Oni Basın yaratıcısı Matthias Lehmann’ın (Hwy. 115, La Favorita) Berthold Leibinger Vakfı çizgi roman ödülü için 2018 finalisti Parallel’i duyurmaktan gurur duyar.

İngilizce tercümesi ciltli kapak mevcuttur 13 Haziran 2023. Ginco Ödüllü Lehmann, queer ilişkilerin yasak olduğu bir dönemde gey olmanın karmaşıklığıyla yaşayan bir akraba olan kendi karmaşık aile geçmişini ustalıkla araştırıyor. Paralel, 1950’lerin Almanya’sında bir aile özlemi ile eş zamanlı eşcinsel aşk arzusu arasında bölünmüş bir hayatı inceliyor.

2. Dünya Savaşı’nın sonu ile 1980’ler arasında geçen Parallel, Karl Kling’in cinselliğini bir sır olarak saklamak için toplumsal normlara uyma çabalarını anlatıyor. Aynı zamanda, uyum ve isyan arasında parçalanmış bir hayatın ve eşcinselliğin 1994’e kadar yasaklandığı ve cezalandırıldığı yirminci yüzyıl Alman toplumunun acımasız gerçeklerinin bir resmini çiziyor. ve özgür yaşam ve bunun için Karl ve sevdiklerinin ödediği bedel. Aynı zamanda, engeller ne olursa olsun nihayet gerçeği söyleme cesaretini bulmanın hikayesidir. . . veya maliyet.

Kaynak: Basın Bültenioyun-4