ABD Federal Ticaret Komisyonu, başlatması kolay ancak durdurması zor olan aboneliklere resmi bir yasak getirilmesini öneriyor. Bu sabah, şirketlerin bir aboneliği sonlandırmayı, bir aboneliğe kaydolmak kadar basit hale getirmesini gerektiren “iptal etmek için tıklayın” adını verdiği, önerilen bir kural koyma duyurusunu duyurdu. Bu, insanların her iki eylem için de aynı yöntemi kullanmasına izin vermeyi içerir; bu nedenle, örneğin bir işletme, birinin bir hizmete çevrimiçi kaydolmasına izin verip iptal etmek için bir telefon numarasını aramasını sağlayamaz.

Kuralın birkaç başka hükmü daha vardır. Pek çok şirket, özel anlaşmalar veya avantajlar sunarak abonelerini elinde tutmaya çalışır ve bunu yapmalarına hâlâ izin verilir, ancak müşterilerin satış konuşmalarını atlamasına olanak tanıyan bir önceden devre dışı bırakma seçeneği sunmaları gerekir. Ayrıca tüketicilere, “olumsuz seçenek” olarak adlandırılan programlara veya bir şeyi iptal etmemenin, fiziksel mallar dışındaki her şey için ödemeye devam etme sözleşmesi olarak kabul edildiği programlara kayıtlı olduklarını yıllık olarak hatırlatmaları gerekir. Şimdi, ajans teklif için bir kamuoyu görüşü dönemi açtı ve ardından potansiyel olarak revizyonlar yapacak ve nihai yönetmeliği geçirecek.

FTC başkanı Lina Khan, duyurudan önce gazetecilere verdiği demeçte, “Şirketler, tüketicileri istemedikleri abonelikler için ödeme yapmaya yönlendirememeli” dedi. “Bu konuda sayısız şikayet alıyoruz.”

“Bu konuda sayısız şikayet alıyoruz.”

FTC zaten bazılarının ne olduğunu düşündü eleştirmenler “roach motel” uygulamaları olarak adlandırıyor haksız veya aldatıcı iş uygulamalarına yönelik yasaklar altında yasa dışıdır ve Khan yönetiminde şirketlerin peşine düşmüştür “karanlık desenler” kullanmak — insanları aldatan veya manipüle eden arayüzler için genel bir terim. Diğer olayların yanı sıra, geçen yıl telekom sağlayıcısı Vonage ile FTC’nin insanları aboneliklere kilitlemek için yapay olarak zor bir iptal süreci yarattığını iddia ettiği 100 milyon dolarlık bir davayı çözdü.

Ancak resmi bir yasak, yasa dışı olan şeyler için kodlanmış bir standart belirler ve FTC’ye kuralı çiğneyen şirketlerden tazminat talep etme konusunda daha fazla esneklik sağlar. Ajans, tüketici haklarının bireysel ihlali başına yaklaşık 50.000 ABD doları tazmin edebilir ve tüketici davaları, kaybedilen fonlar ve potansiyel olarak boşa harcanan zaman için tazminat alabilir. Ve giderek daha fazla şirket, sahiplik yerine devam eden hizmet modellerini zorladığından, resmi standartlar giderek daha alakalı hale geliyor. Khan, “Özellikle son birkaç yılda şirketlerin abonelik modellerine giderek daha fazla geçiş yaptığını gördük” diyor. “Daha büyük aboneliklere geçiş, haylazlık için daha fazla fırsat yarattı.”genel-2