklerinde ciddi şekilde değiştirebilir ve numunenin kimyası ve mineralojisi tarafından anlatılan hikayeyi bulandırabilir. Bozulmamış bir örnek, güneş sisteminin gelişimi hakkında fikir verebilir.”

NASA OSIRIS-REx Kürasyon Ekibi Uygulamaları

NASA’nın OSIRIS-REx kürasyon ekibinin üyeleri, ajansın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde sahte bir torpido gözü ile pratik yapıyor. Küratör ekibi, OSIRIS-REx’in asteroit Bennu’dan dönen örneğini ilk gören ve işleyenler arasında olacak. Ayrıca, numuneyi dünyanın her yerindeki bilim ekibi üyelerine depolamaktan ve dağıtmaktan da sorumludurlar. Numunenin çoğu gelecek nesiller için saklanacaktır. Kredi bilgileri: NASA Johnson/Bill Stafford

24 Eylül’de OSIRIS-REx uzay aracı Dünya’nın yakınından geçerken numune dönüş kapsülünü serbest bırakarak birincil görevini sonlandıracak. Yaklaşık bir bardak Bennu malzemesi tutacağı tahmin edilen kapsül – kesin olarak 8,8 ons +/- 3,6 ons (250 gram +/- 101 gram) – 37 mil x 9 millik bir elipsin (59 km) içine inecek 15 km) Utah Test ve Eğitim Alanının ve Dugway Proving Grounds’un bir parçası olan Savunma Bakanlığı mülkü içinde.

NASA Goddard, KinetX, Lockheed Martin ve NASA’nın Hampton, Virginia’daki Langley Araştırma Merkezi’nden OSIRIS-REx ekip üyeleri, kapsülün girdiğinde emin olmak için çeşitli hava durumu, güneş aktivitesi ve uzay enkazı senaryolarında navigasyon planlarını test etmek için bilgisayar modelleri kullanıyor. Dünya atmosferi 10:41 ET’de (8:41 am MT), 13 dakika sonra hedeflenen alanın içine inecek.

Kurtarma ekipleri, numune iade kapsülünün iniş yerinin güvenliğini sağlamaktan ve menzilde bulunan taşınabilir bir temiz odaya helikopterle götürmekten sorumludur. Ek olarak, ekipler iniş kapsülünün her yerinde toprak ve hava örnekleri toplayacak. Bu numuneler, asteroit numunesiyle herhangi bir küçük kirletici maddenin temas edip etmediğini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Kapsül, portatif temiz odayla birlikte binanın içine girdikten sonra, ekip üyeleri numune kutusunu Houston’a taşımak üzere hazırlamak için ısı kalkanını, arka kabuğu ve diğer bileşenleri çıkaracaktır.

Asteroit Bennu’dan örneklerin Dünya’ya dönüşü, NASA ve görev ortaklarının 12 yılı aşkın bir çabasının doruk noktası olacak, ancak dünyanın dört bir yanından bilim adamlarının dikkatlerini analize çevireceği için yeni bir keşif aşamasının başlangıcı olacak. güneş sistemimizin erken oluşumundan kalma bu eşsiz ve değerli malzemenin.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi, OSIRIS-REx için görev yönetimi, sistem mühendisliği ve güvenlik ve görev güvencesini denetler. Baş araştırmacı Dante Lauretta liderliğindeki Arizona Üniversitesi, Tucson, bilim ekibine, bilim gözlem planlamasına ve veri işlemeye öncülük ediyor. Colorado’daki Lockheed Martin Space, uzay aracını inşa etti ve uçuş operasyonlarını yürütürken, Goddard ve KinetX Aerospace uzay aracında geziniyor. Dünya’ya vardıklarında işleme de dahil olmak üzere numune kürasyonu, NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Uluslararası işbirlikleri arasında Kanada Uzay Ajansı’nın OSIRIS-REx Lazer Altimetre cihazı ve asteroit numune bilimi için Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nın Hayabusa2 misyonu ile bir ortaklık yer alıyor. OSIRIS-REx, NASA’nın Washington’daki Bilim Misyonu Müdürlüğü adına Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi tarafından yönetilen NASA’nın Yeni Sınırlar Programındaki üçüncü görevdir.uzay-2