Akıllı telefon tarihinin tüm seyrini değiştiren bir ticaret savaşının kurbanı olmasına rağmen Huawei, Samsung’a ve dünyaya yeni teknolojinin ne kadar yenilikçi olabileceğini göstermeye çalışmaktan vazgeçmek istemiyor…

Şirket daha dün büyük bir etkinlik düzenleyerek yepyeni Huawei ürünlerini tanıttı:

 • Huawei P60 serisi – P60 Pro, piyasadaki gerçek değişken diyaframlı kameraya sahip tek telefondur (9 Mayıs’ta küresel olarak piyasaya sürülecek)

 • Huawei Watch Ultimate – 100 m suya dalma derecesi, değişken yenileme hızlı ekranı ve Qi kablosuz şarjı ile Apple dışı ilk modern akıllı saat (9 Mayıs’ta dünya çapında satışa sunulacak)

 • Tasarımda tamamen farklı bir yön alan FreeBuds 5 TWS kulaklıklar, dokunmaya duyarlı devasa gövde sayesinde daha kolay kullanım sağlar (9 Mayıs’ta küresel olarak piyasaya sürülecek)

 • Freebuds Pro 2+ – “endüstrinin ilk kızılötesi ve yeşil ışık çift tip kalp atış hızı izlemesini” getiriyorlar, bu da yüksek hassasiyette kalp atış hızı ve sıcaklık takibini mümkün kılıyor (küresel kullanılabilirlik 9 Mayıs’ta duyurulacak)

Ve bunların kendilerine ait bir hikayeyi hak ettikleri iddia edilebilirken, Pekin’deki sahnedeki en pahalı, birinci sınıf ve teknik açıdan etkileyici şey yepyeni olmalı. Huawei Mate X3 – şirketin en yeni katlanabilir telefon tableti.Mesele şu ki… Mate X3’ü gördüğümde düşünmeden edemedim. Samsung ve mevcut ve gelecek Galaxy Z Fold serisi. Neden? Eh, çünkü benzetmeler yapmak bir nevi benim işim (buna alışırsın), ama aynı zamanda… 2019’da siyasetin teknolojiye karıştığı akıllı telefon dünyasının nasıl soyulduğunu düşünmeyi asla (ve asla kastetmiyorum) düşünmeyi bırakmadım.

Her neyse! Evet, bu başka bir “neler kaçırdığınıza bakın” hikayesi ama aynı zamanda Samsung’un incelemek isteyebileceği bir hikaye. Birazdan göreceğiniz gibi, Huawei’nin yeni Mate X3’ünü kopyalamak, Samsung’un şimdiye kadarki en iyi kararı olabilir – en azından amaç, Samsung kullanıcılarına anlamlı, yenilikçi yükseltmeler getirmekse. Ama öyle mi?

Galaxy Z Fold 4’ten çok daha hafif ve ince olan yeni Huawei Mate X3, birçok rekor kırıyor; Samsung’un katlanabilir modelinden daha gelişmiş bir kamera ve daha büyük bir pil getiriyor

Batı telefon pazarı, 2019 Huawei ticaret ambargosundan bu yana gözle görülür bir inovasyon darbesi almış olsa da, Çin’deki telefon üreticileri rekabet etmeyi hiç bırakmadı!

Çin’de “normal” telefon pazarındaki yarış, her zamanki gibi hararetli. Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo, çığır açan yapay zeka, kamera, pil ve şarj teknolojisinde (ve başarılı olmakta) sürekli olarak birbirleriyle rekabet ediyor.

Ancak Çin aynı zamanda en büyük ve en yenilikçi katlanabilir telefon pazarına da ev sahipliği yapıyor. “En iyi katlanabilir telefon” unvanı genellikle tek bir şirket tarafından çok uzun süre tutulmaz ve Oppo’nun mükemmel başarısından sonra N2’yi bulun, şimdi Huawei Mate X3 ile parlama sırası Huawei’de.

Elbette, yeni Huawei Mate X3’ü tek başına değerlendirebiliriz, ancak bu bize Huawei’nin neler başardığı ve Mate X3’ün ne kadar özel olabileceği hakkında pek fikir vermez. Bu nedenle, Mate X3’ün en popüler katlanır telefon tablette nasıl geliştiğini görelim. Galaxy Z Katlama 4:

 • Huawei Mate X3 artık IPX8 suya dayanıklı – tıpkı Fold 4 gibi
 • Huawei Mate X3, Samsung Galaxy Z Fold 4’ten 24g daha hafif
 • Huawei Mate X3 daha büyük ekranlara sahiptir – 7,85 inç iç ve 6,4 inç dış ekranlar (7,6 inç ve 6,2 inç’e karşı)
 • Huawei Mate X3, depolama alanınızı genişletmek için bir NM kart yuvası sunar
 • Huawei Mate X3, yeni 12MP periskop kamera sayesinde 5x optik yakınlaştırma sunuyor
 • Huawei Mate X3, Fold 4’teki 4.400 mAh’ye kıyasla daha büyük bir pile (sürüme bağlı olarak 4.800-5.060 mAh) sahiptir.
 • Huawei Mate X3, daha hızlı kablolu, kablosuz ve ters kablosuz şarjla birlikte gelir – Samsung’un katlanabilir şarj cihazında 25W, 15W ve 5W’a karşı 66W, 50W ve 7.5W

Yalnızca 11,2 mm olan Mate X3, bir bilgisayardan 1 g daha hafiftir. iPhone 14 Pro Max ve bir kılıf içinde büyük levha telefonlardan çok daha kalın değil (eğer hiç değilse)! Bunun Galaxy Z Fold 4 ile nasıl karşılaştırıldığını merak ediyorsanız, Samsung’un katlanabilir (263g) belirgin şekilde daha ağırdır (ağırlık, küçük cihazlarda büyük fark yaratır) ve en kalın noktasında 15,8 mm kalınlıktadır, bu da büyük bir farktır. Bunun nedeni, Fold 4’ün kapanmamasıdır – Huawei’nin bir süredir yaptığı ve Samsung’un yapmadığı başka bir şey.

Aslında, Huawei Mate X3, piyasadaki (aynı zamanda) şunları yapabilen ilk katlanabilir telefon:

 • Kapat
 • IPX8 su geçirmezliğe sahiptir
 • “Normal” bir telefondan daha hafif veya çok daha ağır değil
 • İç ekran kırışıklığını ortadan kaldırın (veya en azından çoğunlukla – kesinlikle Galaxy Z Fold 4’ten daha iyi görünüyor)
 • Çok açılı bir menteşeyi destekleyin, bu da (tıpkı Galaxy Z Fold 4’te olduğu gibi) Mate X3’ün fotoğraf çekmek için kendi tripodu olarak kullanılabileceği anlamına gelir.

Galaxy Z Fold 5: Samsung, Huawei Mate X3 ile ilgili (neredeyse) her şeyi kopyalamalı, ancak bunun yerine Apple’ın kazançlı iPhone stratejisini kopyalamaya karar veriyor

Şimdi, elbette, Huawei Mate X3 çok pahalı bir telefon, kabaca 2.000 dolardan başlıyor ve tabii ki çalışmıyor Google uygulamaları, hangi… neyse odur. Ancak bu, Huawei’nin katlanabilir telefonların 2023’te neler yapabileceği ve nasıl görünebileceği konusunda çıtayı yükseltmeye çalıştığı gerçeğini değiştirmiyor ki bu, koşullar göz önüne alındığında takdire şayan.

Aynı zamanda yaklaşan oyun hakkında gördüğümüz sızıntılara ve söylentilere bakılırsa Galaxy Z Fold 5, Huawei kadar veya daha fazla uzmanlığa sahip olmasına rağmen, Samsung aynı sayfada olmayabilir. Mevcut Galaxy Z Fold 5 söylentileri, Samsung’un katlanabilir ekranının daha önce olduğu gibi aynı ekran boyutlarını ve kameraları koruyacağını söylüyor. Ayrıca, (şu an itibariyle) daha büyük bir pil, geliştirilmiş bir ekran altı kamera (Fold 4’teki hala sadece 4MP ve tamamen kamufle edilmemiş) veya yerleşik bir S Pen hakkında hiçbir şey duymuyoruz – görünüşe göre bu henüz olmuyor.

Bununla birlikte, bazı söylentiler Galaxy Z Fold 5’in nihayet kapanabileceğini ve daha az belirgin bir ekran kırışıklığına sahip olabileceğini söylüyor, bu harika olurdu. Ama bu yeterli mi? Görünüşe göre Samsung, diğer katlanabilir telefonlarla rekabet etmek yerine, Apple’ın iPhone’daki “yavaş inovasyon” planını takip etmek ve kendi balonunda yaşamak istiyor. İronik ama rahat ve kazançlı!

Yani hikaye devam ediyor… Çinli telefon üreticilerinin en hafif, en ince ve en rahat katlanır telefon tabletleri – ayrıca en iyi kamera sistemlerine, en büyük pillere ve en hızlı şarj olanlara – sahip olmak için birbirleriyle rekabet ettiğini (ve başarılı olduğunu) görmeye devam ediyoruz. zaman, yenilik için baskı yapmak ve küresel katlanır telefon pazarına liderlik etmek yerine, görünüşe göre Samsung’un Galaxy Fold stratejisi, Apple’ın iPhone yükseltmeleri fikrini – “yavaş inovasyon”u anımsatıyor.

Samsung, Oppo ve Huawei’nin yaptıklarını kopyalamaktan korkmamalı. Galaxy Z Fold kullanıcısı olsaydım, bunu teşvik ederdim! Şimdi, bunun en kazançlı fikir olup olmayacağı farklı bir soru.

Oppo Find N2 ve yakında piyasaya çıkacak olan Google Pixel Fold ile tünelin sonunda umut var. Ancak Samsung, aynı katlanır telefon tünelinde mi ilerliyor yoksa kendi mutlu cehalet yolunda mı – bilirsiniz, Apple gibi? Sanırım öğrenmeye devam edeceğiz…telefon-1