Çin Cuma günü, Çin’e ait TikTok ABD’de artan yasak çağrılarıyla karşı karşıya kaldığından, şirketlerden denizaşırı ülkelerde toplanan verileri teslim etmelerini istememesi konusunda ısrar etti.

Çinli Bytedance firmasına ait olan çok popüler video paylaşım uygulaması üzerinde yeni sahiplik elde etme veya muazzam ABD pazarına erişimi kaybetme baskısı artıyor.

Perşembe günü ABD’li milletvekilleriyle beş saatlik zorlu bir duruşmada, TikTok CEO’su Shou Zi Chew, siyasi koridorun her iki tarafındaki mücadeleci ABD’li milletvekillerinin, uygulamanın Çin ile bağları ve gençlere yönelik tehlikesi hakkında amansız sorgulamalarıyla karşı karşıya kaldı.

TikTok ile ilgili korkuların çoğunun merkezinde, yerel firmaların ulusal güvenlikle ilgiliyse kişisel verileri devlete teslim etmesini gerektiren 2017 Çin yasası var.

Pekin Cuma günü Çinli firmalardan denizaşırı ülkelerde toplanan verileri teslim etmelerini isteyeceğini yalanladı ve “veri gizliliğinin korunmasına büyük önem verdiğini” iddia etti.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Mao Ning, düzenli bir brifingde Çin’in “şirketlerin veya bireylerin yabancı bir ülkede bulunan verileri toplamasını veya sağlamasını hiçbir zaman talep etmediğini ve etmeyeceğini” söyledi.

Mao, “ABD hükümeti şimdiye kadar TikTok’un ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğuna dair herhangi bir kanıt sunmadı.”

Perşembe günü özellikle hararetli bir değiş tokuşta Chew, Amerikalıların bazı kişisel verilerinin hala Çin yasalarına tabi olduğunu kabul etmek zorunda kaldı, ancak bunun yakında değişeceği konusunda ısrar etti.

Firma ayrıca Kasım ayında Çin’deki bazı çalışanların Avrupa kullanıcı verilerine erişebileceğini kabul etti ve ardından Aralık ayında çalışanlarının verileri gazetecileri gözetlemek için kullandığını kabul etti.

Ancak grup, Çin hükümetinin verileri üzerinde herhangi bir kontrolü veya erişimi olmadığı konusunda ısrar etti.

Chew, milletvekillerine açılış konuşmasında TikTok’un Çin merkezli ana şirketine atıfta bulunarak, “ByteDance, Çin hükümetinin mülkiyetinde veya kontrolünde değildir ve özel bir şirkettir.”

Chew, “İhtiyaç duyulan şeyin, tüm teknoloji şirketlerine geniş çapta uygulanan açık ve şeffaf kurallar olduğuna inanıyoruz – mülkiyet, bu endişeleri ele almanın merkezinde yer almıyor” diye ekledi.

Harvard eğitimli eski bankacı, TikTok’a yönelik varoluşsal bir tehdidi etkisiz hale getirmeyi başaramadı çünkü uygulama, Beyaz Saray’ın Çin mülkiyetinden ayrılması veya Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanması yönündeki bir ültimatomundan kurtulmaya çalışıyor.

Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi’nden milletvekilleri, Chew’e mühlet tanımadı ve sık sık onun cevaplarını genişletme veya sitenin genç insanlar arasındaki muazzam küresel popülaritesini yayma fırsatlarını reddetti.

Teksas Projesi

Yasaklama, ABD hükümetinin bir medya şirketine karşı benzeri görülmemiş bir eylemi olacak ve ülkenin aylık 150 milyon kullanıcısını, özellikle gençler için kültürel bir güç merkezi haline gelen bir uygulamadan mahrum bırakacaktır.

Komite başkanı Cathy McMorris Rodgers, “TikTok defalarca daha fazla kontrol, daha fazla gözetim ve daha fazla manipülasyon yolunu seçti. Platformunuz yasaklanmalı” dedi.

TikTok destekçileri ve ifade özgürlüğü aktivistleri, duruşmayı siyasi bir tiyatro olarak eleştirdiler ve doğrudan yasağa karşı çağrıda bulundular.

PEN’den Nadine Farid Johnson, “TikTok’a ve Amerikalıların Birinci Değişiklik korumalarına ek olarak, TikTok’un Amerikalıların mahremiyetine ve ABD’nin ulusal güvenliğine yönelik risklerine yönelik doğru çözüm değil” dedi. İfade özgürlüğünü savunan Amerika.

Ve Pekin Cuma günü “ABD kongresindeki bazı kişilerin TikTok’un yasaklanmasını istemenin yabancı düşmanı bir siyasi zulüm olduğunu belirttiğini” kaydetti.

TikTok hala yetkilileri yatıştırmayı umuyor.

Chew’in ifadesi, şirketin ABD verilerinin ABD tarafından yönetilen bir bölümde ele alınmasını öngören ulusal güvenlik endişelerini gidermek için – Project Texas olarak bilinen – ayrıntılı planını destekledi.

Ancak milletvekilleri, TikTok’un Çin’e karşı savunmasız olduğu konusundaki endişelerini ortadan kaldırmayacağını söyleyerek projeye şüphelerini dile getirdi.


Yeni piyasaya sürülen Oppo Find N2 Flip, şirketten Hindistan’da piyasaya sürülen ilk katlanabilir. Ancak Samsung Galaxy Z Flip 4 ile rekabet etmek için gerekenlere sahip mi? Bunu Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8