Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, donanım fırınından henüz yeni çıktı, ancak yasal halefine ilk kez göz attık. Hız aşırtmalı “Plus” modelinden değil, yeni nesil Snapdragon 8 Gen 3’ten bahsediyoruz.

Bilgi, yıldızı kısa süre önce tipster ufkunda yükselen Kuba Wojciechowski’den geliyor ve şimdiye kadar yaptığı sızıntılar oldukça iyi. Kuba, Twitter’da bir ileti dizisi yayınladıbir sonraki Qualcomm amiral gemisi yonga setinin bazı özelliklerini ve temel yapılandırmasını detaylandırıyor.

İlk tweet’te “Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, 2+3+2+1 yeni nesil Arm çekirdekleri, Adreno 750 ve dahası ile gelecek: sızıntı” yazıyor ve sonrasında olaylar dizide gelişiyor. Kuba’ya göre, Snapdragon 8 Gen 3, “Lanai” veya “Ananas” olarak kodlanacak ve ilgili çekirdeklerin ayrıntılı bir listesi var.Snapdragon 8 Gen 3 çekirdek yapılandırması

  • 2x Arm kod adı Hayes (A5xx) “gümüş” çekirdekler
  • 3x Arm kod adı Hunter (A7xx) “altın” çekirdek
  • 2x Arm kod adı Hunter (A7xx) “titanyum” çekirdekler
  • 1x Arm kod adı Hunter ELP (Xn) “altın+” çekirdek

Wojciechowski ayrıca, bu konfigürasyonun Gen 2 modelinde (1+4+3) kullanılandan farklı olduğu gerçeğini detaylandırarak, yerleşik nakit ve saat oranlarında bazı değişiklikler olabileceğini ima etti; biraz daha yüksek saat hızları. Son olarak, Snapdragon 8 Gen 3, görünüşe göre maksimum 770 MHz saat hızıyla Adreno 750 GPU’yu (Adreno Gen 7.9.0 kod adını taşıyan) kullanacak. Kuba, müşteri şirketlerin özel taleplerine ve çipin gelecekteki revizyonlarına bağlı olarak bu frekansın değişebileceğini belirtiyor.

telefon-1