Tencent Holdings Perşembe günü, bugüne kadarki yıllık gelirinde ilk düşüşünü bildirdiği için, maliyet düşürmeye ve verimliliği artırmaya devam ederken odağını ana faaliyet alanıyla sınırlayacağını söyledi.

Dünyanın en büyük video oyun şirketi ve WeChat mesajlaşma platformunun operatörü, Çin’in salgın nedeniyle ekonomik yavaşlamasının ardından 2022 için bir önceki yıla göre yüzde 1 düşüşle 554,55 milyar Yuan (yaklaşık 6,65,600 crore) gelir bildirdi. uzun süredir devam eden yasal kısıtlamalar karları düşürdü.

Tencent Başkanı ve CEO’su Pony Ma, bir telefon görüşmesinde gazetecilere, şirketin bu yıl “her şeyi yapmaya çalışmak” ve rekabetin yoğun olduğu “kızıl okyanus pazarlarında” faaliyet göstermek yerine mevcut ana iş kollarından daha fazlasını elde etmeye odaklanacağını söyledi.

“Tüm iş yönetimi ekibimizin ve teknolojimizin daha fazla odaklanacağını umuyoruz” dedi. “Bence bu çok önemli çünkü odaklanmanın ve atılımlar yapmanın genel gelişim için çok önemli olduğunu görebiliyoruz.”

İki yıllık düzenleyici baskıların ardından dünyanın en büyük oyun pazarında iş görünümü belirsiz, ancak düzenleyiciler bir ay süren dondurmanın ardından geçen yılın sonlarından bu yana yayıncılık lisansları vermeye yeniden başladıkları için sektör katılımcıları bir toparlanma konusunda umutlu.

Diğer çoğu ülkenin aksine, video oyunlarının Çin’de yayınlanmadan önce düzenleyicilerden onay alması gerekir.

Düzenleyiciler, tekelci davranış ve şirketlerin kullanıcı bilgilerini ele alması üzerindeki incelemeyi sıkılaştırdığından, baskılar Çin’in teknoloji devlerinin çalışma ortamını değiştirdi.

Şirketin başkanı Martin Lau, daha sonra analistlerle yaptığı bir telefon görüşmesinde düzenlemelerin normalleştirildiğini ve platform şirketlerine yönelik desteğin bu yıl iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

“[Chinese president Xi Jinping recently] platform şirketlerinin yetkinlik göstermesi, istihdam yaratması, tüketimi artırması ve uluslararası rekabeti desteklemesinden bahsetti” dedi. “Başbakan ayrıca özel sektörün Çin ekonomisinde önemli bir potansiyele sahip olacağının altını çizdi.”

Reklamcılık işi canlanıyor

Yerli oyun ve fintech’teki kayıpları telafi etmeye yardımcı olan Tencent’in çevrimiçi reklamcılık işi, dördüncü çeyrekte şaşırtıcı derecede güçlü bir toparlanma gösterdi, segment geliri yüzde 15 arttı ve grubun toplam gelirinde yüzde 1’lik bir artışa katkıda bulundu. Aralık.

Çin’in şehir tecritleri, ülkenin sıfır COVID politikasını aniden sonlandırdığı ve ekonomiyi büyük ölçüde kesintiye uğratan ve birçok ölüme neden olan bir enfeksiyon dalgasını serbest bıraktığı Aralık ayının başına kadar olan haftalarda yoğunlaştı.

86Research analisti Charlie Chai, Tencent’in performansının bir bütün olarak “ılık” olduğunu, ancak reklamcılık segmentinin “COVID-19 sorununu umursamadığını ve endüstriyi aşan bir büyüme sağladığını” söyledi.

Medya görüşmesi sırasında Lau ayrıca şirketin, Microsoft destekli startup OpenAI’nin sohbet robotu ChatGPT’nin popülaritesinden kaynaklanan küresel ilgide bir artış gören üretken yapay zekaya yönelik baskılarından da bahsetti.

Reuters geçen ay Tencent’in, Tencent’in Hunyuan AI modelini içerecek “HunyuanAide” adlı ChatGPT benzeri bir sohbet robotu üzerinde çalıştığını bildirdi.

Lau, şirketin tescilli temel modeli Hunyuan’ı hızla ilerlettiğini ve kademeli olarak kendi AI temel modellerini piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Tencent’in baş strateji sorumlusu James Mitchell, Tencent’in diğer alanlarda maliyet düşürmeye odaklanmış olmasına rağmen yapay zeka modellerinin eğitimiyle ilgili büyük maliyeti karşılamaya hazır olduğunu söyledi.

Ekim ayında Amerika Birleşik Devletleri, ülkedeki AI gelişimini kontrol altına almaya çalışmak için Çin’e yüksek kaliteli bilgisayar çipleri üzerindeki ihracat kontrollerini duyurdu, ancak Mitchell, Tencent’in AI modellerini geliştirmek için yeterli çipe sahip olduğunu söyledi.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8