Yarının meslekleri arasında etkileyicininki mi. Fransa’da, Bu gelişen sektör düzenlemeden kaçıyor, çok sayıda sapmaya yol açar. Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bu alanı düzenlemek için 24 Mart’ta yeni tedbirler sundu. sosyal medyadaki ticari etki faaliyetini düzenlemek. Bu, Avrupa’da ilk kez kapsamlı bir etkileyici düzenleme çerçevesinin uygulanmasıdır.

Influencer’ları tanımlayın ve yönetin

Etkileyenler ise zaten ürün reklamı ile ilgili kurallara uymak zorundaydıbunlar son” net değildi “, dedi Bruno Le Maire. Bundan böyle, yeni bir tüzüğün oluşturulması sayesinde, ticari etkiuygun düzenlemeye tabi olacaklardır, geleneksel medyadaki reklamcılığa benzer. Bakan, hükümetin amacının ” etkileyicileri destekleyin ve savunun, onları damgalamayın “.

aynı kategoride

Fransa, TikTok’u memurların iş telefonlarında yasakladı

400’den fazla sektör profesyonelini dinledikten, 8 yuvarlak masa toplantısı düzenledikten ve 20.000 Fransız’ın katıldığı bir halkla istişare başlattıktan sonra, yasa tasarısı oybirliğiyle kabul edildi Ekonomik İşler Komitesi. 28 Mart’ta TBMM’de ilk kez okunacak.

İçinden, Bercy, hukukta, etkileyici ve ticari nüfuz mesleğini tanımlar. gibi ” ekonomik bir fayda veya ayni bir menfaat karşılığında ürün veya hizmetleri doğrudan veya dolaylı olarak tanıtan ürün veya hizmetlerin, tavsiyelerin veya içeriklerin oluşturulmasını, elektronik iletişim yoluyla Fransız halkı için yayılmasını içeren bir uygulamadır. “. Benzer şekilde influencer ajansı yetkisi, influencerları temsil eden şirketler, artık yasayla tescillendi.

İş hukuku tarafında, Bruno Le Maire şunu belirtir: yazılı sözleşmelerin kullanımı reklamcılar ve etkileyiciler arasında, aynı zamanda ajanslar ve etkileyiciler arasında, sistematik hale getirilecekti. ” Ticari ilişki varsa sözleşme vardır. “altını çizdi” anın özgür formuna sahip olacaklar tazminat ve fikri mülkiyet açısından etkileyicilerin haklarını garanti ettiklerini “.

Küçük etkileyiciler, “ sayıları gittikçe artan », 16 yaşından küçük onay ile yetki almalı ticari etkileyici videolarda görünmek için. Dahası, Gelirlerinin %90’ı reşit olana kadar bloke edilecek. 16 yaş ve üzerindeki küçükler yalnızca ebeveyn onayı almak faaliyetlerini yürütmek.

Tüketiciyi koruyun

Influencer koçluğunun ikinci kısmı tüketicinin korunması ile ilgili. ” Hiçbir şeyin geçmesine izin vermeyeceğizsürüklenme yok, suistimal yok, zimmete para geçirme yok Ekonomi Bakanı’na güvence veriyor.

Bercy planlıyor finansal ürünler, alkol veya spor bahisleri gibi belirli ürün ve hizmetlerin tanıtımını düzenler. Bunlar sunulacak geleneksel medya ile aynı reklamcılık kurallarınatelevizyon veya radyo gibi ve önleme mesajları eşlik edecek.

Estetik cerrahi konusuna gelince; tüm reklamlar bundan böyle yasaklanacak. Belediye Başkanı Bruno bu yasağın diğer iletişim kanallarını da kapsayacak şekilde genişletilmesinden yanadır.ama buna inanıyor karar vermek milletvekillerine kalmış “. Ayrıca zorunlu olacak ticari bir video sırasında filtre kullanılıp kullanılmadığını belirtmek için konunun görünümünü değiştirmek için.

Ticari etki tugayının doğuşu

Etkileyenler tarafından kötüye kullanımın bildirilmesini kolaylaştırmak için, Bercy “güvenilir işaretçi” statüsü verecek tüketici ve mağdur dernekleri. Geri dönüşlerine öncelik verilecektir. Ayrıca bakanlık emin olacak platformların yetkililerle işbirliği yapması », özellikle internet kullanıcıları için raporlama kanalları kurarak ve kendi sorumluluklarını almak. “ Bu bir denge meselesi, bu bir adalet meselesi Bruno Le Maire yorumladı.

Bir işbirliği komitesi yetkililer ve platformlar arasında kurulacak. yüklenecek ölçümlerin olup olmadığını kontrol etmek içinbir taahhüt belgesinde listelenmiş, iyi uygulanmış. İlk değerlendirme altı ay sonra yapılacak.

Sonunda Bruno Le Maire ortaya çıktı ticari bir etki tugayının oluşturulmasıbu ticari kurallara uyulmasını kim sağlayacak “. Rekabet, Tüketici İşleri ve Dolandırıcılığı Önleme Genel Müdürlüğü (DGCCRF) bünyesinde on beş kişilik bir ekip İnternet kullanıcılarından gelen bildirimlerin yanıtlanması ve mahkemelere iletilmesi ile ilgilenecek.

Kurallara uyulmaması durumunda influencerlar 2 yıla kadar hapis ve 300.000 avro para cezası gibi yeni cezalarla karşı karşıya. Hâkim, hükümlüyü de engelleyebilir. Influencer mesleğini icra etmek.

Sorumlu bir etkiye doğru

Tasarıya paralel olarak, Bruno Le Maire açıkladı influencerlar için iyi davranış rehberi oluşturulması. Amaç ” daha sorumlu olmaya yardımcı olmakkurallara göre oynayın ve önemli konularla ilgilenin “. Bakan alıntı yapıyor konulardan biri olarak ekoloji öncelik taahhütlerine dahil edilmek “.

ARPP (profesyonel reklam düzenleme kurumu) sorumlu bir etki gözlemevi kuracak, ayrıca bir sertifika ve bir etiket. Sosyal ağlarda içerik oluşturucuların girişimlerini desteklemek için kullanılacaklar. Son olarak, Bercy “etki toplantıları” düzenlemek istiyor her yıl sektörün gelişimini takip etmek. amaç Etkileyenler ve kamu yetkilileri arasında “kalıcı bir bağlantı” kurmak ». Fatura Önümüzdeki Salı Ulusal Meclis’te tartışılmalı.genel-16